Polskie Radio

Porady, wywiady i wyjątkowa muzyka. Poniedziałek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 18:00
Poznamy kolejnego finalistę akcji Liga Superbohaterów, a także przeniesiemy się do Zamościa na Festiwal Stolica Języka Polskiego. Nie zabraknie również opowieści o nietoperzach - dowiemy się, jak możemy im pomagać. Zastanowimy się też, czy tango skusiłoby Chopina rytmem, nastrojem i dynamiką... A wieczorem - transmisja recitalu fortepianowego Dang-Thai Sona z Festiwalu w Dusznikach-Zdroju. Sprawdź nasze propozycje!
Studio emisyjne Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Studio emisyjne Programu Pierwszego Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.


06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zaprasza Karolina Rożej i Krzysztof Świątek

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka

Kolejna, szósta finalistka Ligi Superbohaterów - 26-letnia Dominika, główna założycielka Ulicznej Misji Medycznej w Łodzi. Co tydzień w niedzielne popołudnie Dominika wraz ze swoimi wolontariuszami rozstawiają namiot, w którym pomagają ludziom w kryzysie bezdomności, którzy często są pomijani i zapomniani w dzisiejszym świecie. Jest to pomoc w zakresie podstawowych czynności medycznych. Niejeden chory stanął na nogach dzięki systematycznemu oczyszczaniu ran i zmianie opatrunków. Dodatkowo pacjenci korzystający z pomocy są wysłuchani, nakarmieni  i często ubrani w nowe, czyste ciuchy. Dwa lata temu Dominika (miała wówczas 24 lata) chciała zorganizować jednorazową akcję pomocy, a dzięki zaangażowaniu innych wolontariuszy oraz ogromie pacjentów, który co tydzień ich odwiedza, zrobił się z tego wielki projekt.

Poza tym w audycji codzienne konkursy ("Koszyk Lata z Radiem" i "Skojarzenia Lata z Radiem") oraz kolejny odcinek słuchowiska "Lalka" według powieści Bolesława Prusa. 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Rodziny uwielbiają jeździć do lasu, a już od dziś mieszkańców centralnej Polski wspiera w tym nowy przewodnik NIEMAPA LASY ŁÓDZKIEGO. Wydawnictwo odkrywa ciekawe leśne szlaki, poleca leśne plaże i fantastyczne miejsca na spływy kajakowe lub obserwowanie ptaków. Przewodnik można otrzymać bezpłatnie w łódzkich nadleśnictwach

LEKTURA: od dnia 8 do dnia 19 sierpnia 2022 roku - nadamy 8 wybranych fragmentów książki Timo Parvela, Bjørn Sortland pn. "KEPLER 62 Zaproszenie" w tłumaczeniu Iwona Kiuru (zwana dalej "Utworem") oraz 2 wybranych fragmentów książki Timo Parvela, Bjørn Sortland pn. KEPLER 62 Odliczanie w tłumaczeniu Marty Dybuli.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak 

* poszukiwanie największego i najcięższego gniazda bociana białego w Europie. 

* Ignacy Łukasiewicz - darczyńca. Rok 2022 jest Rokiem Ignacego Łukasiewicza. O tym zdecydowała Sejm Rzeczpospolitej podkreślając zasługi Łukasiewicza dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość. Ignacy Łukasiewicz wynalazca i nowatorski przemysłowiec, pionier przemysłu naftowego XIX wieku dokonał destylacji ropy "oleju ziemnego" czy "wosku skalnego", jak mówiono w jego czasach. Ale to postać, która nie tylko powinna być kojarzona z ropą, naftą i nowymi źródłami światła. Łukasiewicz poza nowatorską działalnością przemysłową był darczyńcą, duchowo-materialnym opiekunem bliźnich w ubogiej Galicji, organizował akcje społeczne, kulturalne. O tej mniej znanej działalności Ignacego Łukasiewicza opowie ks. prof. Janusz Królikowski autor książki "Wynalazca i darczyńca".

