Polskie Radio

Polski głos na scenach operowych świata - Polskie Radio wydało wyjątkowy album Piotra Beczały "Arie"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 08:00
Najpiękniejsze partie wokalne z oper Moniuszki, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Verdiego i innych, wybitnych kompozytorów w mistrzowskiej interpretacji Piotra Beczały - oto zawartość wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia "Arie". 
Piotr Beczała Arie
Piotr Beczała "Arie" Foto: Polskie Radio

Rok temu kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka uhonorowała Piotra Beczałę. Artystę - uznanego w 2018 roku za najwybitniejszego tenora na świecie - doceniono przede wszystkim za "nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych świata".

Piotr Beczała Płyta 95-lecia.jpg
"Arie". Polskie Radio wydaje nowy album Piotra Beczały

Czytaj także: 

Podwójny album za ariami z oper Moniuszki, Czajkowskiego i innych

5 listopada 2021 roku ukazał się podwójny album CD zatytułowany "Arie". To powrót do nagrań, które miały miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - w 2009 i 2011 roku. Piotrowi Beczale towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa (od 2019 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), prowadzona przez jej ówczesnego dyrektora artystycznego Łukasza Borowicza.

"Urzeczony akustyką Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego"

- Piotr Beczała urzeczony od pierwszej sesji akustyką Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego nagrał kilkanaście arii operowych (m.in. Moniuszki, Czajkowskiego, Borodina, Żeleńskiego) - doskonałych pod każdym względem. Wykonania te wzbudziły wręcz sensacyjny zachwyt uczestników sesji i dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia - mówi dziś Bogna Kowalska, dyrektorka Agencji Muzycznej Polskiego Radia, a wówczas - w 2009 roku - koordynująca pracę Polskiej Orkiestry Radiowej.

Żródło: YouTube Polskiego Radia

Piotr Beczała, już wtedy mieszkający na stałe w Zurychu - z racji związków z tamtejszą Operą – pojawił się ponownie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dwa lata później, w 2011 roku. Nagrał wtedy arie włoskie Giuseppe Verdiego - ponownie z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza, z którym Artysta doskonale się rozumie i współpracuje po dzień dzisiejszy.

Źródło: YouTube Polskiego Radia 

"Arie słowiańskie" i operowe przeboje Verdiego

Po dekadzie, jaka upłynęła od nagrania tego materiału i w rok po uhonorowaniu Nagrodą Mediów Publicznych, Agencja Muzyczna Polskiego Radia udostępnia te sesje nagraniowe słuchaczom. Na pierwszym z dwóch krążków - zatytułowanym "Arie słowiańskie" - znajdą się fragmenty oper Moniuszki, Arenskiego, Borodina, Czajkowskiego, Dvořáka, Nowowiejskiego, Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakova, Smetany i Żeleńskiego.

Druga płyta zawiera przebojowe arie z takich dzieł Giuseppe Verdiego, jak m.in.: "Aida", "Don Carlos" "La Traviata", "Makbet", "Nieszpory sycylijskie" czy "Rigoletto". Razem aż dwie i pół godziny znakomitej klasyki operowej w mistrzowskim wykonaniu. - Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że wśród kilkudziesięciu płyt wydanych przez Piotra Beczałę na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, pojawia się dwupłytowe wydawnictwo sygnowane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - dodaje dyrektor Bogna Kowalska. 

Premiera podwójnego albumu, gromadzącego nagrania światowej sławy tenora odbyła się 5 listopada. 


***

Droga Piotra Beczały (ur. 1966 r.) na szczyty wokalistyki operowej wiodła przez sceny Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, La Scali, San Francisco Opera oraz sceny Hamburga, Berlina, Monachium, Wiednia, Genewy, Paryża i innych miast na całym świecie, na których wcielał się w role wymagające niezwykłej muzykalności i wybitnych umiejętności. O sekrecie swojego sukcesu Beczała mówi: "Jeśli decyduję się coś nagrać, muszę być w stanie zaśpiewać całą operową rolę, a nie tylko jeden jej popisowy numer. […] Trzeba wybrać moment, kiedy jest się gotowym, a jeżeli nie, dalej pracować i czekać".

Mat.prasowe/id