Polskie Radio

Tomasz Trela i Przemysław Wipler gośćmi piątkowych "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 19:00
Gośćmi "Sygnałów dnia" w piątek (15.03) będą: o godz. 7.15 Tomasz Trela, poseł Lewicy, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Pegasusa, a o godz. 8.15 Przemysław Wipler, poseł Konfederacji, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Pegasusa. 
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Na piątek, 15 marca zaplanowane jest przesłuchanie pierwszego świadka przed komisją śledczą ds. Pegasusa - prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) uzasadniła wybór Kaczyńskiego jego odpowiedzialnością za działania PiS, rządzącego do grudnia 2023 roku, i tym, że podczas rządów PiS "dokonano zakupu systemu Pegasus, który działał bez jakiejkolwiek podstawy".

- Jarosław Kaczyński musi opowiedzieć przed komisją, czy podejmował świadomie decyzje o zakupie tego systemu. O to wszystko spytamy 15 marca - zapowiedziała.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- zapowiedź pilnego spotkania Trójkąta Weimarskiego w Berlinie,
- temat dla słuchaczy: kiedy zacząć prace w ogrodzie? Wiosna kalendarzowa się zbliża, ale taką meteorologiczną już mamy,
- w niektórych sklepach pojawiły się już nowalijki.

***

Na "Sygnały dnia" w piątek (15.03) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Osiecki.

kk/wmkor