Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Afera wiatrakowa. Minister rolnictwa: propozycja nowej koalicji łączy się z problemami niemieckich firm

- Ustawa zaproponowana przez nową koalicję ma dużo dziwnych, niepokojących wrzutek, dotyczących m.in. wywłaszczania. Propozycja ta dziwnie się zbiega, łączy z problemami niemieckich firm z tej branży. Bardzo szybko odblokowano też część środków z KPO w ramach tego programu energetycznego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Anna Gembicka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polityka

Lokalne produkty z biało-czerwonym oznakowaniem. Premier: zależy nam na polskich rolnikach, a nie na supermarketach

Zależy nam na tym, żeby żywność, która trafia od polskiego producenta do Polaków, była jak najtańsza i zapewniała lokalnym rolnikom zwiększanie rynku zbytu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącej sprzedaży detalicznej produktów lokalnych. Minister rolnictwa Anna Gembicka zapowiedziała, że rozmowy z rolniczymi związkami i organizacjami branżowymi na ten temat odbędą się w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność handel sprzedaż detaliczna Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ogłaszamy wyniki konkursu "Stwórz swoją Ekoplanetę"

Nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników najnowszego konkursu plastycznego Polskiego Radia Dzieciom "Stwórz swoją Ekoplanetę". Na konkurs spłynęło mnóstwo pięknie wykonanych prac przedstawiających wymyśloną planetę z ekologiczną żywnością i jej źródłami. Spośród kilkudziesięciu, arcyciekawych prac komisja konkursowa wybrała, zgodnie z regulaminem, 5 zwycięskich. Po szczegóły zapraszamy poniżej!
Zobacz więcej na temat:  ekologia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi radio dla dzieci radio dla rodziców

Premiera ostatniej części słuchowiska "Eko Ufo" w PR Dzieciom

Teatr Polskiego Radia i Polskie Radio Dzieciom zapraszają na trzeci odcinek słuchowiska "EKO UFO" . Jaki jest finał kosmicznej przygody? Czy wiedza o sposobach na pozyskiwanie produktów ekologicznych pomoże Astrusiowi uratować jego planetę? Dowiesz się tego słuchając ostatniej część słuchowiska w Polskim Radiu Dzieciom. Radiowa premiera tej części dzieła odbyła się 29 listopada. Od 30 listopada słuchowisko będzie dostępne w formie podcastu na platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  premiera słuchowisko dla dzieci ekologia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

"Rząd kieruje się przede wszystkim polskim interesem". Jabłoński o protestach na granicy i rozmowach z Ukrainą

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur spotka się dziś z reprezentantami branży transportowej, a wiceminister Rafał Weber będzie rozmawiał m.in. z przedstawicielami ukraińskiego rządu oraz Komisji Europejskiej. Po południu w Sejmie przedstawiciele rządu mają przedstawić informację w sprawie protestów polskich transportowców i rolników na granicy polsko-ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo protest blokada przejście graniczne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ministerstwo infrastruktury Paweł Jabłoński polityka

Jest kompromis rządu z protestującymi rolnikami. Rzecznik PiS: dziś rozpoczną się rozmowy z przewoźnikami

Po rozmowach minister rolnictwa Anny Gembickiej z protestującymi na granicy polsko-ukraińskiej doszło do kompromisu - chodzi o wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy dopłat do zbóż. Jest porozumienie w tej sprawie i to cieszy - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo protest blokada przejście graniczne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Minister rolnictwa spotkała się z protestującymi w Medyce. "Chcemy kontynuować dialog"

Polska będzie walczyć o rozwiązania, których domagają się rolnicy, na forum unijnym - zapowiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.  Chodzi o dopłaty do cen kukurydzy, kontynuację "kredytów płynnościowych" w związku z napływem zboża z Ukrainy oraz utrzymanie stawek podatku rolnego na dotychczasowym poziomie. Rolnicy zapowiadają, że protest zakończą, jeśli zrealizowane zostaną ich postulaty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka Ukraina rolnicy protest Medyka GOSPODARKA rolnictwo

PR24 Wiceminister rolnictwa: nie można dopuścić do tego, żeby po przystąpieniu Ukrainy do UE polskie rolnictwo padło

-  Na dłuższą metę naszemu rolnictwu trudno będzie konkurować z rolnictwem ukraińskim, gdzie powierzchnia średniego gospodarstwa wynosi 20-30 tys. hektarów. To jest zupełnie inna skala. Trzeba rozmawiać i budować przewagi konkurencyjne, np. w przetwórstwie. Na pewno trzeba też wprowadzać doraźne rozwiązania, bo problem jest tu i teraz - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnicy protest transport Ukraina

Droga Ukrainy do UE. Minister Telus: trzeba szukać rozwiązań, by ewentualna akcesja nie zaszkodziła polskim rolnikom

Ewentualne przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, to wyzwanie dla rolnictwa UE. Należy szukać takich rozwiązań, żeby nie zaszkodziło to polskim rolnikom - oświadczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w Brukseli, gdzie odbywa się Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA rolnictwo Ukraina Unia Europejska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus polityka

Słuchowisko "EKO UFO" cz.2 w Polskim Radiu Dzieciom

Teatr Polskiego Radia oraz Polskie Radio Dzieciom zapraszają na premierę drugą część słuchowiska "EKO UFO". To niezwykła kosmiczna przygoda przedstawiająca historię małej dziewczynki Asi, która dzięki produktom ekologicznym uprawianym na Ziemi pomaga uratować kosmicie Astrusiowi jego planetę. Słuchowisko miało swoją premierę w Polskim Radiu Dzieciom 17 października br. Od 16 listopada będzie dostępne także na platformie podcasty.polskieradio.pl w zakładce "Radio Bajki". Słuchowisko powstało we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci ekologia Teatr Polskiego Radia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Premiera słuchowiska "Eko Ufo" w Polskim Radiu Dzieciom

Teatr Polskiego Radia oraz Polskie Radio Dzieciom zapraszają na premierę słuchowiska "EKO UFO". Pierwszą część będzie można było usłyszeć dziś 17 października, o godzinie 13.30 na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Od 18.10 słuchowisko jest także dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia w zakładce PRD "Radio Bajki". Słuchowisko powstało we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  ekologia edukacja przyrodnicza radio dla dzieci Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

PR24 Nie będzie zakazu dla polskich rybaków ws. połowu śledzi. Wiceminister rolnictwa: to duży sukces

- Nie może być tak, że Komisja Europejska podejmuje decyzje, które tak naprawdę odbierają wielu osobom ich jedyne źródło utrzymania i de facto zakazują wykonywania zawodu. Bo zakaz połowów właśnie do tego się sprowadza - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ryby Morze Bałtyckie

Połowy na Bałtyku. Wiceminister rolnictwa: przyjęcie propozycji KE oznaczałoby katastrofę dla naszych rybaków

- Realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłorocznych połowów na Morzu Bałtyckim, czyli całkowity zakaz połowów śledzia i szprota, oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków - powiedział po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska w Unii Europejskiej ceny żywności ryby Morze Bałtyckie legislacja prawo Komisja Europejska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi