Polskie Radio

Konsola czy PC – co lepsze? Podpowiadamy!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 09:00
Jaka platforma do gier będzie lepsza - konsola czy PC? W tej kwestii od lat toczą się spory. Dlaczego? Ponieważ nie sposób rozstrzygnąć tej kwestii jednoznacznie. Wiele zależy tutaj od indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych czy ulubionego gatunku gier. Nie wiesz, która opcja będzie dla ciebie korzystniejsza? Zobacz nasz poradnik!
Korzystanie z konsoli i PC pod wieloma względami jest podobne
Korzystanie z konsoli i PC pod wieloma względami jest podobneFoto: Mat. prom. MediaMarkt

Konsola czy PC – oprawa graficzna

Zacznijmy od tego, jak wyglądają gry. W kolejnych generacjach konsol poprawiane są możliwości w tej kwestii. PS5 i Xbox Series obsługują coraz wyższe rozdzielczości z coraz większą płynnością. Dobry telewizor we współpracy z konsolą nie tylko wyświetli obraz o dużej szczegółowości, ale wykorzysta też najnowsze technologie takie jak Ray Tracing, czyli śledzenie promieni. Mimo to trzeba przyznać obiektywnie, że w tym wyścigu konsole stoją na z góry przegranej pozycji. Dlaczego? Ponieważ komputery wciąż są ulepszane, więc mając na to odpowiednie środki w każdej chwili można wymienić kartę graficzną lub procesor na nowszy model. Konsola to urządzenie bez możliwości wymiany podzespołów. Z tego powodu zawsze będzie w tyle za komputerem. Nawet jeśli w dniu premiery nowej generacji konsol urządzenia jeszcze dotrzymują kroku PC, z każdym kolejnym rokiem stają się coraz bardziej przestarzałe. Jeśli zależy ci na najlepszej grafice, wybierz komputer gamingowy.

Konsola czy PC – dostępność gier

To, w jaki gatunek gier najbardziej lubisz grać, ma istotne znaczenie dla wyboru odpowiedniego sprzętu. Komputery zdecydowanie dominują nad konsolami w przypadku gier strategicznych. Dostępnych jest wiele tytułów, a sterowanie za pomocą klawiatury i myszki jest czymś naturalnym. W przypadku innych typów gier, jak strzelanki, wyścigi czy platformówki, wybór platformy ma już mniejsze znaczenie – każdy powinien znaleźć listę ciekawych gier. Za konsolami przemawiają natomiast ekskluzywne tytuły, które na PC nie są dostępne. Jeśli marzysz o zagraniu w kultowe pozycje, takie jak God of War albo Uncharted, to nie ma innej rady – musisz mieć konsolę!

Konsola czy PC – cena urządzenia

Nie sposób rozstrzygnąć co jest lepsze, nie analizując cen. Kwota, jaką trzeba zapłacić za dobry komputer do gier albo konsolę, dla wielu osób jest kluczową kwestią przy podejmowaniu decyzji. W tej kwestii werdykt może być tylko jeden – konsole są tańsze. PlayStation 5 kosztuje niewiele ponad 2500 zł. W tej cenie nie sposób znaleźć dobrego PC do gier – co najwyżej laptop przeznaczony do prac biurowych. Co więcej, jednorazowy zakup konsoli wystarcza, aby cieszyć się grami przez kilka lat. Nie licząc zakupu gier i dodatkowych padów nie trzeba dodatkowo inwestować. Co innego PC – żeby radził sobie z najnowszymi grami co jakiś czas trzeba wymieniać części, aby sprostać wymaganiom podawanym w specyfikacji.

Konsola czy PC – podsumowanie

Korzystanie z konsoli i PC pod wieloma względami jest podobne. To nie przypadek, że na Sony PlayStation, Xbox Series, PC i Nintendo Switch można często pograć w dokładnie te same gry. Co więcej, wiele akcesoriów, takich jak słuchawki gamingowe czy kontrolery także ma charakter uniwersalny – pasują do wiele różnych urządzeń. Jednak mimo podobieństw, warto akcentować także różnice. To, czy okażą się istotne, zależy w dużej mierze od oczekiwań w kwestii grafiki, ulubionego typu gier oraz tego, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na sprzęt do grania. Z tego powodu opinia, czy lepsza jest konsola czy PC, zawsze będzie opinią subiektywną.

Jeśli uważasz, że lepszym wyborem będzie konsola, zobacz PS5 w sklepie MediaMarkt!

Artykuł sponsorowany

Zobacz więcej na temat: gry gry komputerowe gry wideo