Polskie Radio

Dorota Szatters - "Warszawskie Jeruzalem"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 20:00
Dziś (27 stycznia), w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Doroty Szatters pt. "Warszawskie Jeruzalem", na podstawie tomu poezji pod tym samym tytułem, w reżyserii Konstantego Ciciszwilego.  
Anna Seniuk i Krzysztof Gosztyła
Anna Seniuk i Krzysztof GosztyłaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jest wczesny ranek, Edwarda budzi sen nie sen. Trauma z dzieciństwa wraca. Jego opowieść wzbudza wspomnienia u żony, Henryki. Starzy kochają się i wspierają, bo w czasie wojny przeżyli piekło - ona w getcie, on podczas Powstania Warszawskiego.

Autorka słuchowiska podważyła powszechne przekonanie, że przedmioty są  n i e m y m i  świadkami historii. Powiernikami ich przeżyć uczyniła dzieci - Żydówkę i Polaka, którzy przez całe życie mieszkali na ulicy Siennej w Warszawie. To oni, śnią sny nie sny, wspominają tamte przeżycia, zasłyszane opowieści, szeptane przez rzeczy. Opowieści te mówią nie tylko o losie przedmiotów i ludzi, ale są metaforą postaw przyjmowanych w czasie tamtej okrutnej wojny.

W audycji radiowej "Literackie witaminy" prof. Leonard Neuger o "Warszawskim Jeruzalem" powiedział: (...) autorka zdaje się mówić, że to przecież nieprawda, że żyjemy na co dzień tą traumą, ale że całe nasze życie jest "podszyte traumą", że to wprawdzie nie jest treścią naszego życia, ale jakie by nie było to nasze życie, jest ono podszyte tą przeraźliwością, że stało się coś, co nie miało się prawa stać. Ale stało się.

Wybitne kreacje aktorskie Anny Seniuk i Krzysztofa Gosztyły oraz znakomita reżyseria Konstantego Ciciszwilego gwarantują nie tylko wzruszenie, ale i głęboką refleksję nad ludzką kondycją w sytuacjach granicznych.

***

Dorota Szatters - "Warszawskie Jeruzalem"

Reżyseria: Konstanty Ciciszwili

Realizacja: Andrzej Brzoska 

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Obsada:

Anna Seniuk, Krzysztof Gosztyła

 

Na słuchowisko "Warszawskie Jeruzalem" zapraszamy w czwartek (27.01) tuż po godz. 21.00.