Polskie Radio

Czesław Siekierski i Michał Gramatyka gośćmi "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 17:40
Gośćmi "Sygnałów dnia" we wtorek (9.01) będą: o godz. 7.15 Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz o godz. 8.15 Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Rolnicy ze stowarzyszenia "Podkarpacka oszukana wieś" ponownie zawieszają swój protest nieopodal przejścia granicznego w Medyce. To efekt podpisanego w Rzeszowie porozumienia z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim i wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul.

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zaznaczył w Polskim Radiu 24, że w dokumencie zawarto deklarację spełnienia trzech głównych postulatów manifestującej grupy. - Od początku, gdy przejęliśmy władzę, stanęliśmy do rozmów z rolnikami, by ustalić warunki zakończenia protestu (…). Już wcześniej zapewniliśmy rolników, że ich postulaty są realizowane, pieniądze na ten cel zostały wpisane do ustawy budżetowej. To zwiększenie środków na akcję kredytową, tzw. kredyty płynnościowe, dopłaty do kukurydzy, ale też zapewnienie, że samorządy, które nie zwiększą podatku rolnego, otrzymają zwrot z budżetu państwa bez pomniejszania subwencji dla gmin - wymieniał i podkreślał, że postulaty protestujących grup rolników są realizowane.

M.in. na ten temat porozmawiamy o godz. 7.15 z Czesławem Siekierskim. Naszym drugim gościem - o godz. 8.15 - będzie Michał Gramatyka.

Poza tym w audycji:

- Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken odwiedził już Turcję i Katar, teraz Izrael i Egipt.

- Rewolucja ekologiczna na Litwie. Od 1 stycznia wszedł w życie nowy obowiązek oddzielnej segregacji odpadów spożywczych i kuchennych. Jest to dodatkowy, ale bezpłatny obowiązek.

- Wyniki sekcji zwłok wykazały, że 7-tygodniowa dziewczynka ze Zgorzelca zmarła w wyniku obrażeń odniesionych po pogryzieniu przez psa. To był bulterier, zaliczany do niebezpiecznych ras psów - co się wydarzyło, kto popełnił błąd?

- 80. urodziny obchodzi James Patrick Page, czyli Jimmy Page, twórca Led Zeppelin, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego.

Czytaj także:

***

Na "Sygnały dnia" we wtorek (9.01) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Sylwia Białek.

DS