21.00-22.00 - "WIST - konkurs popularno-naukowy" - zaprasza Dorota Truszczak

Deski z wyżłobionymi rowkami, liczydła, mechaniczne maszyny liczące, komputery - czyli zagadki o tym jak od starożytności ludzie szukali sposobów na ułatwienie sobie liczenia i matematycznego opisu świata. Autor zagadek: Tomasz Kokowski - informatyk.  

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Lalka" Bolesława Prusa, fragmenty słuchowiska wyreżyserowanego przez Andrzeja Łapickiego. Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę - Anna Seniuk, jej ojca - Jan Świderski. Baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a Ignacym Rzeckim - Henryk Borowski. Nagranie powstało w 1971 roku do cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Zrealizował je Wojciech Truszczyński, adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z 2001 roku).

23.50 - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp" - czyta Jan Englert.

logo

 

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Bogdan Jaremin "Rzeczy zmyślenia", aud. Iwony Smolki 

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Karol Furtak 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński 

W audycji relacje z pierwszych dni Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Będziemy także w Zamościu - na Festiwalu Stolica Języka Polskiego. W tym roku jego patronem będzie Miron Białoszewski i jego twórczość. W audycji porozmawiamy także z laureatami Festiwalu Szekspirowskiego. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś 

10.00-11.00 - Charles Tessier Carnets de voyages, wyk. Le Poème Harmonique, kier. art. Vincent Dumestre

11.10-12.00 - Francesco Maria Veracini Uwertura VI, wyk. Musica Antiqua Köln, kier art. Reinhard Goebel; Christoph Willibald Gluck Sonaty triowe, wyk. Musica Antiqua Köln, dyr. Reinhard Goebel 

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Sommernachts Konzert 2022, Gautier Capuçon, Wiener Philharmoniker, Andris Nelsons (SONY)

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków, aud. Aleksandry Łapkiewicz-Kalinowskiej, opr. Dorota Gacek 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

IX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia swojemu miastu". Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (6.09.2009). Wolfgang Amadeus Mozart Cosi fan tutte KV 588 - Uwertura, Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, Felix Mendelssohn IV Symfonia A-dur "Włoska" op. 90, wyk: Maria Machowska, skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

W audycji m.in. o spektaklu "Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu opowie autor muzyki Włodek Pawlik.

Małgorzata Janicka-Słysz z Zamku Królewskiego na Wawelu opowie o 15-letnim festiwalu muzycznym "Wawel o zmierzchu".

Z Tomaszem Mościckim porozmawiamy o spuściźnie Zbigniewa Raszewskiego - w 30. rocznicę śmierci tego wielkiego humanisty, pedagoga, historyka i badacza Teatru.

Przeniesiemy się na Festiwal Stolica Języka Polskiego 2022 w Szczebrzeszynie i Zamościu.

Zajrzymy do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie otwarta została wystawa prac Marii Nicz-Borowiakowej - awangardzistki, przedstawicielki polskiego konstruktywizmu.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Transmisja z 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju - recital fortepianowy Dang-Thai Sona. Samuił Fejnberg Largo a-moll op. 38 (transkrypcja fragmentu Sonaty organowej C-dur BWV 529 Jana Sebastiana Bacha), Wolfgang Amadeus Mozart Sonata fortepianowa A-dur KV 331, Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa E-dur op. 109, Fryderyk Chopin Polonez c-moll op. 40 nr 2, 3 Ecossaises op. 72, Walc a-moll op. posth., Walc f-moll op. 70 nr 2, Walc As-dur op. 34 nr 1, Mazurki op. 24, Tarantela As-dur op. 43, Polonez As-dur op. 53. 

