Polskie Radio
Section05
gry

Targi PAX East w Bostonie. Są na nich polscy twórcy gier. Akcję wsparł zespół GovTech Polska

W Bostonie rozpoczęły się jedne z największych na świecie targów gier komputerowych - PAX East. W tym roku na targach reprezentowanych jest kilkanaście gier polskich twórców i wydawców. Swoje produkty prezentują oni na polskim stoisku narodowym. O szczegółach korespondent IAR Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT gry komputery USA Ameryka gry komputerowe Boston Marek Wałkuski

Gry planszowe wracają do łask. Skąd się bierze wzrost ich popularności?

Od początku XXI w. stale zwiększała się popularność gier planszowych. W czasie pandemii to zjawisko nabrało jeszcze większego rozpędu, a polski rynek ma w tym swój duży udział. Gry planszowe widoczne są na wielu różnych imprezach kulturalnych, nie tylko tych poświęconych zamkniętej grupie graczy. Wiele wydawnictw także organizuje takie imprezy, na które zapraszane są i dzieci, i dorośli. Co stoi za renesansem planszówek?
Zobacz więcej na temat:  Trójka gry planszowe gry gra Marta Piasecka

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Ułatwienie czy problem - jak rozwój technologii wpływa na nasze życie?

Za rozwojem technologii stoi wizja ułatwienia nam życia. Powstające urządzenia, aplikacje i systemy w większym lub mniejszym stopniu wpływają na naszą codzienność i doskonalenie naszych umiejętności. Jednocześnie jednak działają też na naszą psychikę i samopoczucie. Czy dzięki technologii faktycznie żyje nam się lepiej?
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologia technologie gry gry komputerowe Witold Lazar Józef Niewiarowski