Polskie Radio
Section05
Ula Kaczyńska

"Zakopane artystek". Natalia Budzyńska portretuje kobiety, które współtworzyły stolicę Tatr

Zakopane, polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów. Natalia Budzyńska w swojej książce "Zakopane artystek" przedstawia portrety malarek, aktorek, rzeźbiarek, tancerek, literatek, bez których Zakopane jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Piotrowski literatura książki Helena Modrzejewska Zakopane Maria Konopnicka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja

10-lecie zespołu Lor. "Nasze relacje w żaden sposób się nie zmieniły"

Żeńską grupę muzyczną Lor tworzą cztery utalentowane dziewczyny, które zaczęły tworzyć w wieku 14 lat. W tym roku zespół Lor obchodzi swoje 10-lecie, a w "Letnisku" członkinie zespołu - Jagoda Kudlińska oraz Paulina Sumera - opowiedziały m.in. o swojej twórczości, muzyce country, jubileuszu i najnowszym utworze "nanana". 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Piotrowski muzyka rozrywkowa country piosenka

Festyn "Hola, hola, literatura!", czyli lato ze sztuką i książką w dłoni

- Tak naprawdę jak czytamy, to zawsze czytamy trochę o sobie; jakoś identyfikujemy się z bohaterem i jego problemami. A kiedy jesteśmy bliżej swoich emocji, możemy lepiej przyswajać ten tekst. Mam więc poczucie, że takie czytanie w plenerze może więcej wnieść - mówi scenarzystka i pisarka Zofia Karaszewska. Okazją do lektury na świeżym powietrzu może być festyn "Hola, hola, literatura!", o którym twórczyni opowiedziała w "Letnisku" razem z Sylwią Stano.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Piotrowski literatura książki Polesie Sylwia Stano

Ogrody. Co o nas mówią i jak zmienia się ogrodowa moda?

Architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej projektuje ogrody, ale zajmuje się też badaniami nad dawnymi wiejskimi, przydomowymi ogrodami. Planując ogród, bierze pod uwagę historię miejsca, jego tożsamość i związane z nim emocje. Dlaczego zakładamy ogrody? Jak zmienia się moda ogrodowa? Co ogrody mówią o nas?
Zobacz więcej na temat:  Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski ogrodnictwo ogród ekologia rośliny balkon społeczeństwo

Warszawskie mieszkania. Czym różnią się od krakowskich, poznańskich czy paryskich?

Mieszkania odzwierciedlają upodobania, zwyczaje, sposób życia swoich właścicieli. Dwaj historycy sztuki, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, postanowili przyjrzeć się temu, co je wyróżnia. Co sprawia, że czujemy się w czyimś mieszkaniu jak u siebie? Czego można się dowiedzieć o właścicielu, spoglądając na jego mieszkanie? 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski mieszkania architektura

"Letnisko". Czym różnią się mieszkania warszawskie, krakowskie, poznańskie i paryskie?

Muzyka, rozmowy o kulturze, podróżach, kulinariach. "Letnisko" to nowa propozycja Programu 1 Polskiego Radia na lato. Gospodarzami programu są Urszula Kaczyńska i Maciej Piotrowski. Dziś w audycji m.in. Jarosław Trybuś, współautor książki "Warszawskie mieszkania". Jest to pretekst do rozmowy o tym, czym różnią się od siebie mieszkania warszawskie, krakowskie, poznańskie i paryskie.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski

"Historia mojego życia". Książka Jana Gorczycy podbija włoską scenę literacką

Ma 62 lata, jest bezdomnym Rzymianinem, pochodzi z Polski i właśnie podbija włoską scenę literacką. Jan Gorczyca mieszka w Rzymie od ponad trzech dekad, nie ma stałej pracy i dachu nad głową, ale nie brakuje mu za to talentu literackiego, o czym świadczą m.in. recenzje włoskich krytyków. Mężczyzna opublikował książkę pt. "Historia mojego życia". 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Rzym Maciej Piotrowski społeczeństwo Jan Gorczyca

80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Brodka w hołdzie Warszawie

– Warszawa jest dla mnie bardzo inspirująca i zawsze ciekawiła mnie bardziej niż inne europejskie stolice – ukształtowane i wybudowane. Mieszkam tu od 20 lat i obserwuję, jak szybko to miasto zmienia się na moich oczach – opowiada Brodka. 26 lipca odbędzie się premiera płyty "WAWA", którą artystka przygotowała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Monika Brodka MUZYKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Weronika Puszkar

Oxford Drama o "The World Is Louder": tę płytę super się gra na żywo

 - Okazało się, że nagraliśmy płytę, którą super się gra na żywo - mówi Gosia Dryjańska z duetu Oxford Drama o ich najnowszym albumie "The World Is Louder". - Czuliśmy energię tego albumu. Wiedzieliśmy, że ona w nim jest już podczas tworzenia go, ale nie spodziewałam się, że na żywo będzie aż tak podbita - podkreśla i zaprasza, by usłyszeć tę moc na festiwalu WROsound, pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Pop muzyka elektroniczna Czwórka Oxford Drama

Wspomnienie Jerzego Stuhra. "Do każdej granej postaci wnosił coś innego"

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W historii zapisał się między innymi za sprawą kultowych ról filmowych i teatralnych, choć był również pedagogiem i reżyserem. - W wypadku artystów nie mamy prawa mówić o ich odejściu. Artyści żyją zawsze; są nieśmiertelni poprzez dzieła, które nam zostawili - podkreśliła w radiowej Jedynce dziennikarka Grażyna Torbicka.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Piotrowski Martyna Podolska Jerzy Stuhr kino film polski aktorzy

Na tropie wakacyjnych reliktów. Marcin Wojdak i najpiękniejsze miejsca na wczasy

- Zmiany w naszym krajobrazie następują dynamicznie. Jesteśmy na samym końcu pozbywania się ostatnich elementów "garderoby", które pamiętają poprzedni ustrój - mówi Marcin Wojdak. Twórca profilu Cosmoderna stara się ocalić od zapomnienia widoki, jakie towarzyszyły wypoczynkowi w Polsce przed 1989 rokiem. Swoją pracę zaprezentował w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u"; przy okazji natomiast podkreśla, że w naszym kraju nie brakuje atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Piotrowski Marcin Wojdak wakacje wypoczynek urlop