21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" / "Zawsze w kontrze - Rok Józefa Mackiewicza"

"Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny" - rozmowa z prof. Grzegorzem Łukomskim o publicystyce Józefa Mackiewicza, aud. Wacława Holewińskiego, wyd. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Sophie Haydock "Cztery muzy", przekład Izabela Matuszewska, czyta Aleksandra Justa, opr. Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy" (przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego), czyta Krzysztof Kolberger.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz 

Bohaterem audycji - Klaus Schulze, jeden z prekursorów rocka elektronicznego. 

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Migala  

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara

W audycji między innymi o nadwadze Polaków: co jest tego przyczyną? Co powinno zwrócić naszą uwagę i kiedy warto udać się do specjalisty? Złe nawyki żywieniowe czyli jakie błędy popełniamy przechodząc na dietę? Które znane diety są najbardziej szkodliwe i czego się wystrzegać? O tym dietetyk - Patrycja Wojciechowska. Od kilku lat widoczny jest jednak trend na zdrowy i sportowy tryb życia. Sieć jest zalewana zdjęciami z siłowni ale czy każdy sport to zdrowie? Kiedy uprawianie jakieś dyscypliny można być dla nas bardziej szkodliwe niż pożyteczne? Od czego warto zacząć swoją przygodę ze sportem? O tym z kolei - fizjoterapeuta Maksymilian Piasecki. 

Powiemy także o Michale Kądzieli - zawodowym sportowcu, który uprawia niemal każdą dyscyplinę sportu. Grał w piłkę ręczną na poziomi ligowym, a teraz oddał się wyczerpującym biegom z przeszkodami. Bez wątpienia jest na poziomie wyczynowym. Czym różni się sport wyczynowy od rekreacyjnego? Jakie niesie ze sobą wyrzeczenia oraz czy każdy może dojść na ten poziom? W jaki sposób zarazić dzieci i młodzież sportem i czy warto oczekiwać od najmłodszych niesamowitych wyników już na starcie?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar

W cyklu "Trójkowy punkt techniczny" o autobusie autonomicznym, kolejce linowej, metrotramie, a nawet duobusie. Co jest tak naprawdę środkiem lokomocji przyszłości? Jakimi kryteriami należy się kierować przy decydowaniu się na inwestycję w dane rozwiązanie transportowe? 

Ponadto w audycji o tym jak wygląda gospodarka leśna w Polsce? Ekosystemy leśne, dzięki złożonej strukturze pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, jednego z najważniejszych gazów cieplarnianych. To przybliży Michał Gzowski - rzecznik prasowy Lasów Państwowych. Powiemy też o leśnictwie we Francji, które pod wieloma względami różni się od tego w Polsce. Lasy Francji to w szczególności lasy prywatne, a lasy państwowe stanowią nieznaczny procent powierzchni kraju. Aby zapobiec zmianom klimatycznym Francuzi przesadzają drzewa z północy na południe. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

Czy to koniec brutalizmu? W Katowicach trwa wyburzanie kolejnego "brutala". Podobnie dzieje się również w innych miastach. Dlaczego brutalizm jako styl jest tak kontrowersyjny?  W audycji także o tym, w jakim momencie rozwoju jest obecnie architektura? Jak można nazwać to co powstaje na naszych oczach? I czy na pewno jest to budownictwo zgodne z podstawowymi założeniami tej sztuki? O tym Krzysztof Sołoducha, krytyk architektury. 

W audycji również o związkach Czechów i polskiego Bałtyku. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Turystycznej polskie morze to coraz bardziej popularny kierunek urlopowy dla naszych południowych sąsiadów. Czesi na potęgę wykupują miejsca w polskich marinach (tak jest m.in. w Szczecinie). Aby naszych sąsiadów przekonać do piękna naszego wybrzeża jeszcze bardziej w Pradze otworzono ekspozycję "Nad Bałtyk". 

