Polskie Radio

ADHD u dorosłych. Jakie są objawy?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 09:58
ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder, pl. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, nadpobudliwość psychoruchowa) to zaburzenie neurorozwojowe. Charakteryzuje się nieuwagą i/lub nadpobudliwością i impulsywnością.
Istnieją różnice między symptomami ADHD w okresie dzieciństwa a objawami u osób dorosłych
Istnieją różnice między symptomami ADHD w okresie dzieciństwa a objawami u osób dorosłychFoto: Ground Picture/shutterstock.com

Osoby dotknięte zaburzeniami z grupy ADHD często wykazują się brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego, tendencją do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich oraz zdezorganizowaną, słabo kontrolowaną, nadmierną aktywnością.

Objawy ADHD ujawniają się w dzieciństwie. Stąd diagnoza pod kątem ADHD jest częsta wśród dzieci. W życiu dorosłym mało kto to robi. Po co dorosłemu wiedza, że ma ADHD? Jakie są objawy ADHD u dorosłych? Czy możemy sobie sami przeprowadzić test pod kątem ADHD? Jak leczyć ADHD?

Gość: Wenesa Gajos, lekarz specjalista psychiatra, psychoterapeuta integracyjny.

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- Przyszłość zimowej turystyki w obliczu zmian klimatycznych. Co można zaproponować zamiast narciarstwa, na przykładzie turystycznych miejscowości w Austrii. Gość: Włodzimierz Szeląg z Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Wiedniu.

- Kulturalne propozycje na weekend (Martyna Podolska).

- Alfabet Turystyczny (Sława Bieńczycka). Czy litery mogą być przewodnikiem turystycznym po Polsce? Tak. Zapraszamy na krótkie "wycieczki", w których litera wyznacza nam kategorię atrakcji turystycznej.

- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego".

- Lektura: Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie", czyta Jan Englert (Radiobook).

***

Na audycję "Cztery pory roku" w piątek (1.03) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Sława Bieńczycka.

kk/mg