Polskie Radio

"Kyiv Calling" – nowa wersja przeboju The Clash na pomoc Ukrainie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 10:39
Rockowy klasyk "London Calling", nagrany w 1979 roku przez grupę The Clash, doczekał się nowej wersji w wykonaniu ukraińskiej punkowej formacji Beton. "Kyiv Calling" jest protestem przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wołaniem do świata o pomoc napadniętemu zbrojnie krajowi.
The Clash dwa lata przed nagraniem London Calling
The Clash dwa lata przed nagraniem "London Calling"Foto: Forum / Magum Photos / Jean Gaumy

Apokaliptyczna wizja przedstawiona przez The Clash w utworze "London Calling" nawiązuje do jednego z największych lęków ówczesnego zachodniego społeczeństwa – związanego z energią atomową. W marcu 1979 roku doszło do wypadku w amerykańskiej elektrowni jądrowej Three Mile Island, który wprawdzie nie okazał się tragiczny w skutkach, ale wyraźnie zwiększył obawy przed tego typu źródłem energii wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Po drugiej stronie Atlantyku powstała natomiast piosenka, która weszła do klasyki rocka.   

Kijów nadaje do wolnego świata

Zespół Beton podszedł do nagrania swojej wersji brytyjskiego przeboju z zachowaniem punkrockowego etosu – już trzy dni po pojawieniu się pomysłu kawałek był gotowy. W tekście "Kyiv Calling" pojawiły się znaczące zmiany w stosunku do oryginału. Utwór rozpoczyna się od słów: "Kijów nadaje do odległych miast: ogłoszono wojnę i walki się rozpoczęły". W kolejnych wersach pojawiają się apele do NATO o zamknięcie ukraińskiego nieba i użyczenie samolotów do obrony przed rosyjskim najeźdźcą. Natomiast refren, w którym Joe Strummer śpiewał: "Londyn tonie, a ja mieszkam tuż nad rzeką", w wykonaniu grupy Beton brzmi: "Kijów powstaje, a my żyjemy, by stawiać opór".

Członkowie zespołu nie poprzestają na wznoszeniu antywojennych haseł. Po najeździe Rosji poinformowali swoich fanów, że zawieszają muzyczną działalność, aby poświęcić się pomaganiu ofiarom wojny. Za gitary chwycili jednorazowo w słusznym celu – utwór "Kyiv Calling" ma pomóc w zbieraniu pieniędzy dla walczących Ukraińców. Jest o nim głośno na całym świecie, bowiem swojego błogosławieństwa ukraińskiej grupie udzielili sami muzycy The Clash, a w wyprodukowaniu piosenki pomagał Danny Saber, mający na koncie współpracę z takimi gwiazdami, jak Madonna czy The Rolling Stones.

źródło: YouTube / Free Ukraine - Resistance Channel

kc

Czytaj także

"Mamo, tyś płakała". Sanah i Igor Herbut na pomoc Ukrainie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 11:26
Sanah opublikowała utwór "Mamo, tyś płakała", oparty na melodii "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki. Cały dochód z piosenki zaśpiewanej w duecie z Igorem Herbutem zasili konto organizacji wspierającej dzieci, które ucierpiały podczas ataku Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack White dumny z Polaków. "Niech was Bóg błogosławi!"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:56
"Jestem dumny z moich polskich braci i sióstr" – napisał w mediach społecznościowych Jack White. Słynny amerykański rockman o polskich korzeniach wyraził też podziw dla hartu ducha Ukraińców, walczących z agresją Putina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-ukraińskie nuty ponad granicami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 15:19
To wydanie audycji było podzielone równo pomiędzy twórczość artystów polskich i ukraińskich. Rodzimą scenę muzyczną reprezentowali m.in. Sabina Szewczyk, Mitra i Meek, Oh Why?, a naszych wschodnich sąsiadów Komu Vnyz, Okean Elzy i Braty Hadyukiny.
rozwiń zwiń