Polskie Radio

Zmarł reżyser "Wielkich kłamstewek". Nie żyje Jean-Marc Vallee

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 13:45
Kanadyjski reżyser i producent filmowy Jean-Marc Vallee miał 58 lat. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty był między innymi popularny serial HBO "Wielkie kłamstewka". Z kolei jego słynny film "Witaj w Klubie" zdobył sześć nominacji do Oscara.
Jean-Marc Vallee
Jean-Marc Vallee Foto: PAP/EPA/WARREN TODA

O śmierci Vallee poinformowała jego przedstawicielka Bumble Ward. Reżyser zmarł nagle w weekend w swoim domku w okolicach miasta Quebec w Kanadzie.

Zadebiutował w 1992 r. za kamerą filmu krótkometrażowego "Stereotypy", natomiast uwagę Hoolywood przykuł produkcją dramatu "Czarna lista" (1995). Wśród jego dzieł znalazły się takie tytuły jak "Młoda Wiktoria" (2009), "Witaj w klubie" ("Dallas Buyers Club", 2013) i "Dzika droga" ("Wild", 2014). Jego filmy zyskały popularność zarówno wśród widzów, jak i krytyków.  W twórczości artysty znalazł się również między innnymi "Cafe de Flore", "Los Locos", western z udziałem Mario Van Peeblesa, "Loser Love" i "Demolition" z Jakiem Gyllenhaalem. Jedną z głośniejszych produkcji reżysera był także serial "Wielkie kłamstewka".

Filmowiec był znany z naturalistycznego podejścia w filmie - podała agencja AP. Współpracował m.in. z Reese Witherspoon i Nicole Kidman.

Jego współpracownik, Nathan Ross, napisał w oświadczeniu: "Jean-Marc opowiadał się za kreatywnością, autentycznością i próbowaniem różnych rzeczy. Był prawdziwym artystą i hojnym, kochającym facetem. Wszyscy, którzy z nim pracowali, nie mogli nie dostrzec talentu i wizji, którą posiadał. Był dla mnie przyjacielem, kreatywnym partnerem i starszym bratem. Będzie nam bardzo brakować mistrza, ale pocieszającym jest wiedzieć, że jego piękny styl i wpływowa praca, którą dzielił ze światem, przetrwają".

jbt