Polskie Radio

Nagrody Teatru Polskiego Radia - laureaci nagrody Wielki Splendor 2021

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:30
Wybitni twórcy teatru radiowego uhonorowani! Przyznano kolejne statuetki - Splendory 2021 - które corocznie przyznaje Teatr Polskiego Radia. Tradycyjnie, w pierwszy poniedziałek grudnia, uhonorowani zostali również artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. Główne statuetki - Wielkie Splendory otrzymali Lucyna Malec i Jarosław Gajewski. Honorowe statuetki otrzymali Włodzimierz Press i Marek Mazur. Relacja z wydarzenia - wieczorem na stronach internetowych Polskiego Radia. 
Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor 2021
Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor 2021Foto: mat. organizatora / Tomasz Cedro

Jak co roku, zespół Teatru Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora. To najważniejsze wyróżnienia Teatru Polskiego Radia, przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021 za wrażliwość w budowaniu swoich bohaterek oraz za ogromne serce dla pracy w Teatrze Polskiego Radia otrzymała Lucyna Malec

Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021 za wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, za bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat otrzymał Jarosław Gajewski

Honorowy Wielki Splendor 2021 za wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia otrzymał Włodzimierz Press.

Honorowy Wielki Splendor 2021 za współtworzenie Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim, za miłość do sztuki radiowej otrzymał Marek Mazur


WIELKI SPLENDOR:

Lucyna Malec jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989 r). Debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych: "W labiryncie" i "Czterdziestolatek 20 lat później". Dała się zapamiętać widzom z wyrazistego, komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego "Dzieci i ryby". Dużą popularność oraz potwierdzenie talentu komediowego przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym "Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC)", w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi.

Popularność przyniosła jej rola Grażyny Nowik - zapracowanej żony i matki dwojga dzieci w serialu "Bulionerzy". Znana jest także z roli zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego w nagradzanym na międzynarodowych festiwalach "Moim Nikiforze” w reżyserii Krzysztofa Krauze.

Od 1989 roku jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. Z Teatrem Polskiego Radia związana jest od początku lat 90-tych.

Od 2006 roku w obsadzie serialu telewizyjnego "Na Wspólnej". Często użycza swojego głosu w filmach animowanych. Dubbingowała m.in. Betty Ruble w kreskówce "Flinstonowie", Noddy’ego w "Noddym".


Jarosław Gajewski to aktor Teatru Narodowego (2003-2010 oraz od 2016). Reżyser, pedagog, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST im. Aleksandra Zelwerowicza (dziś: Akademia Teatralna) w Warszawie (1984). W latach 1993-1999 oraz 2002-2008 pełnił tam funkcje prorektora. Dziś pracuje tam na stanowisku profesora zwyczajnego. Z Teatrem Polskiego Radia związany od początku lat 90-tych.

HONOROWY WIELKI SPLENDOR: 

Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor 2021. Marek Mazur Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor 2021. Marek Mazur

Marek Mazur pochodzi z miejscowości Skopanie, zamieszkały w Woli Baranowskiej, z ziemią baranowską ściśle związany od co najmniej czterech pokoleń. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją przygodę z samorządem rozpoczął od pracy w Departamencie Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Od 2014 roku pełni funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Jego troską jest wszechstronny i zrównoważony rozwój Gminy. Zabiegając o poprawę jakości życia mieszkańców Gminy, w tak podstawowych sprawach jak: infrastruktura wodno-kanalizacyjna, drogi czy rozwój bazy sportowej; dużą wagę przykłada do kwestii kultury i tożsamości. W trakcie jego kadencji wykonana została m.in.: kompleksowa modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim wraz z siedzibą gminnej biblioteki, częściowa modernizacja Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, poddano renowacji liczne, historyczne kapliczki i figury przydrożne. Ostatnią, bardzo ciepło przyjętą przez mieszkańców Gminy, inicjatywą Burmistrza było powstanie na rynku w Baranowie Sandomierski pomnika Orła Piastowskiego, przypominającego fakt nadania dla Baranowa praw miejskich przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1354 roku. W swojej działalności samorządowej kieruje się zasadą „Gmina jest silna aktywnością swoich mieszkańców”. Dlatego też aktywnie wspiera inicjatywy społeczne, dzięki czemu w ostatnich latach na terenie Gminy powstały, m.in.: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Chór Chorus Familiaris, gminna orkiestra dęta, jak również Muzeum Teatru Polskiego Radia.

Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor 2021, Włodzimierz Press Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor 2021, Włodzimierz Press

Włodzimierz Press jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1963). Aktor teatrów warszawskich: Praskiego Teatru Ludowego (1963–1974, od 1966 roku - Teatr Ludowy), Kwadrat (1974–1982), Dramatycznego (1987–1992), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1992–2006).

Współpracował z teatrami warszawskimi: za Dalekim, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, na Woli, Centrum Artystycznym M25, Syrena, Bajka, HOTELOKO, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, a także z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Laureat nagrody ministra obrony narodowej I stopnia przyznanej realizatorom i wykonawcom ról w serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckiego (1967). Uhonorowany Feliksem Warszawskim w kategorii "najlepsza drugoplanowa rola męska", za rolę Gunkela w Udręce życia Levina w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym (2012).


*** 

Zespół Teatru Polskiego Radia od 1988 roku wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Otrzymują go corocznie: aktorka i aktor. Nagroda specjalna - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego - wręczana jest wybitnym twórcom świata kultury. Honorowy Wielki Splendor to z kolei prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia. - Zespół Teatru Polskiego Radia współpracuje z wybitnymi postaciami świata kultury, wyznaczając najwyższe standardy sztuki teatralnej w kraju. Twórcy radiowych spektakli kreują niezapomniane, mistrzowskie role i opowiadają wyjątkowe, poruszające, nierzadko trudne wręcz historie, na których realizację pozwala jedynie tak bliskie słuchaczom radio - podkreśla Agnieszka Kamińska, Prezes Polskiego Radia. - Wyróżniamy kreatorów trudnej i wymagającej sztuki teatru radiowego, doceniając ich wkład w rozwój radia artystycznego w Polsce. Swoim kunsztem, pracą oraz zaangażowaniem prezentują oni najwyższą klasę twórczą - dodaje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia

Splendor młodych

Podczas poniedziałkowej gali docenieni zostali także twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia, którzy otrzymają pięć statuetek w czterech kategoriach: Arete - za debiut aktorski (dwie nagrody: dla aktorki oraz aktora), Don Kichot - dla najlepszego debiutującego reżysera, Talanton - za debiut dramaturgiczny oraz Amadeusz - za debiut kompozytorski.

W blasku i cieniu

Uroczystość - zorganizowaną w kameralnej formule, dostosowanej do antycovidowych obostrzeń - poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczali: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski i Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Relacja z wydarzenia - wieczorem 6 grudnia w portalu polskieradio.pl.

Rankiem tego samego dnia Janusz Kukuła - oraz nominowani Wielkiego Splendora - byli gośćmi porannej audycji "Sygnały dnia" (ok. godz. 8.15) na antenie Programu 1 Polskiego Radia. W poniedziałkowej audycji Dwójki "Po Splendorach" (od godziny 17.30) sylwetki laureatów przybliży także Małgorzata Szymankiewicz. 

mat. pras./ rk 

Czytaj także

Wielki Splendor 2021 - nagrody Teatru Polskiego Radia. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:30
Wybitni twórcy teatru radiowego uhonorowani! Przyznano kolejne statuetki - Splendory - które corocznie przyznaje Teatr Polskiego Radia. Tradycyjnie, w pierwszy poniedziałek grudnia, uhonorowani zostali również artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. Główne statuetki - Wielkie Splendory otrzymali Lucyna Malec i Jarosław Gajewski. Honorowe statuetki otrzymali Włodzimierz Press i Marek Mazur. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splendor 2021 - debiutanci Teatru Polskiego Radia uhonorowani

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:30
Karolina Honchera i Jakub Kordas - zostali uhonorowani statuetką Splendora za debiut aktorski, Przemysław Wyszyński - za debiut dramaturgiczny, Piotr Skotnicki - za debiut muzyczny, a Kamil M. Banasiak - za debiut reżyserski. Nagrody odebrali obok laureatów Wielkiego Splendora - Lucyny Malec i Jarosława Gajewskiego. Honorowe statuetki otrzymali Włodzimierz Press i Marek Mazur. Relacja z wydarzenia - wieczorem na stronach internetowych Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń