Polskie Radio

Muzyka, kultura i literatura. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 21:00
76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, podsumowanie Muzycznego Weekendu w Trójce i małopolski biegun zimna. Sprawdź nasze propozycje na poniedziałek!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/VH-Studio
logo


09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Tego dnia odwiedzimy gminę Jabłonka w powiecie nowotarskim nazywaną często małopolskim biegunem zimna. To właśnie tam temperatury zimą sięgają często minus 36 stopni Celsjusza. Nasi eksperci wyjaśnią co jest przyczyną tego zjawiska, opowiedzą też o tamtejszym posterunku energetycznym, którego pracownicy często zmagają się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. To nie tylko wyjątkowo niskie temperatury, ale też np. wiatr halny. O tym wszystkim w relacjach Macieja Waleckiego.

Poza tym codzienne konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem”, rzut oka na Turystyczną Listę Przebojów .PL , akcja „Moje Archiwum” i kolejny odcinek słuchowiska „Klub wielbicieli Agaty Ch.”, o którego dalszym ciągu zdecydowali Słuchacze w cotygodniowym (piątkowym) plebiscycie.

LATO Z RADIEM 2021 >>

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry  w interpretacji Andrzeja Zaorskiego.


logo


07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

To opowieść o warszawskiej ulicy roku 1920 – od 20 czerwca do 20 sierpnia. Tydzień po tygodniu, dzień po dniu. Strajki robotnicze, upał, drożyzna, premiery w teatrach i kabaretach, afery kryminalne i tajemnicza fala samobójstw. Wreszcie apel Piłsudskiego, wielki zryw mobilizacyjny warszawiaków i uroczysty wymarsz pierwszych oddziałów.

O czym dyskutowano, na jakie tematy się kłócono, gdzie bywano i co czytano? Gdzie wyjeżdżano na wakacje? W "Poranku Dwójki" zapraszamy na spotkanie z Joanną Rolińską, autorką książki "Lato 1920". Będziemy mieli dla Państwa egzemplarze tej pozycji. Początek rozmowy o 9:30.

Godzinę wcześniej połączymy się z dziennikarzami Programu 2, którzy są w Dusznikach-Zdroju na 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim. Jakie emocje towarzyszą występującym i publiczności? Więcej o 8:30.

W poniedziałek rozpoczną się także uroczystości pogrzebowe mistrzyni reportażu, Szczęsnej Milli. ​Ikonę Polskiego Radia będziemy wspominać w "Poranku Dwójki".

10.00 – 13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 - Śladami Phileasa Fogga, czyli w pięć dni dookoła świata

11.00 – 11.15 – To się czyta latem: Władysław Zambrzycki „Kwatera bożych pomyleńców” w interpretacji Jarosława Gajewskiego, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie)

11.15 – 12.00 - Z Londynu do Nowego Jorku

12.05 – 12.45 – Płyta na lato

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Pani Julia – o Julii Hartwig: Jolanta Hartwig-Sosnowska, opr. Dorota Gacek

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Joanna Grotkowska

Festiwal Bachowski w Świdnicy – retransmisja z 3.08.2021

Recital Marcina Świątkiewicza – klawesyn

w gąszczu srebrnych liści

Francois Couperin – Treizième Ordre (Troisième Livre de pièces de clavecin)

Jean Philippe Rameau - Suite en mi mineur (Pièces de clavecin avec une méthode)

 Proms at Cadogan Hall (Live) - Celebrating Josquin des Prez

wyk. Marian Consort, dyr. Rory McCleery

15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”, czyta Andrzej Chyra, wyd. Kinga Michalska

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Jamrozek

Naszym gościem będzie śpiewak młodego pokolenia – Mikołaj Bońkowski. Choć zadebiutował zaledwie cztery lata temu, w swoim dorobku ma wiele wykonań koncertowych, oratoryjnych, kantatowych i operowych - na scenach w Polsce i na świecie. Teraz można go zobaczyć w niezwykłej, plenerowej inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego - "Turandot" – w Operze w Steinbruch.

W audycji opowiadamy też o przygotowaniach do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który rozpocznie się już za trzy tygodnie. Z Agatą Pachucy – dziennikarką "Gazzetta Italia" porozmawiamy także o polskich twórcach, którzy w ciągu ostatnich dziesięcioleci odwiedzili wenecki festiwal.

Ponadto odwiedzimy Gdańskie Noce Jazsowe oraz największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce - Millennium Docs Against Gravity.

Nie zabraknie też flamingów, wilków, ryb i innych dzikich zwierząt – bohaterów najnowszej książki Joanny Rzezak "Razem. W stadzie, ławicy i chmarze".

17.30 – 18.00 – Ślady pamięci – aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prow. Tomasz Szachowski

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Ewa Szczecińska
Kristian Bezuidenhout i Orkiestra Mozarteum na Festiwalu w Salzburgu (01.08.2021, Mozarteum Grand Hall, Salzburg)
Wolfgang Amadeus Mozart  Koncert fortepianowy C-dur  KV 503; Serenada B-dur „Gran Partita” KV 361
Wyk. Kristian Bezuidenhout – fortepian, Orkiestra Mozarteum, dyr. Antonello Manacorda

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Wszystkie gatunki Lema: Granice poznania – aud. Michała Nowaka

Lemowski stosunek do możliwości poznawczych człowieka podlegał ewolucji: od wielkiego optymizmu u progu kariery literackiej, związanego z rozwojem nauk ścisłych, po sceptycyzm ostatnich dzieł, w których coraz mocniej akcentowane są ludzkie ograniczenia. Zarazem jednak poznanie świata, przeszłości, innych ludzi, a być może także nie-ludzkich form istnienia stanowiło jedną z głównych osi jego pisarstwa. Co wg Lema-empirysty da się poznać? Na czym miałaby polegać hodowla informacji? Dlaczego przewidywanie jest zdaniem Lema ważniejsze niż wyjaśnianie? Jak rozumieć jego tezę o języku jako zjawisku powszechnym kosmicznie? Gościem audycji będzie dr Maciej Płaza – autor doktoratu na temat poznania w twórczości Stanisław Lema, który został wydany w humanistycznej serii monografii Fundacji Nauki Polskiej.

22.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00 - 01.00 Nocny przegląd myśli – Michał Kirmuć

01.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

03.00 - 04.00 Strefa rokendrola wolna od angola – Michał Owczarek

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański

6:15 – Muzyczny Weekend w Trójce – podsumowanie festiwalu w Węgorzewie

6:20 -  Muzyczny Weekend w Trójce – podsumowanie Wakacyjnych Hitów Wszechczasów w Jastarni

Obcokrajowcy mają szansę na pracę na Ibizie – tamtejsze władze szukają przybyszów z zagranicy, którzy wcielą się w rolę tajnych agentów, którzy będą kontrolować czy na imprezach (z których słynie Ibiza), przestrzegane są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

 08.45 - 09.00 Letni Salon Trójki – Bartłomiej Graczak 

Gość:  Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe

09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Katarzyna Cygler

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Gość: Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Mateusz Drozda

W audycji m.in. o tym, jakie plany festiwalowe ma jeszcze w tym roku Trójka - wypowiedź Prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej

15.00 - 19.00  Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar/ wyd. Jacek Kisielewski

15.10 – Poradnik nt. szczepień

15.20 - Wielkie pożary w Turcji i Grecji dotarły także do miejscowości turystycznych. Europa - w tym Polska - wysyła pomoc, czyli sprzęt gaśniczy i strażaków.

15.40 - Rozmowa na temat bezpieczeństwa turystów, którzy kupili wycieczki w miejsca zagrożone pożarami na południu Europy.

