Polskie Radio

Cykl "Chopin na Rakowieckiej". Transmisje recitali w Polskim Radiu Chopin

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:59
Polskie Radio Chopin zaprasza w najbliższą sobotę, 18 marca na transmisję Inauguracyjnego Koncertu z cyklu „Chopin na Rakowieckiej” – o godz.  17.00. Wybrane kompozycje Fryderyka Chopina zaprezentuje wybitna pianistka - profesor Beata Bilińska. Koncert poprowadzi dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia  - Paweł Sztompke. „Chopin na Rakowieckiej” to cykl jednoczęściowych recitali pianistycznych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio Chopin.
Chopin na Rakowieckiej. Transmisje w Polskim Radiu Chopin
"Chopin na Rakowieckiej". Transmisje w Polskim Radiu ChopinFoto: Shutterstock/Nomad_Soul

- Idea cyklu, organizowanego w ścisłej współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia, zrodziła się z niezwykłej informacji biograficznej przekazanej przez Panią Zofię Pilecką, córkę bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego przez komunistów w murach więzienia. Jak się okazuje, Witold Pilecki był niezwykle muzykalny i bardzo chętnie grywał swoim dzieciom w domu na fortepianie wybrane kompozycje Fryderyka Chopina -  powiedział Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Pani Zofia Pilecka weźmie udział w tym wydarzeniu osobiście.

Podczas pierwszego recitalu prof. Beata Bilińska (wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach), wykona kompozycje Fryderyka Chopina, m.in. 4 Mazurki op. 68, I Balladę op. 38 i słynnego Poloneza As-dur op. 53), a także cztery młodzieńcze Preludia op. 1 Karola Szymanowskiego, zaliczane do najciekawszych stylizacji muzyki Chopina z przełomu XIX i XX wieku.

Koncerty w ramach cyklu „Chopin na Rakowieckiej” będą się odbywać w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 17.00 z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipca i sierpnia). Poza inauguracją 18 marca, wszystkie recitale będą dostępne dla publiczności bezpłatnie.

Odbiorcy Polskiego Radia będą mieli możliwość wysłuchania wszystkich koncertów w Polskim Radiu Chopin. W kolejnych miesiącach wystąpią polscy pianiści, zarówno bardzo uznani, jak i znajdujący się u progu swoich karier.

Harmonogram koncertów z cyklu „Chopin na Rakowieckiej”:

22 kwietnia – dr Maciej Wota

20 maja – prof. Marek Szlezer

17 czerwca – Mateusz Dubiel

16 września – prof. Joanna Ławrynowicz

21 października – Aleksandra Hortensja Dąbek

18 listopada – Piotr Latoszyński

16 grudnia – prof. Michał Drewnowski

Pełen program Koncertu Inauguracyjnego:

Beata Bilińska – fortepian

Karol Szymanowski:

4 Preludia z op. 1:

Nr 1 h-moll

Nr 2 d-moll

Nr 7 c-moll

Nr 5 d-moll

Fryderyk Chopin:

Ballada F-dur op. 38

Walc a-moll op. 34 nr 2

4 Mazurki op. 68

Tarantella As-dur op. 43

Polonez As-dur op. 53

Początek transmisji koncertu „Chopin na Rakowieckiej” w Polskim Radiu Chopin w sobotę, 18 marca o godz. 17.00.

Mat.prasowe