Polskie Radio

"Róbmy swoje!" Wojciech Młynarski na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 15:57
"Róbmy swoje!" – to uniwersalne życiowe motto wyrażone w jednej z piosenek Wojciecha Młynarskiego sprawdza się w każdych czasach. Teksty zmarłego pięć lat temu poety nie starzeją się mimo upływu lat.
Twórczość Wojciecha Młynarskiego przyniosła mu Złotego Fryderyka
Twórczość Wojciecha Młynarskiego przyniosła mu Złotego FryderykaFoto: PAP / Archiwum Leszczyński

Gdy otaczająca rzeczywistość nas nie rozpieszcza, zastanawiamy się, jak się w niej odnaleźć i szukamy uniwersalnych recept na poprawę naszego stanu ducha. Za taką może służyć sugestia zawarta w piosence "Róbmy swoje", napisanej przez Wojciecha Młynarskiego w niewesołych czasach komunizmu.

Ten pochodzący z lat 80. utwór, mimo pozornie niewinnego tekstu, stał się solą w oku PRL-owskiej cenzury. – Proszę pana, jak Polacy śpiewają "róbmy swoje", to wiadomo, co oni mają na myśli – mówił Młynarskiemu cenzor oskarżający go o próbę podstępnego obalenia socjalistycznego ustroju. Artysta mimo to regularnie umieszczał piosenkę w swoim koncertowym repertuarze. – Moja postawa generalnie od zawsze była taka, że jeżeli jest trudno, ciężko itd., to nie ma tak, żeby nic nie robić. Trzeba robić swoje w każdej sytuacji i się nie dawać – mówił.

źródło: YouTube

Uśmiech i niezależne myślenie

Młynarski przyznawał, że poprzez swoją twórczość próbował oderwać rodaków od szarej rzeczywistości realnego socjalizmu. – Starałem się sprawić, by mój odbiorca uśmiechnął się, zaczął myśleć niezależnie i przez chwilę miał świadomość, że socjalizm po prostu nas nie dotyczy – deklarował artysta, gdy odbierał w 2008 roku nagrodę "Złote Berło".

Słowa tej i innych piosenek Młynarskiego można traktować jako odtrutkę również na dzisiejsze złe czasy, tym bardziej że wiele z nich pozostaje aktualnych mimo zmieniających się okoliczności zewnętrznych. Dlatego warto włączyć Radio Młynarski, nadające non stop utwory autorstwa genialnego tekściarza. Jest ono częścią serwisu specjalnego, uruchomionego przez portal PolskieRadio.pl w piątą rocznicę śmierci Wojciecha Młynarskiego.

kc

Czytaj także

Dzień z Wojciechem Młynarskim. Upamiętniamy rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 19:30
Od kabaretu, przez przeboje festiwalu w Opolu i przekłady zagranicznych mistrzów piosenki, po operowe libretta – Wojciech Młynarski miał wiele wcieleń, a w każdym z nich prezentował najwyższy kunszt literacki. W piątą rocznicę śmierci artysty Trójka przez cały dzień wspomina go na swej antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ballady, opera i rap. Wszechstronny Wojciech Młynarski

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 15:06
Wielkie przeboje i mniej znane, ale wciąż znakomite, utwory Wojciecha Młynarskiego wypełniły w całości to wydanie "Naszej tonacji". W audycji zaśpiewał osobiście sam autor oraz inni artyści, m.in. Ewa Bem, Maciej Maleńczuk i zespół Raz, Dwa, Trzy.
rozwiń zwiń