Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Polacy pomagają uzupełnić tablicę Mendelejewa

W najnowszym numerze prestiżowego czasopisma "Physics Letters B" międzynarodowy zespół pięciu naukowców, w tym z Polski, przedstawił nowe, niezwykłe wyniki przewidywań dla produkcji izotopów najcięższych pierwiastków o liczbach atomowych od 112 do 118. W "Eurece" opowiemy o pierwiastkach superciężkich, powodach ich produkcji i polskiej szkole modelowania warunków ich produkowania, m.in. o tzw. wyspie stabilności oraz szkole, której nestorem jest prof. Adam Sobiczewski.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak

Prestiżowe zawody w Kielcach. "Mars jeszcze bardziej marsjański"

Mars, czyli Czerwona Planeta, będzie w zasięgu naszej ręki, bo znajdzie się w… Kielcach. Przez 3 dni, od 11 do 13 września, za sprawą zawodów European Rover Challenge 2020. Będzie to już szósta edycja zmagań entuzjastów kosmicznych technologii, która zagości w naszym kraju. - W tym roku Mars jest bardziej marsjański - zapowiada prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Mars Kielce technologie Dorota Truszczak

Ten projekt ma upamiętnić tragiczne wydarzenia. Czym są tablice Tchorka?

W Warszawie i jej okolicy powstało ponad 400 tzw. tablic Tchorka, które miały upamiętnić wydarzenia związane z egzekucjami Polaków podczas II wojny światowej. Wiele z nich jednak nie przetrwało. PGE Polska Grupa Energetyczna w ramach projektu "Tablice Pamięci" przywraca im świetność i przypomina tragiczne historie, którym są poświęcone. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Wojciech Dąbrowski II wojna światowa PGE

Miecz, topór, groty włóczni... historyczne skarby w jeziorze Lednica

Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto kolejne historyczne skarby: militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i pozostałości po umocnieniach brzegowych z czasów Mieszka I. Od 40 lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy współpracują przy odnajdywaniu zabytków sprzed 1000 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Mieszko I archeologia Toruń odkrycia i ciekawostki Dorota Truszczak

Wanda Przybylska. "Jedna z najboleśniej dla naszej kultury zapomnianych postaci"

Ukazał się w Danii, we Francji, we Włoszech dwukrotnie, niedawno w Niemczech, ponadto został przetłumaczony nawet na język japoński – pamiętnik nastoletniej Wandy Przybylskiej zatytułowany "Cząstka mego serca". Ten wyjątkowy pamiętnik pisany w latach 1942-44 to dokument o okresie II wojny światowej i o Powstaniu Warszawskim, w którym to zrywie jego autorka 14-letnia Wanda, sanitariuszka, zginęła.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie HISTORIA

"Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki" - Bitwa pod Ossowem

Nazywana jest małą Bitwą Warszawską. Jest pierwszą bitwą, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. Bitwa pod Ossowem 13-14 sierpnia 1920 roku. Ossów, niewielka miejscowość  oddalona od centrum Warszawy o 22 kilometry, bez przerwy przechodziła z rąk do rąk. Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki i walki wewnątrz wioski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 historia Polski wojna polsko-bolszewicka Dorota Truszczak

Ochotnicza Legia Kobiet. Bolszewicy na ich widok opuszczali broń

Dziewczyny w maciejówkach, legunki i żołnierki. Po Bitwie Warszawskiej, we wrześniu 1920 roku, było ich aż 2529, czyli najwięcej w dziejach Ochotniczej Legii Kobiet. Była to formacja powstała zaledwie dwa lata wcześniej, w listopadzie 1918 roku. Właśnie wtedy Polska wróciła na mapę Europy. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej historia Polski bitwa warszawska Lwów II wojna światowa