16.10 - Poradnik nt. szczepień- Rozmowa z dr hab. Joanną Reszeć z UM w Białymstoku

16.40 – Premiera książki "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Książka, to biografie 20 białoruskich dziennikarzy prześladowanych przez reżim. Autorzy - 29 polskich dziennikarzy z kilkunastu mediów, w tym z Polskiego Radia. Autorem jednego rozdziału jest Maciej Jastrzębski z którym się połączymy.

17.20 - Podsumowanie muzycznego weekendu

17.45 – Pogrzeb Szczęsnej Milli - dziennikarki związanej z Polskim Radiem od 1959 roku 

18.45 - Reportaż „Poldi” – Martyna Masztalerz

Lista sukcesów urodzonego w Gliwicach Lukasa Podolskiego jest imponująca. Mistrz Świata z reprezentacją Niemiec z 2014 roku, Mistrz Niemiec z Bayernem Monachium, zdobywca Pucharu Anglii z Arsenalem Londyn, Pucharu Turcji z Galatasaray... To jedynie początek długiej listy trofeów, zdobiących gablotę Podolskiego.
Nic dziwnego, że kibice Górnika Zabrze nie do końca wierzyli w ten transfer. Chociaż Lukas zawsze powtarzał, że karierę zamierza skończyć przy Roosevelta.. Wreszcie stało się. W wieku 36 lat Lukas Podolski z tureckiego Antalyasporu trafił do Zabrza. Tak jak obiecywał, wreszcie założył koszulkę Górnika i wybiegł na murawę stadionu imienia Ernesta Pohla.

19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Radosław Okrasko

20.00 - 21.00  Trzy wymiary gitary – Piotr Baron

21.00 - 22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Elżbieta Korczyńska

Jak funkcjonuje wolontariat zagraniczny i pomoc dla potrzebujących w różnych częściach świata, w obecnym, trudnym czasie pandemii. Przyjrzymy się temu poprzez pryzmat doświadczeń i działania Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. To jedna z najbardziej znanych organizacji pozarządowych działających w tym obszarze. Fundacja obejmuje swoim zasięgiem wiele regionów świata, miejsca dotknięte przez ubóstwo, wojny czy klęski żywiołowe. 

Nie korzysta z utartych szlaków, promując nowy styl pomagania – nie poprzez rozdawnictwo dóbr. Pomaga np. w organizowaniu misji gospodarczych do krajów afrykańskich.  

Właśnie do pracy w misjach zagranicznych wyjechały kolejne  grupy wolontariuszy Fundacji.  Z  jakimi wyzwaniami przyjdzie im się  zmierzyć?

Goście: - Monika Mostowska - Fundacja Salvatti.pl

- ks. Jerzy Limanówka SAC, Prezes Fundacji Salvatti.pl

23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst/ wyd. Justyna Grabarz


logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​

Tematem audycji z cyklu "Towarzystwo niepokornych" będzie postać ks. Franciszka Blachnickiego oraz historia powstania filmu dokumentalnego o jego życiu pt."Blachnicki. Świadectwo Niepokornego". ​

logo


Płyta Tygodnia – Skarby „Raz Dwa”

 „Raz Dwa” to dwanaście utworów, w których czuć powiew wiosny - jak w soczystym housowym bicie „Nektaru” czy ciepłej nostalgii „Rewolty”. Znajdziemy też na niej hip-hopowe inspiracje, brzmienia funkowo-elektroniczne i  nawiązania do polskiej klasyki.

Płyta do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji „Muzyczny Lunch”.

7.00-9.00 – „Pierwsze słyszę” – Kamil jasieński

Czy wracają Juwenalia  w Warszawie?  Studenci nie chcą czekać kolejnego roku i postanowili, że ich święto się odbędzie. Termin jest dość nietypowy - ma być to 26 sierpnia. Planują koncerty. Jakie?

