Polskie Radio

Nowość na kanale "Radiobook": "Karol Szalony" Aleksandra Dumasa (ojca)

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 07:20
W projekcie Polskiego Radia "Radiobook" tym razem sięgamy do twórczości mistrza powieści płaszcza i szpady, Aleksandra Dumasa.
Karol Szalony - Alexander Dumas
Karol Szalony - Alexander DumasFoto: Polskie Radio/Radiobook

Żyjący w XIX wieku Aleksander Dumas (ojciec), francuski pisarz i dramaturg, uchodzi za jednego z najznakomitszych twórców literatury historycznej i przygodowej. Tytuły napisanych przez niego powieści, takie jak "Hrabia Monte Christo", "Trzej muszkieterowie" czy "Czarny Tulipan", zna niemal każdy miłośnik literatury takiego gatunku. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad sto języków, a na ich podstawie nakręcono na całym świecie dziesiątki filmów. Co ciekawe, wszystkie powieści miłosne Dumasa, dekretem z 1863 roku, znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych Kościoła katolickiego.

"Karol Szalony" jest powieścią pełną namiętnych uczuć i romansów, intryg politycznych i skandali. Akcja dzieje się w trudnych dla Francji czasach przełomu XIV i XV wieku, za panowania Karola VI Szalonego, nieszczęsnego monarchy, który z powodu stanów apatii i prawdopodobnie rozwijającej się schizofrenii, nie potrafił przeciwstawić się wrogom na zewnątrz i wewnątrz kraju.

Wykorzystany przekład "Karola Szalonego" na polski pochodzi od anonimowego autora, podobnie jak w przypadku wydania dokonanego w Warszawie i Krakowie przez Gebethnera i Wolfa, w roku 1910.
W proponowanym wydaniu dźwiękowym tekst "Karola Szalonego" zinterpretował doskonale, w roku 2003 w studiach Polskiego Radia, Krzysztof Kołbasiuk, nieżyjący już aktor filmowy i teatralny, a przede wszystkim znakomity lektor oraz aktor i reżyser dubbingowy.

YouTube/Radiobook

Projekt "Radiobook" 

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

mg