Polskie Radio

"Twoja lista przebojów". Czego słucha Roman Gutek?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 11:06
Gościem Programu 1 Polskiego Radia będzie Roman Gutek - działacz kulturalny i propagator kina niezależnego. W tym roku do festiwali takich jak Nowe Horyzonty i Amerykański Festiwal Filmowy, dołącza kolejne wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. Powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina, która w ostatnich latach z jednej strony została zepchnięta do domowych seansów, a z drugiej zaczęła odzyskiwać swój dawny blask. A czego słucha Roman Gutek?
Gościem Programu 1 będzie Roman Gutek
Gościem Programu 1 będzie Roman GutekFoto: Maciej Kulczyński/PAP

Coraz więcej widzów nie tylko wybiega w przyszłość kina, wypatrując kolejnych olśnień, ale też sięga wstecz, by w bogatej przeszłości kina znaleźć coś fascynującego. Klasyka kina nie jest więc tylko reliktem przeszłości, ale aktywnie kształtuje gusta kinofili i kinofilek.

Pierwsza edycja Timeless Film Festival Warsaw odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia 2024 roku. Podczas ośmiu festiwalowych dni będzie można obejrzeć 300 filmów. Jak tłumaczą organizatorzy, festiwal powstał, by "ponownie wprawić w ruch klasykę kina", która w ostatnich latach została zepchnięta do roli atrakcji domowych seansów.

Roman Gutek mówił w Czwórce, jak na przestrzeni dekad zmieniło się nasze podejście do filmów i ich dostępność w naszym życiu. - Myślę, że po prostu to jest kwestia czasu i epoki, w której żyjemy. Technika też to wymusza. Kino to oczywiście kiedyś była magia. Ja pamiętam, oglądałem film - bo się urodziłem na wsi pod Lublinem - w remizie. I to było święto - wspominał Roman Gutek. - Na filmy się czekało. W latach 70. i 80., w Polsce i nie tylko, docierały one nawet półtora roku po premierze. Jak można było je zobaczyć, to było coś niezwykłego. Teraz na pewno nie ma już poczucia takiego zdobywania, odkrywania czy czekania aż się coś dostanie, bo wszystko już jest.

A czego na co dzień słucha Roman Gutek?

Zobacz także:

***

Na "Twoją listę przebojów" w sobotę (23.03) o godz. 16.10 zaprasza Ula Kaczyńska.

DS

Zobacz więcej na temat: Roman Gutek Ula Kaczyńska