Polskie Radio

Piosenki na pełnię Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 07:30
Pełnia Robaczego Księżyca za nami. Jakie utwory najlepiej towarzyszą pełni i widokowi nocnego nieba? Przedstawiamy kilka propozycji. 
Księżyc od wieków inspiruje artystów
Księżyc od wieków inspiruje artystówFoto: shutterstock/Tongsai

Określenie "pełnia Robaczego Księżyca" wywodzi się z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Nazwali oni ją tak, ponieważ o tej porze roku powoli odpuszczał mróz ściskający glebę, dzięki czemu na powierzchnię mogły zacząć wypełzać dżdżownice i inne robale. Jeśli komuś nie przypadła do gustu ta nazwa, ma do wyboru jeszcze kilka innych: Pełnia Czysta, Skrzypiąca, Krucza, Mleczna lub Cukrowa.

Księżyc (nie tylko w pełni) od zarania dziejów inspirował artystów – gwiazdy muzyki popularnej ostatnich kilku dekad nie są tu wyjątkiem. "Piosenkę księżycową" ma w swym repertuarze zespół Varius Manx. Kto by jednak spodziewał się znaleźć w niej jakieś astronomiczne ciekawostki, srodze się zawiedzie. Srebrny glob pojawia się właściwie tylko w tytule, a cała reszta jest po prostu popową kołysanką opowiadającą o przeżywającym trudne chwile związku.

źródło: YouTube / darkfemme

Nieco więcej na temat Księżyca możemy się dowiedzieć z utworu "Harvest Moon" Neila Younga. Kanadyjski rockman nawiązuje tutaj do pierwszej jesiennej pełni, mającej w nazwie tytułowe żniwa. Cała reszta nastrojowej piosenki jest jednak poświęcona kobiecie, Księżyc w pełni – nomen omen – pełni tutaj jedynie rolę tła dla jej zmysłowego tańca.

źródło: YouTube / neilyoungchannel

Fascynacja przedstawicielką płci przeciwnej była powodem napisania przez Mike'a Scotta piosenki "The Whole of the Moon", którą artysta wykonał wraz ze swym zespołem The Waterboys. Jak przystało na zakochanego po uszy mężczyznę, wymienia on liczne zalety swojej ukochanej. Jedną z nich jest fakt, że tam, gdzie on dostrzega jedynie rąbek, ona widzi Księżyc w całej okazałości.

źródło: YouTube / Chrysalis Records

Księżyc jest także bohaterem historii opowiedzianej przez Stinga w utworze "Moon Over Bourbon Street". Główny bohater spaceruje nocą tytułową ulicą, będącą turystyczną wizytówką Nowego Orleanu. Najwyraźniej ma coś poważnego na sumieniu, bo – jak wyznaje – nie może pokazać swojej twarzy w świetle dnia, a w słabym świetle Księżyca przechadza się tak dyskretnie, że nie sposób dostrzec jego cienia ani usłyszeć odgłosu jego kroków.

źródło: YouTube / Sting

Czytaj też: 

kc