Polskie Radio

"Stacja nauka" i "Muzyczne podróże". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 19:00
Jak pokonać nieśmiałość w życiu dorosłym i ile trwa kryzys wieku średniego. O renowacji ołtarza Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie - jednego z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce i wystawie prac Andy`ego Warhola w Nowym Sączu. O tym, jak się przygotować do pierwszej zimowej górskiej wyprawy i trendy fitness 2022 - czyli, co będzie modne w rozpoczynającym się roku?
Polskie Radio, studio Dwójki
Polskie Radio, studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Dzień Osób Nieśmiałych i Ukrytej Miłości. Jak pokonać nieśmiałość w życiu dorosłym? Jak pracować z dziećmi, aby nieśmiałość nie przeszkodziła w normalnym funkcjonowaniu w szkole i w społeczeństwie? Z badań wynika, że aż 93 proc. ludzi co najmniej kilka razy w życiu doświadczyło silnego uczucia nieśmiałości. A ilu boryka się z nią na co dzień? Skuteczne metody walki z chorobliwą nieśmiałością.

Gość - Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoterapeutka. Dziś znani i lubiani, ale dawniej nieśmiali - o znanych artystach, którzy pokonali swoją nieśmiałość - w materiale Macieja Waleckiego.

Przez 2 lata słuchacze przysyłali swoje propozycje na Turystyczną Listę Przebojów PL. W sumie ponad... 640 zgłoszeń! Głosując wybierali najciekawsze miejsca. O świetnej współpracy słuchaczy przy tworzeniu TLP, o największych zaskoczeniach, o miejscach, które odwiedziliśmy dzięki słuchaczom czyli podsumowanie TLP -  opowie o tym Sława Bieńczycka. Ponadto, kulturałki na weekend Małgorzaty Raduchy i ostatni odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" według powieści Henryka Sienkiewicza, z udziałem Jana Englerta i Marty Lipińskiej (nagranie z 1977 roku) oraz popularne konkursy: "A to kto to?" i "Od małego dla dużego". 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Po magazynowej pierwszej części audycji, z kalendarium i nowościami, w drugiej godzinie, przy okazji premiery nowej wersji utworu "Za szczęście, za zdrowie, za miłość" Sara Chmiel i Gromee opowiedzą jak pracuje się w tandemie małżeńskim, dlaczego akurat na tę piosenkę zespołu Łzy padł wybór i co dalej z tak pięknie rozpoczętą współpracą.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Ok. 400 przedmiotów wotywnych - głównie figurek kobiecych związanych z kultem bogini Hathor - znaleźli polscy archeolodzy w grobowcu sprzed 4 tys. lat w Deir el Bahari w Egipcie. Pochodzący z 21 stulecia p.n.e. podziemny grobowiec został wykuty prawdopodobnie do kogoś z rodziny faraona Mentuhotepa II. Po 500 latach - nieopodal tego miejsca - swoją rozległą, tarasową świątynię grobową wzniosła kobieta faraon - królowa Hatszepsut.

Kaplica bogini Hathor - będąca częścią jej kompleksu została wybudowana bezpośrednio nad sporo starszym i wyrabowanym już wówczas grobowcem, który kapłani wykorzystali jako składowisko na niepotrzebne i zużyte dary wotywne. Choć o grobowcu wiadomo było już od końca XIX w., nikt dotąd nie prowadził tam badań. Zainteresowali się nim dopiero nasi specjaliści, którzy od wielu lat rekonstruują świątynię Hatszepsut, a ostatnio koncentrowali się na odbudowie sanktuarium bogini Hathor. I to właśnie pytanie o stabilność podłogi tego miejsca zmusiła ich do penetracji grobowca poniżej.

Badania tego starożytnego śmietniska przyniosły sporo ciekawych informacji i wskazówek, kto mógł być tam niegdyś pochowany - o czym opowie dr Patryk Chudzik - z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef polskiej misji w Deir el Bahari.

- Ołtarz Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie - to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Kilka miesięcy temu zakończyła się 5-letnia renowacja tego zabytku przeprowadzona przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP.

Ołtarz nie tylko odzyskał średniowieczną kolorystykę i dawny blask, ale także dzięki pracom renowacyjnym odkryto nieznaną wcześniej datę wyrytą na jednej z głównych figur nastawy ołtarzowej. To niezwykle ważna informacja korygująca chronologię tworzenia retabulum. Ważnym uzupełnieniem historii ołtarza są również niedawno opublikowane wyniki badań dendrochronologicznych dębiny, z której powstał główny korpus konstrukcji. Nie dość, że poznaliśmy rok ścięcia drzew - 1479, to jeszcze wiemy, że pochodziły one z Puszczy Niepołomickiej - lasów ówcześnie chronionych, bo należących do króla. Jak można interpretować ten fakt?

