Polskie Radio

Cyfrowy bliźniak miasta

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 13:31
Czy działka, na której mieszkamy ma potencjał do tego, by inwestować na niej w technologie związane z odnawialnymi źródłami energii? Jaki jest koszt takich inwestycji? Jaki jest okres zwrotu zainwestowanych środków? 
Cyfrowy bliźniak miasta to temat, który poruszymy we wtorkowej Eurece
Cyfrowy bliźniak miasta to temat, który poruszymy we wtorkowej "Eurece"Foto: chnkant samphanthphngs/Shutterstock

Na te i podobne pytania ma odpowiedzieć projekt DigiTwins4PEDs, który realizują naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki symulacji komputerowej projekt, nazywany cyfrowym bliźniakiem miasta, ma przynieść scenariusze dotyczące konkretnych lokalizacji, aby stworzyć model miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Uzyskane informacje będą  poradnikiem  dla instytucji państwowych, samorządowych i dla mieszkańców. O tym dr hab. Paweł Bogusławski, kierownik projektu.

W audycji również:

Wilk, ryś i niedźwiedź a klimat

O pionierskim projekcie, który ma zbadać wpływ dużych drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia, na obieg węgla w przyrodzie, a tym samym na zmiany klimatu opowie prof. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

---

W ostatnim wydaniu "Eureki" rozmawialiśmy m.in. o niezwykłym odkryciu polskich archeologów na płaskowyżu Mesa Verde.

Indianie Pueblo żyli na Południowym Zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami. Na płaskowyżu Mesa Verde polscy archeolodzy natrafili na setki nowych, nieznanych dotąd petroglifów. To odkrycie diametralnie zmienia nasze wcześniejsze postrzeganie społeczności kultury Pueblo.

Na "Eurekę" we wtorek (30.01) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

mg/DS