Polskie Radio

Elton John – niezwykła nowa płyta i spektakularny powrót na szczyt

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:40
Sir Elton John ma powody do świętowania: jego nowy utwór "Cold Heart" wdrapał się na szczyt brytyjskiej listy przebojów, a w jego ślady ma szanse pójść ukazujący się dziś album "The Lockdown Sessions", nagrany we współpracy z plejadą muzycznych gwiazd.
Elton John
Elton JohnFoto: Forum / MAXPPP / Alexandre MARCHI

74-letni Elton John przez ostatnie kilka dekad przyzwyczaił się bycia pierwszoplanową gwiazdą i nagrywania przebojów własnego autorstwa. Najnowsza płyta artysty jest odstępstwem od obu tych zasad – na "The Lockdown Sessions" znaleźć można utwory zaczerpnięte z cudzego repertuaru, a głos Eltona pojawia się często jedynie jako element większej produkcji.

Tak jest na przykład w singlowej piosence "Cold Heart", śpiewanej w duecie z Duą Lipą i będącej kompilacją kilku starych nagrań brytyjskiego wokalisty, podaną w nowoczesnym tanecznym sosie. Śpiewana przez Eltona zwrotka pochodzi z utworu "Sacrifice", ale już refren, wykonywany przez młodszą koleżankę, zaczerpnięto z "Rocket Mana". Uważni fani wychwycą też echa dwóch mniej znanych kawałków, "Kiss the Bride" oraz "Where's the Shoorah?", których fragmenty pojawiają się w tle. Całość zmiksowali członkowie australijskiego duetu PNAU.

Efekt końcowy jest na tyle intrygujący, że "Cold Heart" wskoczyło na szczyt listy UK Singles Chart, będąc pierwszym brytyjskim numerem jeden Eltona od 16 lat (poprzednim był utwór "Ghetto Gospel", łączący nagranie nieżyjącego już wtedy amerykańskiego rapera 2Paca Shakura z fragmentem piosenki "Indian Sunset" Anglika).

Czy podobną furorę zrobi również ukazujący się 22 października album "The Lockdown Sessions"? Jest na to duża szansa, są na nim bowiem takie perełki, jak nagrany w duecie ze Steviem Wonderem kawałek "Finish Line" czy zaśpiewana razem z Miley Cyrus ballada "Nothing Else Matters" zespołu Metallica. Na liście artystów towarzyszących Eltonowi są nazwiska weteranów, takich jak Eddie Vedder, Stevie Nicks czy Glenn Campbell oraz wywołujące dreszcz emocji u młodszej publiczności Nicki Minaj i Lil Nas X.

źródło: YouTube / Elton John

Powodem niepokoju dla fanów może być jedynie stan zdrowia Eltona Johna. Artysta zmuszony był bowiem odwołać zaplanowane na ten rok koncerty po tym, jak uszkodził sobie biodro i musiał poddać się operacji. Jeśli rekonwalescencja pójdzie zgodnie z planem, Brytyjczyk powinien wrócić na scenę na początku przyszłego roku.

kc

Czytaj także

Nowa płyta Eltona Johna – plejada gwiazd w roli gości

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:57
Duety ze Steviem Wonderem, Eddiem Vedderem i grupą Gorillaz, a do tego covery utworów Pet Shop Boys i Metalliki – m.in. takie atrakcje przyszykował dla fanów Elton John na swej nowej płycie. Album, o wymownym tytule "The Lockdown Sessions", ukaże się 22 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elton John odwołuje koncerty, czeka go operacja

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 15:17
Fani Eltona Johna, czekający na wznowienie jego tournée "The Farewell Yellow Brick Road", będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Artysta odwołał jesienne koncerty w Europie ze względu na czekającą go operację biodra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elton John w duetach z Edem Sheeranem i Steviem Wonderem

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 14:55
Elton John pracuje wspólnie z Edem Sheeranem nad świąteczną piosenką, która ma mieć premierę przed Bożym Narodzeniem. A już teraz można posłuchać utworu, który legendarny brytyjski wokalista nagrał w duecie z nie mniej słynnym kolegą zza oceanu, Steviem Wonderem.
rozwiń zwiń