Polskie Radio
Section05
Roman Gutek

"Twoja lista przebojów". Czego słucha Roman Gutek?

Gościem Programu 1 Polskiego Radia będzie Roman Gutek - działacz kulturalny i propagator kina niezależnego. W tym roku do festiwali takich jak Nowe Horyzonty i Amerykański Festiwal Filmowy, dołącza kolejne wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. Powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina, która w ostatnich latach z jednej strony została zepchnięta do domowych seansów, a z drugiej zaczęła odzyskiwać swój dawny blask. A czego słucha Roman Gutek?
Zobacz więcej na temat:  Roman Gutek Ula Kaczyńska

Timeless Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino festiwal filmowy Warszawa FILM Adam Smolarek Roman Gutek

Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart Miloš Forman Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Wrocław Roman Gutek Witold Lazar Trójka

Stworzyć pozytywny snobizm. Roman Gutek o powrocie Konfrontacji Filmowych

Po dłuższej przerwie do kin powrócą Konfrontacje Filmowe. - Oglądajmy filmy w kinie, oglądajmy wspólnie i przeżywajmy te emocje. Ta magia gaszenia światła, przeżywanie wspólnie, przyglądanie się, jak inni reagują. To jest magia kina, do tego też rozmowa i wymiana różnych spostrzeżeń. I mamy nadzieję, że tak będzie między 9 a 18 września w całej Polsce - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Roman Gutek FILM kino festiwal filmowy

Jim Jarmusch – przegląd wczesnych filmów amerykańskiego mistrza

Do końca grudnia w kinach w całej Polsce trwają pokazy siedmiu wczesnych filmów tego znakomitego reżysera, który nie tylko w Polsce dorobił się już przydomka "kultowy". To gratka dla tych, którzy chcą poznać jego twórczość, jak i dla tych, którzy pragną sprawdzić, czy filmy Jarmuscha wciąż zachowały świeżość i uniwersalność.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Jim Jarmusch Roman Gutek Katarzyna Cygler Trójka

Wrocław filmową stolicą świata

Na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych do Wrocławia zawitają m.in. Ken Loach, Wim Wenders, Pierce Brosnan, Jean-Claude Carrière, Pedro Almodovar. Wśród nominowanych do wyróżnienia jest też Tomasz Wasilewski. - Jestem w gronie osób, które cenię, kocham ich kino i mam nadzieję, że będziemy wszyscy świętować - mówił w Trójce reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Zbigniew Preisner kino FILM Tomasz Wasilewski Roman Gutek Krzysztof Kieślowski