Gość: prof. Jarosław Adamowicz - Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownik prac konserwacyjnych i badawczych Ołtarza Mariackiego.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku. 

Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Płyta tygodnia: Anita Lipnicka - "Intymnie".  


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jakub Kornhauser "Brzydko tną twoje noże" - aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Jacek Różycki motety maryjne, wyk Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak; Józef Elsner Kwartet smyczkowy D-dur op.1 nr3, wyk. Mikołaj Zgółka, Zbigniew Pilch, Dominik Dębski, Jarosław Thiel; Stanisław Sylwester Szarzyński Missa Septem Dolorum Beatae Mariae Virginis, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Piotr Czajkowski, Leonid Diesatnikow, Hector Berlioz, Georg Philipp Telemann, Dora Pejačević, Edvard Grieg, Arcyksiążę Austriacki Rudolf,Jan Pieterszoon Sweelinck, Henry Purcell, Lodovico Giustini, Max Bruch, Arvo Pärt, Knudage Riisager

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Fryderyk Chopin Trio g-moll op. 8, wyk. Szymon Nehring - fortepia, Ryszard Groblewski - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela; Kaspar Forster sonaty triowe, wyk zespół Il tempo, kier. Agata Sapiecha; Juliusz Zarębski Trzy tańce polskie, wyk. I Culture Orchestra, dyr. Andrzej Boreyko

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

To będzie koncert z cyklu Jazz.pl pełen niespodzianek, jakie zapewnią Marcin Cichy i Igor Pudło, artyści tworzący duet Skalpel. Jedną z tych niespodzianek jest premierowa propozycja, przygotowana specjalnie na piątkowy koncert – wrocławscy artyści wykorzystają w niej solowe nagranie Tomasza Stańki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia. W studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie, Skalpel wystąpi tym razem jako kwintet – Igorowi i Marcinowi towarzyszyć będą: Damian Kostka (kontrabas), Piotr Rakowski (wibrafon) oraz Rafał Dutkiewicz (perkusja). O programie koncertu, funkcjonowaniu w czasie pandemii, planach i wielu innych sprawach porozmawiamy ze Skalpelem w Poranku Dwójki. Początek spotkania  o godz. 9.30.

Po godz. 8.30 Andrzej Zieliński i jego stałe muzyczne spotkania, gościem Jazzowej Rozmowy będzie saksofonista, kompozytor i aranżer - Mateusz Pospieszalski.

W audycji także:

- wystawa prac Andy`ego Warhola w Nowym Sączu.

- Festiwal #pelniazycia​, którego organizatorzy starają się zmienić postrzeganie społeczne osób niepełnosprawnych.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Zimowe marzenia

11.10-12.00 - Johannes Brahms III Sonata f-moll op. 5, wyk. Alexander Kantorow - fortepian

12.05-12.45 - Władysław Żeleński  Trio fortepianowe E-dur op. 22, wyk. Michał Francuz - fortepian, Joanna Konarzewska - skrzypce, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Hiolski - opr. Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Dźwięki na 85 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek, Piotr Metz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Już wkrótce rzeszowski street art wzbogaci się o mural związany z Tomaszem Stańko - urodzonym w Rzeszowie trębaczem jazzowym i kompozytorem. Wielkoformatowa grafika będzie umiejscowiona na ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 16. Będzie wykonany na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko, żony Tomasza Stańko, którą artystka podarowała jazzmanowi w latach 80-tych.

Uroczyste odsłonięcie malunku zaplanowano na lipiec, w 80-tą rocznicę urodzin artysty. Stańko był mocno związany z miastem, stworzył np. Hejnał Rzeszowa - o jego związkach z miastem i nie tylko opowie na naszej antenie, córka muzyka - Anna Stańko - prezeska Fundacji jego imienia - rozmowa o godz. 16.30.

Ponadto w audycji: Tydzień Filmu Niemieckiego, premiera spektaklu Kuliści w Teatrze w Opolu, rozmowa o książce Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu. Zima" i felieton Krzysztofa Kłopotowskiego - Widziane z Manhattanu. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Jakuba Kukli 

Rozmowa z Antonim Liberą.

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzą Roch Siciński i Piotr Metz

Skalpel

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert sylwestrowy z Berlina (Filharmonia Berlińska 31.12.2021)

Johann Strauss (II) (1825-1899) Uwertura „Die Fledermaus”, Max Bruch (1838-1920) Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26, Igor Strawiński (1882-1971) Suita „Ognisty ptak” (wersja z roku 1919), Maurice Ravel (1875-1937) La Valse, wyk. Janine Jansen - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Berlińskiej, dyr. Lahav Shani

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku / Strefa literatury - Wiek Sebalda - aud. Doroty Gacek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 -  "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazimiera Iłłakowiczówna "Trazymeński zając", czyta Halina Łabonarska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in.:

6.50 - Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowione przez UNESCO ma zwrócić uwagę na to, jak praktycznie zastosować logikę do rozwoju wiedzy, nauki i technologii. Wydarzenie obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i rocznicę śmierci Kurta Gödla - uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii.

8.15 - Kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie - w tych regionach oficjalnie od poniedziałku startują ferie. O tym, co na ten czas - ponownie spędzony w trakcie obowiązywania restrykcji sanitarnych - przygotowały kurorty i ośrodki narciarskie - opowie Michał Fedusio. Będziemy mieć także propozycje dla osób, które nie zamierzają wyjeżdżać ze swoich miast.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość - Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

11.25 Monodram cyrkowy „Mamałyga” łączy w sobie elementy teatru i sztuki cyrkowej. Inspiracją do jego powstania była powieść „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Bohaterką i narratorką tekstu jest mieszkająca w Szwajcarii dziewczynka, wychowana w rodzinie imigrantów z Rumunii. Jej rodzice są cyrkowcami – mama akrobatką wiszącą za włosy u kopuły cyrku, a ojciec klaunem.

Gość: Joanna Zdrada reżyserka, autorka scenariusza i scenografka

11.45 Do końca stycznia w BWA Sokół w Nowym Sączu można podziwiać najważniejsze dzieła prekursora pop-artu Andy'ego Warhola pod tytułem " Od początku... i z powrotem". Prezentowanych jest ponad sto obiektów. Są to różne prace, między innymi portrety, które tworzył artysta.

Jest słynny wizerunek Marilyn Monroe, czy  portret Lenina. Ale są też takie bardzo wysublimowane prace jak delikatna seria „Flowers”, czy „Zwiastowanie”, czy projekty słynnych puszek zupy. Wystawa jest owocem współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji.

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara

W audycji m.in.:

13.30  O nowych ulgach sponsorskich dla inwestujących w kulturę i ich znaczeniu dla odbiorców.

Gość : Piotr Górajec, dyr., Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

13.45 Konkurs dla słuchaczy - Tygodniowy pobyt narciarski w Austrii

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

W audycji m.in.:

15.50 Wraca ptasia grypa. W wielu miejscach Polski odnotowuje się przypadki tej choroby. W wyniku wykrycia nawet jednego przypadku rejon zostaje na 30 dni objęty strefą zakażenia. Na targowiskach obowiązuje zakaz handlu drobiu i jaj;

16.10 Rozpoczynają się ferie zimowe, rozpoczyna się również sesja. Na razie ta w szkołach średnich. Uczniowie muszą zmierzyć się z egzaminami zawodowymi i potwierdzających kwalifikacje zawodowe, inni - z wybranych województw - rozpoczynają wypoczynek;

16.40 Niezła historia - prof. Tomasz Gajownik i Piotr Łodej

1898 - Podjęto decyzję o budowie Twierdzy Malbork.

Dlaczego powzięto decyzję o budowie twierdzy?

1953 - Josip Broz Tito został prezydentem Jugosławii.

Kim był Tito?

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Opowiemy o 79. gali Złotych Globów, zapowiemy najbardziej wyczekiwane filmy 2022 roku i podpowiemy, na co w weekend wybrać się do kina. Krytyk filmowy Marian Radomski opowie m.in. "PARYŻ,13.DZIELNICA","C’MON, C’MON", oraz o polskich dziełach: "INNI LUDZIE” w reż. Aleksandry Terpińskiej wg tekstu Doroty Masłowskiej, "NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI", gdzie spotykają się Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, oraz "CHŁOPI" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.


logo


06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Gosia Jakubowska i Szymon Jaworski