Ponadto o tym, w jaką stronę zmierza sztuka? W Toruniu udostępniono wystawę artystki, której dzieła to zbiór zniszczonych przez nią obrazów. Sztuka w galeriach reprezentujących nurt nowoczesności coraz częściej jest niezrozumiała. Dlaczego? Czy na siłę próbujemy stworzyć coś nowego? O tym artystka Weronika Teplicka. 

Poświęcimy też miejsca potańcówkom. Wydarzenia takie organizowane są w coraz większej ilości miejscowości i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na czym polega fenomen tych tanecznych imprez? Powiemy też gdzie i kiedy można wziąć w nich udział (miejsc i terminów tych bezpłatnych wydarzeń jest naprawdę wiele!). 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Michał Kobosko z ugrupowania Polska 2050. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Tomasz Miara

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

Audycja o znaczeniu Kościoła w walce o wolność i niepodległość Polski. Goście : Prof. Jan Żaryn - historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, prof. Grzegorz Kucharczyk - historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Paweł Skibiński - historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed 

22.15 - Reportaż w Trójce / "African Music School" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Brat Benedykt Pączka jest kapucynem, dyrektorem African Music School, pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej. Sam pochodzi z miejscowości Niebylec w woj. podkarpackim. W 2013 roku wyjeżchał na misję do 40-tysięcznego miasta Bouar. Szybko zorientował się, że lokalna ludność odznacza się wybitną muzykalnością i poczuciem rytmu. I tak narodził się pomysł szkoły! 

22.45 - Powieść w Trójce / fragmenty powieści historycznej "Reytan. Upadek Polski" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Mastalerz.​

23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski 


.

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski oraz Jan Ruman

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. W jutrzejszym wydaniu na antenie zagości Kamila Sarnowska z Instytutu Pileckiego, która opowie o projekcie pt. "Zawołani po imieniu". Przedsięwzięcie to jest poświęcone Polakom, którzy podczas okupacji zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady. Ich losy przez lata nie miały szansy wybrzmieć w pamięci zbiorowej, ponieważ rzadko wspominano o nich w polskich i międzynarodowych dyskusjach o historii.


logo

Płyta tygodnia – Klawo "Klawo". Muzycy grupy pochodzą z różnych stron Polski, a poznali się studiując razem na gdańskiej Akademii Muzycznej. Choć w ich głównie instrumentalnych kompozycjach jest dużo przestrzeni na improwizację i jazzową uważność, album wyraźnie wykracza poza schematy, czerpiąc inspiracje z wielości muzycznych nurtów (m.in. zblendowane wpływy funku, psychodelii, hip hopu, jazzu czy afrobeatu). Na płycie znajdziemy rytmikę przywołującą na myśl najlepsze produkcje J Dilla albo hity The Meters wraz z rozbudowanymi partiami syntezatorowymi. Można uznać to za ukłon choćby w stronę twórczości Herbiego Hancocka z lat 70. Płyta do wygrania w "Muzycznym lunchu" - codziennie po godz. 13.00. 


14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Nietoperze - warto im pomagać! Okres lata to czas wędrówek tych jedynych, latających ssaków, a także końcówka sezonu rozrodczego. Właśnie teraz zwierzęta te są najbardziej narażone na różne niebezpieczeństwa, takie jak wypadki komunikacyjne albo wypadnięcie młodych z miejsca rozrodu. Jak możemy im pomóc?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Po co czekać na przystanku na tramwaj… skoro można mieć swój! Z takiego założenia wychodzi mieszkający w Łodzi Tomasz Adamkiewicz – do niedawna jedyny w Polsce właściciel prywatnych tramwajów. Tomasz Adamkiewicz obsługuje nim linie turystyczne i wynajmuje na różnego rodzaju uroczystości. Jak to jest mieć tramwaj na własność?

