Polskie Radio

"Do ciebie, człowieku". Singiel zapowiadający nowy album Rodziny Pospieszalskich

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 11:00
"Do ciebie, człowieku… ". Porywającą piosenką do słów Jerzego Lieberta rodzina Pospieszalskich zapowiada album poświęcony polskim poetom.
aaaaa
aaaaaFoto: Polskie Radio

Wielu próbowało, i niektórzy byli nawet bliscy sukcesu, ale od czasów, gdy poezję śpiewał Niemen, mało kto potrafił nadać jej tak przebojową i finezyjną oprawę jak Pospieszalscy. Dwa pokolenia tworzące ten największy muzyczny klan w RP (pokolenie trzecie już asystuje podczas sesji nagraniowych), to wokaliści i instrumentaliści, którzy w śpiewanie i granie wkładają całe serca. Ale też - po prostu - wirtuozi. Potrafią, więc za co się nie wezmą: wychodzi im złoto.

Podczas jednego z rodzinnych zlotów-warsztatów, Mateusz Pospieszalski, jeden z nieformalnych liderów zespołu, saksofonista, kompozytor i człowiek-elektrownia, zaproponował, by przygotować album, na którym znalazłaby ujście pozamuzyczna pasja niemal wszystkich członków rodziny: czytanie wierszy. Gdy repertuar był gotowy, starszyzna rodu na pierwszego singla wybrała piosenkę "Do ciebie, człowieku… " ze słowami Jerzego Lieberta (1904-1931).

Zobacz też: Rodzina Pospieszalskich zaprosiła na jazzowe kolędowanie [ZOBACZ WIDEO]

Twórczość Lieberta - głęboko uduchowiona i doskonała formalnie - należy do najpiękniejszych osiągnięć literackich międzywojennej Polski. Lapidarne wiersze po blisko stu latach niezmiennie skłaniają do refleksji i zachwycają komunikatywnością. Piosenkę skomponowała Lidia Pospieszalska, a ostateczny kształt utworowi nadali jej mąż, Marcin, i jego brat, Mateusz.

„Lidia szukała tekstu do gotowej już kompozycji i natrafiła na wiersz niosący kategoryczny i optymistyczny przekaz, dynamiczny i czytelny. Słowa Lieberta mają sens, którego potrzebowaliśmy, i frazę, która idealnie pasowała do melodii - mówi Marcin Pospieszalski. - To piosenka o nieodgadnionej duszy człowieka i o tym, że jesteśmy tajemnicą dla samych siebie. Ufność wieku dziecięcego i sceptycyzm dojrzałego są nieodłącznymi elementami ludzkiego doświadczenia”.

W nagraniu piosenki wzięli udział wszyscy członkowie zespołu. Wersja przygotowana na płytę długogrającą będzie dłuższa od radiowego singla i wzbogaci ją solówka Marcina, której początkowa część została zagrana na radzieckiej gitarze basowej. „Koszmarny instrument, który w połączeniu z bardzo silną kompresją dźwięku dał nam podstawę brzmieniową, nawiązującą do muzyki z przełomu lat 60. i 70.” - mówi artysta.

Oprócz "Do ciebie, człowieku… " na albumie zatytułowanym "Dom" (premiera jesienią) znajdą się kompozycje do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Herberta i współczesnego poety Bartłomieja Kudasika, na co dzień współpracującego z zespołem Zakopower. Utwory będą utrzymane w piosenkowej formie z elementami jazzu, funky i soulu.

„Pospieszalscy to zespół rodzinny, który funkcjonuje bez kalkulacji i biznes-planu, więc możemy na nikogo się nie oglądać i robić tylko to, na czym nam zależy - mówi Mateusz Pospieszalski. - »Do ciebie, człowieku…« to dumna demonstracja naszych możliwości: jako kompozytorów i wykonawców. Potężny, dynamiczny, bardzo rozbudowany (choć trwa tylko trzy minuty) utwór z partiami smyczków, dęciaków i chórkami. Ma działać na emocje, a dzięki słowom, także pobudzać intelektualnie.”

Singla można słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych.


Wykonawcy:

Lidia Pospieszalska - śpiew

Paulina Pospieszalski - flet, śpiew

Barbara Maria Pospieszalska - skrzypce, śpiew

Natalia Pospieszalska - śpiew

Barbara Ewa Pospieszalska - fortepian, śpiew

Jan Pospieszalski - gitara, śpiew

Karol Pospieszalski - trąbka, tuba, altówka

Marcin Pospieszalski - gitara basowa, śpiew

Mateusz Pospieszalski - saksofon, śpiew

Łukasz Pospieszalski - instrumenty klawiszowe

Nikodem Pospieszalski - perkusja

Szczepan Pospieszalski - trąbka, śpiew

Marek Pospieszalski - saksofon

Mikołaj Pospieszalski - skrzypce, śpiew

Franciszek Pospieszalski - kontrabas

Mat.promocyjne/kh