Polskie Radio

Grupa Scorpions zmienia słowa "Wind of Change" dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 10:57
Zespół Scorpions udzielił mocnego wsparcia Ukrainie. Na jednym z amerykańskich koncertów fani usłyszeli zupełnie nowe słowa wielkiego przeboju "Wind of Change". Według muzyków po rosyjskiej inwazji "odwieczny sen o pokoju uleciał z wiatrem".
Klaus Meine i zespół Scorpions wspierają Ukrainę
Klaus Meine i zespół Scorpions wspierają UkrainęFoto: Shutterstock / A.PAES

Rockowa ballada "Wind of Change" powstała w 1990 roku na fali euforii wywołanej pieriestrojką Michaiła Gorbaczowa i zburzeniem Muru Berlińskiego. Piosenka zyskała popularność na całym świecie, stając się sztandarowym przebojem niemieckiej grupy Scorpions. Oryginalny tekst rozpoczynał się od słów: "Idę przez Moskwę w kierunku Parku Gorkiego, słuchając wiejącego wiatru zmian". Fani zgromadzeni na niedawnym koncercie w Las Vegas usłyszeli jednak zupełnie inne słowa utworu.

Wokalista Klaus Meine najpierw zadedykował piosenkę "wspaniałym Ukraińcom", a chwilę później zaintonował: "Posłuchaj mojego serca, ono mówi Ukraina i czeka, aby zmienił się wiatr", co wywołało aplauz widowni. Warto dodać, że gitarzysta Matthias Jabs zagrał utwór na instrumencie pomalowanym w niebiesko-żółte barwy ukraińskiej flagi.

źródło: YouTube / Harry Smith

Przerwany sen o pokoju

To nie pierwsze wyrazy wsparcia, jakiego Scorpionsi udzielili walczącej o wolność Ukrainie. 8 marca w mediach społecznościowych muzycy zamieścili wpis, w którym czytamy o zbrodniach wojennych popełnianych przez Rosję i o szacunku dla tych Rosjan, którzy mają odwagę protestować przeciwko agresji mimo grożących za to surowych kar. Wpis kończy się zdaniem: "odwieczny sen o pokoju uleciał z wiatrem". Obok zespół umieścił krótkie wideo z koncertu w Kijowie w 2019 roku.

Grupa Scorpions miesiąc temu wydała 19. studyjny album "Rock Believer", promowany przez singiel "Peacemaker". Po serii występów w Las Vegas, kończącej się 16 kwietnia, muzycy rozpoczną europejską część trasy promującej nową płytę. 28 maja wystąpią w krakowskiej Tauron Arenie.

kc

Czytaj także

Hardrockowy teaser nowej płyty Scorpionsów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 12:45
Ciężko brzmi nowy utwór grupy Scorpions, którego fragment wrzucił do sieci perkusista Mikkey Dee. W podobnym, hardrockowym klimacie ma być utrzymany nadchodzący album niemieckich rockmanów, zaplanowany na 2022 rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Scorpions wysyła "Peacemakera" na ratowanie świata

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:31
Formacja Scorpions opublikowała kolejny nowy utwór. "Peacemaker" jest zwiastunem albumu "Rock Believer", który ma trafić do sklepów pod koniec lutego.
rozwiń zwiń