Polskie Radio

Smashing Pumpkins – jesienna rock opera w trzech aktach

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 13:02
Zespół Smashing Pumpkins zapowiedział wydanie aż trzech nowych albumów, składających się na trylogię pod szyldem "ATUM". Pierwszy utwór już ujrzał światło dzienne, kolejne usłyszymy wkrótce.
Zespół Smashing Pumpkins szykuje gorącą jesień
Zespół Smashing Pumpkins szykuje gorącą jesieńFoto: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Chicagowska formacja Smashing Pumpkins odnosiła największe sukcesy w latach 90. Wtedy ukazały się najważniejsze albumy zespołu, m.in. dwupłytowy "Mellon Collie and the Infinite Sadness" z 1995 roku. Właśnie do tego longplaya, a także do wydanego pięć lat później "Machina/Machine of God", ma nawiązywać najnowsze dzieło Billy'ego Corgana i spółki, zatytułowane "ATUM" (czytane tak samo, jak "autumn", czyli "jesień").

33 mgnienia jesieni

Trzeba przyznać, że grupa mocno przyłożyła się do pracy w studiu – wydawnictwo ma zawierać aż 33 utwory, w tym "Beguiled", wybrany na pierwszy singiel promocyjny. Bardzo oryginalna jest też koncepcja publikacji nowej muzyki stworzonej przez zespół. Kolejne części albumu ukazywać się będą w odstępie 11 tygodni, począwszy od 15 listopada. Oznacza to, że na ostatnią odsłonę będziemy musieli poczekać do 21 kwietnia przyszłego roku. Wtedy też ukaże się specjalny boks zawierający wszystkie kompozycje składające się na "ATUM" oraz 10 dodatkowych, niepublikowanych wcześniej nagrań.

Sam lider zespołu ogłosił natomiast uruchomienie podcastu o dumnie brzmiącej nazwie: "Thirty-Three With William Patrick Corgan". Poszczególne odcinki powstaną we współpracy z rozgłośnią iHeartRadio i będą zawierać po jednej nowej piosence Smashing Pumpkins. Na razie fani muszą się zadowolić kawałkiem "Beguiled", który grupa wykona premierowo na żywo w programie "The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" w najbliższy piątek, 23 września. A już na początku października zespół wyruszy w trasę koncertową po Ameryce Północnej.

źródło: YouTube / Smashing Pumpkins

kc