Polskie Radio

59. KFPP w Opolu. Program 1 Polskiego Radia oraz Trójka przyznały własne nagrody

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 14:00
W Opolu trwa święto polskiej muzyki - 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Program 1 Polskiego Radia oraz Trójka przyznały własne nagrody w kategoriach "Premiery" i "Debiuty". Radiowa Jedynka uhonorowała Filipa Lato za piosenkę "Lepiej mieć", natomiast Trójka przyznała nagrodę w kategorii: "Debiuty" Basi Gąsienicy-Giewont za utwór: "Nie będę".
Od lewej: Marcin Kusy (dyrektor Redaktor Naczelny Programu 1 Polskiego Radia, Filip Lato (laureat Nagrody Jedynki), Agata Konarska (dziennikarka TVP), Basia Giewont (laureatka Nagrody Trójki), Luiza Kobeszko (zastępca Dyrektora Trójki), Marcin Wąsiewicz (dyrektor Redaktor Naczelny Programu 3 Polskiego Radia )
Od lewej: Marcin Kusy (dyrektor Redaktor Naczelny Programu 1 Polskiego Radia, Filip Lato (laureat Nagrody Jedynki), Agata Konarska (dziennikarka TVP), Basia Giewont (laureatka Nagrody Trójki), Luiza Kobeszko (zastępca Dyrektora Trójki), Marcin Wąsiewicz (dyrektor Redaktor Naczelny Programu 3 Polskiego Radia )Foto: PR

W ramach nagrody, Filip Lato wystąpi w Studiu Koncertowym im. W. Szpilmana a koncert będzie transmitowany na antenie Programu 1. Basia Gąsienica-Giewont zagra z kolei koncert w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. 

Po odebraniu nagrody artystka przyznała, że festiwal w Opolu to spełnienie jej marzeń, a nagroda otrzymana od Programu 3 Polskiego Radia jest dla niej ważna. – Bardzo się z niej cieszę – podkreśliła artystka. 

Podczas 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Basia Gąsienica-Giewont zaśpiewała piosenkę zatytułowaną "Nie będę". Jak czytamy w mediach społecznościowych artystki, "to początek wyjątkowego projektu wokalistki, która po latach twórczej pracy muzycznej wraca do korzeni. Zainspirowana górami, spacerami i ukochaną rodziną, zdecydowała się na połączenie muzyki folk z brzmieniem elektronicznym".  

Czytaj więcej: Basia Giewont z Nagrodą Trójki na opolskim festiwalu!

Filip Lato także nie krył radości z otrzymanej nagrody. Podkreślił, że to wyróżnienie bardzo dużo dla niego znaczy. - Jestem poruszony. Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem - powiedział artysta. 

Artysta zdradził niedawno w "Muzycznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia, że "Lepiej mieć" to piosenka, która powstała w czasie pandemii. - Opowiada o tym, jak ten czas i relacje międzyludzkie się zmieniły oraz o tym, jak przystosować się do nowych warunków. Jest ona wciąż aktualna, bo świat nas zaskakuje - podkreślił.

Czy utwór jest zwiastunem nowego albumu? - Sporo czasu minęło od debiutu mojej pierwszej płyty, już trochę mi tęskno do nowego materiału i chciałbym wypuścić w świat trochę nowej muzyki. Singiel  "Lepiej mieć" jest dużym krokiem w tym kierunku - przyznał niedawno Filip Lato w Jedynce.

Czytaj więcej: 59. KFPP w Opolu. Filip Lato z nagrodą Programu 1 Polskiego Radia

W poniedziałek odbędzie się ostatni koncert tegorocznego festiwalu "Scena alternatywna – Romantyczność", który relacjonowany będzie na antenie TVP Kultura. Wystąpią m.in.: Wolska, KIWI, Hedone, P.Unity, NELA, Sting Connection. Widzowie będą mogli także obejrzeć występ Noviki z gościnnym udziałem Skubasa i Buslava.

---

Patronat medialny nad 59. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu objął Program 1 Polskiego Radia i Program 3 Polskiego Radia.