Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Rola Kościoła katolickiego w PRL po wprowadzeniu stanu wojennego

Kościół katolicki był jedyną instytucją, która mogła niezależnie działać – jak głosił dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku. Mimo że został poddany inwigilacji przez komunistyczne władze, to do 1989 roku był on miejscem azylu dla wielu Polaków: udzielał schronienia poszukiwanym przez Służbę Bezpieczeństwa, ich rodzinom, wspierał poradami prawnymi potrzebujących, przekazywał żywność.
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko

Brown, Lincoln i ich wpływ na wybuch wojny secesyjnej

Uważana za jedną z najważniejszych wojen XIX wieku i bez wątpienia kluczowa w historii Stanów Zjednoczonych. Młode państwo amerykańskie po ponad 80 latach od powstania pogrążyło się w ogniu bratobójczej walki. Jak do niej doszło, w jakim stopniu John Brown – przeciwnik niewolnictwa, który właścicieli niewolników uważał za przestępców – i Abraham Lincoln, od 1860 roku prezydent USA, przyczynili się do wybuchu tej wojny?
Zobacz więcej na temat:  USA Abraham Lincoln Stany Zjednoczone Dorota Truszczak

Lata 1667-1697. "Trzy dekady odprężenia w relacjach Polski i Rosji"

Ostatnie trzy dekady XVII wieku to czas schyłku panowania w Polsce Jana Kazimierza, a następnie Michała Korybuta Wiśniowieckiego do 1674 roku i Jana III Sobieskiego do 1696. - Był to okres, kiedy wydawało się, że relacje polsko-rosyjskie układają się w sposób względnie pokojowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog i autor "Dziejów Polski".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Rosja Jan III Sobieski

Ludwik Pasteur. Dobroczyńca ludzkości i ojciec mikrobiologii

Przed nami 200. rocznica urodzin Ludwika Pasteura, francuskiego chemika, prekursora mikrobiologii, twórcy termicznej obróbki produktów nazwanej pasteryzacją. Największą sławę badaczowi przyniosło opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko wściekliźnie, do dziś jednej z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych. Osiągnięcie to sprawiło, że do Pasteura przylgnęło miano dobroczyńcy ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wścieklizna Paryż biologia chemia medycyna

Janusz Zabłocki - współpracownik prymasów, prawnik, działacz i polityk

"Właśnie stosunek do prymasa Polski i jego linii duszpasterskiej obrony Kościoła i narodu był jedną z głównych przyczyn rosnących rozbieżności między mną i Tadeuszem Mazowieckim oraz innymi działaczami ruchu" - napisał w jednym z czterech tomów swoich "Dzienników" Janusz Zabłocki, publicysta, polityk, poseł na sejm, działacz katolicki, prawnik. Co pozostawił po sobie w życiu politycznym jeden z najbardziej znanych działaczy katolickich w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn Janusz Zabłocki PRL

Rzeczpospolita a sprawa kozacka. Od sojuszu w bitwie pod Chocimiem do Perejasławia

Od sojuszu w bitwie pod Chocimiem z Turkami w 1621 roku do Perejasławia, gdzie w 1654 roku Kozacy zdecydowali o poddaniu Ukrainy zwierzchności cara moskiewskiego. O tym mówiliśmy w jedenastej odsłonie "Historii żywej", poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Stanisław Żółkiewski wojsko

Marszałek i jego droga do niepodległości. "Jak pan został Piłsudskim?"

Wiesław Budzyński, biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Brunona Schulza, tym razem podjął się opisania fenomenu ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego. - Piłsudski kiedyś na pytanie, jak ocenia swoje życie, odpowiedział: "myślę, że tak żyć, jak żyłem, warto było" - mówi autor biografii marszałka. Jak wyglądała droga do niepodległości w życiu Józefa Piłsudskiego?
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski Dorota Truszczak Wiesław Budzyński

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie spoczną w Warszawie

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszy wyjątkowa wystawa w Izbie Pamięci przy Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie Dorota Truszczak

Zbigniew Stypułkowski w "procesie szesnastu"

Zbigniew Stypułkowski to powstaniec warszawski oraz więzień polityczny, oskarżony w moskiewskim  "procesie szesnastu" przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Przesłuchiwany był 141 razy i w śledztwie jako jedyny odmówił przyznania się do "winy". Po powrocie z Moskwy, zagrożony aresztowaniem, opuścił potajemnie Polskę w listopadzie 1945 roku. Zmarł w 1979 roku w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn Zbigniew Stypułkowski historia Polski

Porucznik Jan Kowalewski. To dzięki niemu Polacy zwyciężyli Armię Czerwoną?

Początkujący specjalista z zakresu chemii technicznej, zaledwie 28-letni porucznik Jan Kowalewski, złamał bolszewickie szyfry, w tym ten kluczowy o nazwie Rewolucja. W ten sposób przechylił szalę zwycięstwa na stronę broniącej swoich granic odrodzonej Polski w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Co o nim mówił gen. Władysław Sikorski?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak szyfr wojna polsko-bolszewicka Grzegorz Nowik Jan Kowalewski

Car Iwan Groźny i jego polityka "wybicia okna" do Europy Zachodniej

W 1547 roku 19-letni Iwan IV został carem moskiewskim. Był synem Wasyla III i Heleny Glińskiej, pierwszym władcą Rosji, który przyjął tytuł cara. Jego wieloletnie panowanie, do śmierci w 1584 roku, to niezwykle dynamiczny okres w rosyjskiej polityce wewnętrznej i zewnętrznej. Celem tej ostatniej było m.in. podporządkowanie sobie szlaków handlowych wiodących przez chanaty tatarskie na południowo-wschodnich granicach państwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Stefan Batory Iwan Groźny