Polskie Radio
Section05
Wojciech Młynarski

Wiosna Jazzowa 2024. Hanna Banaszak: zaśpiewam kilka piosenek o zabarwieniu jazzowym, ale nie tylko

Dla niej pisali najwybitniejsi polscy twórcy: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski czy Janusz Kofta. Hannę Banaszak już niedługo będzie można usłyszeć w ramach tegorocznej Wiosny Jazzowej w Zakopanem. Jaki repertuar przygotowała artystka? 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Wiosna Jazzowa w Zakopanem muzyka rozrywkowa koncerty Hanna Banaszak Jazz swing Zakopane Jerzy Wasowski Wojciech Młynarski Jeremi Przybora Jonasz Kofta Jerzy Matuszkiewicz

"Wojciech Młynarski był kronikarzem swojej działalności". Archiwum artysty w Bibliotece Narodowej

- Jeżeli się patrzy na te wszystkie skrzynki razem i mamy obraz, ile tego jest, a przed oczami stają różne ruchome i nieruchome obrazki z życia własnego, to jest to spotkanie różnych subiektywnych odczuć i doświadczeń z tym obiektywnym celem, jakim jest dobro polskiej kultury - mówił w Dwójce Jan Młynarski o przekazanych Bibliotece Narodowej zbiorach jego ojca.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jakub Kukla Biblioteka Narodowa Jan Młynarski archiwum Dwójka KULTURA

Szef Biblioteki Narodowej: to jest archiwum, które uporządkował Wojciech Młynarski

W Bibliotece Narodowej w Warszawie powstało Archiwum Wojciecha Młynarskiego. - Dokumentujemy nie tylko kogoś, kto przez dziesięciolecia podnosił poziom polskiej muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim chcieliśmy udokumentować poetę - mówił w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Tomasz Makowski Dwójka KULTURA poezja archiwum

Młynarski wiecznie żywy, czyli premiera "Dwunastu godzin z życia kobiety" w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Już wkrótce w Teatrze Rozrywki w Chorzowie kolejna premiera: spektakl muzyczny "Dwanaście godzin z życia kobiety" na podstawie piosenek z płyty Haliny Kunickiej o tym samym tytule. Wbrew tytułowi opowiada nie o 12 godzinach, lecz o całym życiu kobiety. Na dodatek główną bohaterkę, niegdyś znaną piosenkarkę, grają trzy aktorki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Rozrywki w Chorzowie premiera spektakl Wojciech Młynarski Halina Kunicka Kalina Jędrusik Lucjan Kydryński Tomasz Miara Trójka

Agata Młynarska o Wojciechu Młynarskim: jako podmiot liryczny stawał się kobietą

Wojciech Młynarski – ceniony autor piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, scenarzysta i reżyser teatralny. Jego teksty bawiły całe pokolenia. W audycji "W antrakcie" o historię tekstów poety zapytaliśmy Joannę Kurowską, Katarzynę Żak i córkę artysty, Agatę Młynarską. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Katarzyna Żak Agata Młynarska joanna kurowska KULTURA Wojciech Młynarski Trójka

Joanna Nojszewska: Wojciech Młynarski pisał o codziennym życiu kobiet

- Stawiam taką tezę, że nie byłoby tak wrażliwego na kobiecą optykę autora Wojciecha Młynarskiego, gdyby nie dom - jak to sobie nazwałam - pełen kobiecych furkotów - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Nojszewska Wojciech Młynarski Dwójka Paweł Siwek polska piosenka pisarze i poeci biografia kobieta piosenka Halina Kunicka

"Jesteśmy na wczasach" czy "Róbmy swoje" - obrazki obyczajowe Wojciecha Młynarskiego

Wojciech Młynarski – ceniony autor piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, scenarzysta i reżyser teatralny. Jego teksty bawiły całe pokolenia. Dziewięć lat temu ukazała się płyta z utworami artysty wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Przypominamy najpopularniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Młynarski Radosław Nałęcz Michał Kowarski MUZYKA

Rafał Olbrychski i jego muzyczne plany. Gdzie można usłyszeć artystę?

Rafał Olbrychski jest aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Realizuje się również jako muzyk i prezenter telewizyjny. Był wokalistą i liderem zespołu "Reds", w roku 2009 wydał swoją solową płytę. Aktualnie gra w minimusicalu pt. "Apetyt na czereśnie", występuje również w repertuarze Wojciecha Młynarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Olbrychski Maria Szabłowska Agnieszka Osiecka Wojciech Młynarski

TYLKO U NAS Wiesław Gołas o piosence "W Polskę idziemy"

- Szalenie sobie cenię tę piosenkę, którą napisał Wojtek Młynarski. Ona do tej pory ma duże wzięcie, że tak powiem. Jak mnie zobaczą ludzie na ulicy, to mówią: "Oho, w Polskę idziemy, panie Wiesiu?" - mówił Wiesław Gołas w Polskim Radiu. 4 października wspominamy 93. rocznicę urodzin tego legendarnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA Wojciech Młynarski kabaret Kabaret Starszych Panów Jerzy Wasowski

Święto muzyki i teatru w otoczeniu Zamku Królewskiego w Warszawie

- Będą trzy wydarzenia teatralne i cztery muzyczne. W tym roku te proporcje są więc trochę na korzyść muzyki. Poza tym będą również po dwa wydarzenia muzyczne i teatralne dla dzieci - mówił w "Wybieram Dwójkę" Tomasz Taraszkiewicz, pomysłodawca i kurator 14. Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, który w piątek (4.08) rozpoczyna się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Królewskie Arkady Sztuki KULTURA Jakub Jamrozek Zamek Królewski Arkady Kubickiego Dwójka