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Łysiakiem, reżyserem filmu "Sukienka" Warszawskiej Szkoły Filmowej, który znalazł się na shortliście do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tytuł ma szansę na oscarową nominację w kategorii najlepszy film krótkometrażowy i jest już dostępny za darmo w serwisie YouTube dla widzów na całym świecie.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Jak się przygotować do pierwszej zimowej górskiej wyprawy - trasa, sprzęt, jedzenie, nocleg i nawigacja. O czym należy pamiętać, by było bezpiecznie?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Zajrzymy do lutnika i przyjrzymy się skrzypcom, a także zaprosimy na Noc biologów 15-21 stycznia. Co przygotowały poszczególne uniwersytety?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Rozmowa z autorami publikacji "Architektura proekologiczna - współczesne rozwiązania i trendy", zapytamy też o eko-hotele - popularne, niedoceniane, wybierane?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Trendy fitness 2022 - co będzie modne w rozpoczynającym się roku? Czy to media społecznościowe wyznaczą trendy? Hula Hop z obciążeniem, ZUU, fitness z wózkiem, bieganie do tyłu czy Beer Yoga - to tylko niektóre modne treningi. Sprawdzimy na czym polegają i czy warto podążać za modą w świecie fit.

18.00-20.00 - "Będzie Głośno" - Damian Sikorski

Michał Wrzos zapowiada debiutancki album singlem "Stół", a Ewa Szlachcic odsłania przed nami swoje nowe, jeszcze bardziej kobiece oblicze. Artystka przedstawi nowy, elektroniczno-popowy singiel zatytułowany "Magnolie", który stanowi całkowicie nowy rozdział w jej karierze.

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Zespół Abodus opowie o pracy nad najnowszym krążkiem.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - F jak ferie. A w związku z feriami i literą F będziemy rozmawiać o fanaberiach. Na nie także jest czas podczas wakacji. Będziemy pić herbatę z filiżanek - sprawdzimy przy okazji skąd pochodzi porcelana. Sprawdzimy co wspólnego ma Finka z finką i w jakim języku mówi się w Finlandii.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - żeńskie głosy w bajkowych przebojach.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Co trolle łączy z Muminkami, i czy można odwiedzić Dom Muminków. Wojtek i Smok Adaś w Finlandii.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Kryzys wieku średniego to zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Załamanie wiary w siebie, strach przed utratą urody, niezadowolenie z dotychczasowych osiągnięć i brak poczucia własnej wartości to lęki, z którymi musi zmierzyć się większość kobiet przekraczających czterdziestkę. Ile trwa kryzys wieku średniego i jak przetrwać ten czas? Gość: Iwona Lipowska - autorka projektu Biała Żyrafa​.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Michał Wrzos. Michał Wrzos to producent muzyczny, songwriter i wokalista. Na swoim koncie posiada produkcje dla takich artystów jak: Natalia Zastępa, Zagi, Patryk Szczepanik czy Reflektor. Po dobrze przyjętych singlach "Broń" z udziałem Zagi oraz "Odpowiedzi", artysta powraca z przejmującym utworem "Stół" którym zapowiada swój debiutancki album pt. "Iluzje". Premiera płyty zaplanowana jest na 1.09.2022.

"Stół" to chwytliwy utwór, osadzony w gatunku alternatywnego popu. W teledysku do "Stołu" - główną rolę zagrał Paweł Domagała - co ciekawe, aktor i muzyk do tej pory udzielał się wyłącznie w teledyskach do piosenek własnego autorstwa, jednak postanowił zrobić wyjątek.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie".


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Kate Liu. Artystka urodziła się w Singapurze, ale od 8 roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Należała do faworytów ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Warszawie w 2015 roku, otrzymała III miejsce, brązowy medal i uhonorowana została nagrodą  Polskiego  Radia za najlepsze wykonanie Mazurków.

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W tym miesiącu w Arcydziele miesiąca zajmujemy się chopinowskimi walcami. Odcinek audycji wypełnią znakomite interpretacje Walca Es-dur op. 18 oraz pierwszego walca z opusu 34 patrona naszej anteny. Wśród wykonawców: Alfred Cortot, Raul Koczalski, Samson François oraz Géza Anda. W programie usłyszymy również dwie piękne jazzowe aranżacje (autorstwa Eugena Cicero i Krzysztofa Herdzina) a opus 18 Chopina zabrzmi w wersji na orkiestrę!

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

"Ostatni romantyk" Shura Cherkassky należy do największych legend pianistyki drugiej połowy XX wieku. W audycji posłuchamy go w nadzwyczajnym występie na żywo: recitalu z Festiwalu w Salzburgu, z 3 sierpnia 1968 r. Zabrzmią: Partita e-moll BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha, III Sonata f-moll op. 5 Johannesa Brahmsa, wyjątkowe Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz 5 Studien für Klavier Richarda Rodneya Bennetta.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU