Polskie Radio

Czy istnieje takie zjawisko jak "moda na psychologię"?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 10:54
Dlaczego kiedyś psycholog czy psychoterapeuta kojarzył się pejoratywnie, a dziś wręcz przeciwnie? Skąd tak duże zapotrzebowanie na psychologów w różnych sferach naszego życia? O tym porozmawiamy w "Czterech porach roku" z Małgorzatą Czyżewską-Kleczkowską, psychologiem i psychoterapeutą. 
Czy istnieje takie zjawisko jak moda na psychologię?
Czy istnieje takie zjawisko jak "moda na psychologię"? Foto: Ground Picture/shutterstock

W Stanach Zjednoczonych psychologia jest czwartą, najpopularniejszą specjalizacją. Ta tendencja zauważalna jest także w naszym kraju. Jakiś czas temu Uniwersytet Wrocławski ogłosił, że na ten kierunek studiów zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów.

W jakich sytuacjach decydujemy się na pomoc psychologów i psychoterapeutów? Kto częściej korzysta z ich porad kobiety, mężczyźni, dzieci?

Zobacz też: 

Ponadto w audycji: 

  • Od 1 lipca tego roku w sklepach nie będzie można kupić wielu jednorazowych produktów plastikowych m.in. sztućców, talerzy, kubków czy słomek do napojów. Znikną też produkty wykonane z polistyrenu ekspandowanego, m.in. pojemniki na gorące napoje oraz opakowania na żywność, w tym te, w których wydawane jest jedzenie na wynos. To wszystko wiąże się z wdrażaniem przez Polskę założeń tzw. dyrektywy plastikowej przyjętej przez Unię Europejską w 2019 roku.

Plastik nie zniknie jednak całkowicie, bo w wielu przypadkach bardzo trudno go zastąpić ekologicznymi opakowaniami ze szkła czy papieru. To wszystko jest dla nas pretekstem, by porozmawiać o opakowaniach, w których kupujemy lub przechowujemy żywność.

Jakiego rodzaju opakowania wybierać, by były one dla nas bezpieczne, jak czytać oznaczenia umieszczane na produktach z tworzyw sztucznych informujące nas o tym, z jakiego rodzaju plastikiem mamy do czynienia? Czy temperatura może wpływać na to, że do żywności przechowywanej w plastikowych opakowaniach mogą przenikać szkodliwe związki?

Gościem audycji będzie doktor nauk chemicznych i dietetyk Jolanta Flejszar-Olszewska.

  • Kolejny odcinek cyklu Agnieszki Ciecierskiej o oswajaniu choroby nowotworowej.  
  • Konkursy: "Kto to, co to?", "Od małego dla dużego". 
  • Kolejny odcinek powieści Anny Zuzanny Ryś "Zgubione-znalezione" w interpretacji Leszka Filipowicza.

***

Na "Cztery pory roku" w czwartek (4.04) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Sława Bieńczycka. 

ans/kk