Polskie Radio

Święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej - Festiwal "Dwa Teatry". Przypominamy ubiegłoroczną edycję

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 16:00
"Dwa Teatry" to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. To tam wybierane są najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne, które swoją premierę miały w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Podczas festiwalu można zobaczyć, jak tworzone jest słuchowisko, poznać aktorów, kulisy ich pracy i posłuchać tego, co w teatrze najpiękniejsze. Przypominamy ubiegłoroczną edycję wydarzenia. 
Zbiorowe zdjęcie laureatów
Zbiorowe zdjęcie laureatówFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Po kilkuletniej przerwie Festiwal "Dwa Teatry" wraca do Sopotu. Jak do tej pory - spośród słuchowisk zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu jury i publiczność wybiorą te najlepsze.
  • W ubiegłym roku Festiwal "Dwa Teatry" odbywał się w Zamościu. Jury festiwalu zakwalifikowało 19 utworów do udziału w konkursie słuchowisk dla dorosłych i 9 prac do konkursu słuchowisk dla dzieci i młodzieży.
  • Wśród nagrodzonych znalazły się słuchowiska z programów 1 i 2 Polskiego Radia.
  • Festiwal "Dwa Teatry" 2024 startuje 22 czerwca w Sopocie. 

W tym roku Festiwal "Dwa Teatry" wraca do Soporu. W oczekiwaniu na festiwalowe emocje przypominamy ubiegłoroczną edycję wydarzenia, podczas której Teatr Polskiego Radia oraz Teatr Telewizji Polskiej gościł w Zamościu. Laureatami Wielkich Nagród Festiwalu "Dwa Teatry" 2023 zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Krzysztof Wakuliński z nagrodą Krzysztof Wakuliński z nagrodą/ Polskie Radio
na ekranie Zofia KucównaNa ekranie Zofia Kucówna/ Polskie Radio

Najlepsi z najlepszych

Grand Prix festiwalu otrzymali twórcy słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik", zgłoszonego przez Radio Łódź. Za tekst - Sebastian Adamkiewicz, za reżyserię - Mikołaj Szczęsny, za realizację akustyczną - Andrzej Papajak, za muzykę - Marcin Nenko i za tytułową rolę aktorską - Sandra Korzeniak.


Posłuchaj:

Posłuchaj
62:53 Post mortem. Historia Zofii Dwornik Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" - zdobywca Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" 2023

Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich 

Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego trafiła do twórców słuchowiska zgłoszonego przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Otrzymały ją dwa słuchowiska: słuchowisko Radia Koszalin "Fedrus. Pisarz niewolnik" Jarosława Banasia i słuchowisko Radia Kraków "Porwanie Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego.


Posłuchaj
26:57 Słuchowisko "Fedrus. Pisarz niewolnik" Słuchowisko na podstawie przekładu i utworu Joanny Stadler "Przygody Fedrusa". Opowiada o ciemnych i jasnych obliczach człowieczeństwa


"Taki, co umiera" 

Łukasz Lewandowski został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej. Za muzykę do tego słuchowiska nagrodę im. Janusza Hajduna otrzymał też Andrzej Izdebski. Utwór został zgłoszony przez Program 2 Polskiego Radia.


Słuchowisko "Taki co umiera" Magdaleny Miecznickiej w reżyserii Łukasza Lewandowskiego znalazło się w finale Festiwalu Prix Europa Słuchowisko "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej, w reżyserii Łukasza Lewandowskiego, znalazło się w finale Festiwalu Prix Europa/ Polskie Radio

Posłuchaj
53:46 Słuchowisko "Taki co umiera" Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku Słuchowisko "Taki co umiera" Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku

Ingmar Villqist otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Niebo", zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia. Słuchowisko to historia pary bohaterów (wybitne role Anny Seniuk i Stanisława Brudnego), która poszukuje radości życia i sposobów zrozumienia współczesnego świata.

Anna Seniuk i Stanisław Brudny - aktorzy słuchowiska "Niebo" Anna Seniuk i Stanisław Brudny - aktorzy słuchowiska "Niebo"/ Polskie Radio

Zdzisław Wasilewski został nagrodzony za realizację akustyczną słuchowiska "Mesjasz, Bruno Schulz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Białystok.


Najlepsza rola kobieca i męska

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Grażyny Misiorowskiej w słuchowisku Radia Rzeszów - "Stara kobieta wysiaduje" wg Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego. A Bartłomiej Topa został uznany za najlepszego aktora za rolę w słuchowisku "Sidła", w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Słuchowisko zgłoszone przez Radio dla Ciebie.Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko zgłoszone przez Radio Lublin - "Obrazki Litewskie" Herkusa Kunciusa, w reżyserii Marii Brzezińskiej.

Nagroda Publiczności trafiła do rąk autorów słuchowiska "Sidła", w reżyserii Aleksandry Głogowskiej, a zgłoszonego przez Radio dla Ciebie.


Upamiętnienie wielkich postaci

Ważnym punktem festiwalu były także wydarzenia upamiętniające wybitnych artystów - czytanie bajek autorstwa Aleksandra Fredry, wybranego na patrona roku 2023, a także wystawa poświęcona Gustawowi Holoubkowi, wielkiej postaci teatru i filmu, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.


Andrzej Mastalerz, Natalia Gadomska Andrzej Mastalerz, Natalia Gadomska/ Polskie Radio 

Przedpremierowe pokazy i teatr od kulis

Festiwal "Dwa Teatry" to nie tylko konkurs na najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne. To także wiele imprez towarzyszących - otwarte projekcje konkursowych teatrów, pokazy specjalne, spotkania z aktorami, spektakle na żywo, spotkania z twórcami. Oraz wystawy, warsztaty i koncerty.


Anna Sroka Hryn Anna Sroka-Hryń/ Polskie Radio

Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu wystąpiła Anna Sroka-Hryń, która zadebiutowała w Teatrze Telewizji - jako aktorka w sztuce "Apollo z Bellac" Jeana Giraudoux oraz jako reżyserka spektaklu muzycznego opartego na piosenkach Maanamu i poświęconego pamięci Kory "A planety szaleją…".

Tegoroczna edycja Festiwalu "Dwa Teatry" rozpoczyna się 22 czerwca w Sopocie. Potrwa trzy dni. Jury w składzie: Dorota Landowska, Joanna Bachura-Wojtasik, Anna Wieczur, Malina Prześluga, Piotr Salaber, zakwalifikowało 16 utworów do udziału w konkursie słuchowisk dla dorosłych.


Laureatów poznamy ostatniego dnia festiwalu, 24 czerwca, podczas uroczystej gali.


***

Teatr Polskiego Radia/mt

kormp