12.00-13.00 – „Stacja Nauka” – Ada Janiszewska

Po co w basenie jest chlor? W czym pomaga i jak jego obecność w wodzie wpływa na nasza skórę?

14.00-15.00 – „Po kolei” – Oliwia Krettek

Jak wygląda codzienne życie w podczas podróży transsyberyjskiej? Jaki jest rytm dnia pasażerów, co można zrobić podczas przystanków na stacjach? Czy trzeba mieć własne wyżywienie? Jak wygląda życie towarzyskie w wagonie?

19.00-20.00 – „Wieczór Rezydentów” –  Jurek Przeździecki

Jak działa na nas muzyka? Czy znawcy muzyki oddychają szybciej niż laicy? Dlaczego muzyka oddziela dzieci od dorosłych? Muzyka działa na nas z wielką mocą, o której wiemy, ale nie zawsze rozumiemy jej źródła. Nie zabraknie wyselekcjonowanych nagrań takich twórców jak Josh Wink, Joey Beltram, czy Damon Wild.

22.00-00.00 – „Strefa Dread” – Mirosław Dzięciołowski „Maken”

Mesbrutah opowie o swoim najnowszym albumie “Tranquility” logo

8:00-10:00  "Poranek w PRD" - Dzień Miłośników Książek, czyli polecajki wakacyjne.

 

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - W Wielkiej Brytanii obchodzony jest dziś Dzień Kota. Z tej okazji posłuchamy piosenek o kotach.

 

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Pojedziemy na wieś by podpatrzeć ciężką pracę rolnika. Poleżymy w sianie, pojeździmy na traktorze. Dowiemy się czym jest pług, jak działa strug i inne przedmioty gospodarstwa rolnego.

 

​17:15 „Skarbonka” – Tym razem polecimy daleko poza Europę, do Azji, gdzie leży państwo- miasto, które również jak Katar czy Luksemburg zajmuje czołowe miejsce w rankingu PKB "per capita" ( na głowę ). Jak to się dzieje, że dużo większe Państwa nie są w stanie ich pokonać? Z jakich źródeł pochodzi bogactwo tego kraju? Co robią jego mieszkańcy?

 

21:00-23:00 „Strefa rodzica” – Gościem audycji będzie  Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci, a także autor tekstów piosenek, z którym porozmawiamy wokół jego nowej książki "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat".

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6:30 i 14:00 Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej.

Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19:10 "Książka do poduszki" -   "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski..
17:00 Linie i pięciolinie Jakuba Beczka

W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek – wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis”, przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Trzeci odcinek audycji zatytułowany jest „Fortepiany i pianole”.

21:00 Chop-in-pop Mariusza Gradowskiego

Różnie bywa w audycji „Chop-in-pop”, to już Państwo wiedzą, ale tym razem będzie wyjątkowo spokojnie i spójnie. Przeniesiemy się do roku 1999 – wtedy bowiem zarejestrowano utwory, które ukazały się w 2016 roku na płycie „Tęczowy Chopin”. Mrożek, Nesterowicz, Namysłowski, Herdzin, Dębski... Czy zachęcają Państwa nazwiska osób zaangażowanych w ten projekt? A jeśli dodamy, że mamy tu Chopina rozpisanego na orkiestrę i klarnet w roli głównej? I wspomnimy, że Chopinowka klasyka łączy się z muzyką filmową i jazzującymi aranżacjami? Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00 Czarne na białych Jakuba Puchalskiego

Istnieje muzyka, której nadrzędnym celem jest popis – a zatem: rozrywka. Takimi właśnie utworami są Rapsodie węgierskie Liszta. Zapraszamy na zbiór tych barwnych utworów, które przedefilują przed słuchaczami w nagraniach najróżniejszych pianistów, sięgając od Rosenthala i Mischy Levitzkiego, przez niezwykłego Ervina Nyiregyhaziego, do Światosława Richtera.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU