Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Projekt KE o redukcji stosowania pestycydów. Henryk Kowalczyk: to wpłynie na spadek produkcji rolnej

Projekt Komisji Europejskiej wprowadzenia redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. spowoduje spadek produkcji rolnej - stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z organizatorami protestów rolniczych w Holandii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisja Europejska

Skup zboża od rolników. Henryk Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza odpowiedni mechanizm

- Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od naszych rolników, aby ci mogli dostarczyć 30 procent ziarna, a 70 procent przechować u siebie i dostarczyć później - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że rolnik, który może przechować u siebie zboże otrzyma za to wynagrodzenie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk rolnictwo

Terminal rolno-spożywczy w Gdańsku. Kowalczyk: pozwoli nam zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę

- Terminal rolno-spożywczy, który pozwoli eksportować większe ilości zboża, powinien zacząć funkcjonować w ciągu kilku tygodni - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że przygotowywana jest powierzchnia magazynowa sięgająca 100 tys. ton.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wojna na Ukrainie

Polska wnosi zmiany do planu Wspólnej Polityki Rolnej. Dokument trafi do Komisji Europejskiej

- Przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. - Mam nadzieję, że w najbliższych dniach KE w pełni go zaakceptuje - dodał.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo GOSPODARKA Komisja Europejska Wspólna Polityka Rolna Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka

Tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę. Premier zapewnia, że nie wpłynie on na ceny w kraju

- Polska pomaga sąsiadom na Ukrainie z transportem zboża, ale nie odbywa się to kosztem interesu polskiej wsi - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wszelkie zakupy ukraińskiego zboża mają mieć charakter reeksportowy, aby nie wpływały na lokalną cenę zboża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnictwo rolnicy

"Big data w polskim rolnictwie". Nowe dotacje związane z technologiami cyfrowymi

Wsparcie związane z usługami rolniczymi zostało rozszerzone o cztery zakresy usług m.in. związanych z leśnictwem czy wykorzystaniem technologii cyfrowych. Nabór wniosków w tej sprawie ruszy 7 lipca. "Nowe przepisy mają zachęcać do wykorzystywania sztucznej inteligencji i big data w polskim rolnictwie" - podkreślono w informacji resortu rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo cyfryzacja dotacje big data Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi las

"Polska jest samowystarczalna, ale musimy pomóc Ukrainie". Wicepremier o produkcji zbóż

- Musimy się bardzo mocno starać, by pomóc Ukrainie i przetransportować zboże do krajów, które go potrzebują. Bo jeżeli na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej będzie istotny niedobór, to może panować niedożywienie, a nawet głód, i grozi nam też fala migracji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA rolnictwo polityka Ukraina Polskie Radio 24 Dorota Kania Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo? Unijny komisarz odwiedził Warszawę

Resort rolnictwa w Warszawie odwiedził unijny komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski. Tematem rozmów z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem były założenia polskiego planu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej do 2027 roku. W trakcie spotkania podkreślono, że polski plan określi określi przyszłość krajowego rolnictwa do końca dekady.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo Unia Europejska Janusz Wojciechowski Krajowy Plan Odbudowy Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polityka

Transport zboża z Ukrainy. Ile będzie przewozić Polska? Minister rolnictwa podał szczegóły

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zadeklarował, że w najbliższym czasie Polska będzie mogła transportować z Ukrainy 1,5 mln ton zboża miesięcznie. Zaznaczył jednak, że wymaga to "bardzo intensywnych prac". Przypominał, że oczekiwania Ukrainy dotyczące transportu zboża to 4-5 mln ton, ale Polska nie jest w stanie im sprostać. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk transport eksport

Transport zboża z Ukrainy. Ile będzie przewozić Polska? Minister rolnictwa podał szczegóły

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zadeklarował, że w najbliższym czasie Polska będzie mogła transportować z Ukrainy 1,5 mln ton zboża miesięcznie. Zaznaczył jednak, że wymaga to "bardzo intensywnych prac". Przypominał, że oczekiwania Ukrainy dotyczące transportu zboża to 4-5 mln ton, ale Polska nie jest w stanie im sprostać. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gopodarka Ukraina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk transport eksport

Zmiany w rolniczych emeryturach. Skorzysta z nich 130 tys. osób

Nowe przepisy emerytalne dla rolników, przewidujące m.in. że przechodząc na emeryturę nie trzeba będzie zaprzestawać działalności rolniczej, obejmą ok. 130 tys. osób. W tej grupie znajdą się też ci, którzy skorzystają z innego nowego rozwiązania, czyli doliczenia do emerytury okresów odbywania służby wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo emerytura Sejm Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRUS