Polskie Radio

Rihanna, Lady Gaga i John Williams – oscarowe nominacje w świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 16:46
Czy Rihanna zdobędzie pierwszego Oscara w karierze? Czy 90-letni John Williams zostanie najstarszym laureatem w historii? Takie pytania pojawiły się po ogłoszeniu nominacji do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Lady Gaga podczas oscarowej gali w 2015 roku
Lady Gaga podczas oscarowej gali w 2015 rokuFoto: Mike Blake / Reuters / Forum

Choć ceremonia wręczenia Oscarów jest przede wszystkim świętem kina, niemałe emocje wywołuje także jej muzyczna część. Wiele wskazuje na to, że w tym roku brylować będzie tam Rihanna. Wokalistka, która za niecały miesiąc skończy 35 lat, po raz pierwszy w karierze została nominowana do tej nagrody – sprawił to utwór "Lift Me Up", wykorzystany w filmie "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu".

Pojedynek megagwiazd

Pojawiły się spekulacje, że Rihanna zaśpiewa w trakcie gali oscarowej, która odbędzie się 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles. Zważywszy na fakt, że równo miesiąc wcześniej piosenkarka będzie gwiazdą "Half-Time Show" podczas meczu Super Bowl, zanosi się na efektowny powrót na scenę wokalistki, która nie koncertowała od pięciu lat.

Oscarowy wieczór może też należeć do Lady Gagi. Amerykanka zdobyła już Oscara za piosenkę "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy". Teraz ma szansę powiększyć swą kolekcję o statuetkę za utwór "Hold My Hand", rozbrzmiewający w obrazie "Top Gun: Maverick". Byłaby to historyczna nagroda, bowiem 37 lat temu Oscara zdobyła kompozycja "Take My Breath Away", wykonywana przez grupę Berlin w pierwszej części "Top Guna".

źródło: YouTube / Rihanna

Niezniszczalny John Williams

Pewne miejsce w historii nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ma John Williams, który właśnie otrzymał 53. (!) nominację do Oscara, tym razem za ścieżkę dźwiękową do filmu "Fabelmanowie". 90-letni kompozytor ma szansę zostać najstarszym zdobywcą statuetki w historii – jeśli oczywiście uda mu się pokonać mocną konkurencję.

Na uwagę zasługuje też wyczyn Diane Warren, nominowanej za piosenkę "Applause" z filmu "Tell It Like a Woman". To 14. oscarowa nominacja w dorobku amerykańskiej kompozytorki, której nazwisko pojawia się na listach nominowanych nieprzerwanie od sześciu lat.

Oto lista nominacji do "muzycznych" Oscarów 2023:

oryginalna ścieżka dźwiękowa

"Na zachodzie bez zmian"

"Babilon"

"Duchy Inisherin"

"Wszystko wszędzie naraz"

"Fabelmanowie"

 najlepsza piosenka

"Applause" z "Tell It Like a Woman"

"Hold My Hand" z "Top Gun: Maverick"

"Lift Me Up" z "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

"Naatu Naatu" z "RRR" 

"This Is a Life" z "Wszystko wszędzie naraz"

kc