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Kacper Wierzchoś, polski astronom pracujący w programie obrony planetarnej NASA w obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie w USA opowie nam, jaką rolę pełni w programie obrony planetarnej NASA, co należy do jego zadań i jakie sukcesy ma na swoim koncie.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jurek Przeździecki

Autor zaprasza na rozmowy o tym czym są przeciw-intuicyjne zbiegi okoliczności i czy muzyka może powstawać w wyniku braku intencji - oczywiście przy dźwiękach starannie wyselekcjonowanej elektroniki.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

To zawód, który wydaje się, że uprawia się głównie w wakacje, ale czy na pewno? Rezydenci zagraniczni całe trzy miesiące, a często dłużej oprowadzają wycieczki turystów. Znają języki i o danym państwie też wiedzą bardzo dużo. To czasami jednak nie wystarczy, bo turyści bywają różni i zdarza się, że potrafią nawet się pokłócić o daną informację. Jak to jest całe wakacje spędzać w pracy? A może taka praca to wakacje, bo przecież spędza się je często w bardzo egzotycznych krajach? Czy odległość od domu dzisiaj jest jeszcze problemem? Jacy bywają turyści? O to zapytamy naszych gości.

22.00-00.00 – "Strefa dread" – Mirosław "Maken" Dzięciołowski

 Boleo & Follow The Riddim opowiedzą o albumie "Iskra". W programie wyemitujemy też wywiad z Damianem Marleyem, a w drugiej godzinie audycji  rozmowa z organizatorami festiwalu Reggaenwalde o tegorocznej odsłonie tego wydarzenia. 


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne Podróże" - Ponownie podróżujemy w świat muzyki filmowej. Tym razem naszym celem jest muzyka z filmu "Alicja w Krainie Czarów".

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Jak pozyskujemy energię i przede wszystkim z czego? Wszyscy i wszystko z czegoś innego. Porozmawiamy o źródłach energii takich jak: paliwo, jedzenie, węgiel, drewno, czy woda.  

17.15-17.45 - "Skarbonka" - Dziś ze Skarbonką pojedziemy nad Morze Bałtyckie. Powiemy o łowieniu ryb i o tym jak wydajność pracy wpływa na ceny. Czy wiecie, że od początku cywilizacji produktywność człowieka wzrosła o tysiąc razy?

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica" - Jak rozmawiać z dojrzewającą dziewczynką o zmianach jakie będą zachodziły w jej ciele i jak ją na nie przygotować? Prześledzimy ten proces od słownictwa jakim się posługiwać, do wsparcia jakie powinniśmy zaoferować jako opiekunowie. O tym Barbara Pietruszczak - dziennikarka specjalizująca się w tematyce miesiączki, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością. Współtwórczyni projektu moonka i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie". - IGOR WIDAWSKI - projektant gier symulacyjnych, współautor razem z Maciejem Smrokowskim gry karcianej "moonka: Dorastanie", czyli ciałopozytywnej gry edukacyjnej o dojrzewaniu.


.

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek 

W audycji związki polskiej literatury i muzyki. Czternasty odcinek audycji zatytułowany jest "Chopin, Paderewski i duch narodu".

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski  

Nieustanne... Takie...  Białe...  Trzeba do niego dwojga, chociaż pójść w nie można już samemu albo samej. Jest u Mrożka, jest u Saury – będzie i u nas. Czy skusiłoby Fryderyka Chopina rytmem, nastrojem, dynamiką? Nie wiadomo, ale wiadomo, że Chopin kusi tych, którzy je grają. W premierowej audycji Chopin a'la tango

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski  

Audycja poświęcona wielkiemu węgiersko-amerykańskiemu dyrygentowi, którego poznamy jako znakomitego pianistę: George'owi Szellowi. Zaprezentujemy dzieła Mozarta wykonane lub zadyrygowane przez Szella. Usłyszymy m.in. Sonatę F-dur KV 376, Sonatę e-moll KV 304, Kwartet fortepianowy Es-dur KV 493 oraz pierwszą i czwartą część Symfonii Haffnerowskiej.  

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU