Polskie Radio

Ostatni dzień Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 13:00
W Sopocie trwa wielkie święto teatru! Publiczność mogła się już spotkać ze Stanisławą Celińską, Jadwigą Jankowską-Cieślak i Marią Pakulnis. W programie także warsztaty dźwiękowe dla młodzieży, koncerty i wystawy. Najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne poznamy już dziś na uroczystej gali. Co dzieje się ostatniego Festiwalu "Dwa Teatry" 2024? 
Ferdydurke na żywo w Teatrze Atelier
"Ferdydurke" na żywo w Teatrze AtelierFoto: Sebastian Gołos/PR
  • 16 słuchowisk dla dorosłych oraz siedem dla dzieci i młodzieży rywalizuje w tym roku o nagrody 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" w Sopocie.
  • Publiczność miała już okazję wysłuchać, między innymi, słuchowiska "Cudowne przygody pana Pinzla rudego" na podstawie odkrytego niedawno satyrycznego opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - mówiła reżyserka Aleksandra Głogowska.
  • Festiwal "Dwa Teatry" to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. To tam wybierane są najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne, które swoją premierę miały w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
  • Na festiwalu można w kinowej atmosferze posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.
  • Prezentujemy szczegółowy plan trzeciego, ostatniego dnia Festiwalu "Dwa Teatry" 2024.

W Teatrze Atelier na żywo słuchowisko "Ferdydurke" w reżyserii Mariusza MalcaPubliczność podczas realizacji na żywo słuchowiska "Ferdydurke" 

Reżyser "Ferdydurke" Mariusz Malec i publiczność w Teatrze Atelier Reżyser "Ferdydurke" Mariusz Malec i publiczność w Teatrze Atelier/ fot. Sebastian Gołos/PR

"Ferdydurke" na żywo w Teatrze Atelier "Ferdydurke" na żywo w Teatrze Atelier/ for. Sebastian Gołos/PR

Czekając na decyzję jurorów, a także publiczności, podczas trzeciego dnia Festiwalu "Dwa Teatry" będzie można posłuchać kolejnych konkursowych sztuk teatralnych. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 16 najlepszych słuchowisk, które swoją premierę miały w ubiegłym roku. Pierwszego dnia festiwalu w Multikinie Sopot prezentowanych będzie sześć słuchowisk, drugiego dnia - kolejnych sześć. Trzeciego dnia - cztery. Prezentację już się rozpoczęły a prowadzi Joanna Bachura-Wojtasik. 


Słuchowiska i spektakle telewizyjne słuchane i oglądane w salach sopockiego kina. Nad morzem trwa 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry". Najmłodsi mają okazję nie tylko słuchać utwory dla dzieci, ale też brać udział w warsztatach, w których uczestniczą też dziecięcy aktorzy.


Słuchowiska w kinie

Prezentacja słuchowisk i spotkanie z ich twórcami w sopockim Multinikie Prezentacja słuchowisk i spotkanie z ich twórcami w sopockim Multinikie/ fot.Sebastian Gołos/PR

"Matka odchodzi". Słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia według poematu i wierszy Tadeusza Różewicza. To radiowy tren na śmierć Matki. Tej konkretnej - Stefanii Różewicz, matki poety Tadeusza Różewicza, który swój poemat umieścił w określonym kontekście historycznym i kulturowym, ukazując losy swoje i swojej rodziny. Ale to także próba zmierzenia się z uniwersalnym doświadczeniem, jakim jest odchodzenie najbliższej i najczulszej osoby, matki. W rolach głównych Maja Komorowska i Łukasz Borkowski.

Nagranie słuchowiska radiowego Matka Odchodzi - na podstawie szkiców wspomnieniowych Tadeusza Rożewicza Nagranie słuchowiska radiowego "Matka odchodzi" - na podstawie szkiców wspomnieniowych Tadeusza Różewicza/ fot. Przemysław Chmielewski/PR
Posłuchaj
39:54 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Matka odchodzi" według poematu i wierszy Tadeusza Różewicza

"Milczące między nami". Słuchowisko w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza powstało na podstawie książki Józefa Hena o tym samym tytule. Akcja opowieści przypada na lata po marcu 1968 roku. Opuszczony przez żonę Żydówkę, ojciec dwojga dzieci, doktor nauk ekonomicznych, dziennikarz Jerzy Wilkot traci głowę dla młodej kobiety, Ludwiki Stablińskiej, sekretarki w biurze dokumentacji pewnego ministerstwa. Staje się ona obiektem westchnień, pragnień, aż wreszcie sen Jerzego staje się jawą… "Milczące między nami" to także opowieść o uśpionych demonach antysemityzmu, które co chwilę, w taki albo inny sposób, do nas powracają.

Kadr z nagrania słuchowiska "Milczące między nami" Kadr z nagrania słuchowiska "Milczące między nami"/ fot. PR

Posłuchaj
49:57 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Milczące między nami" na podstawie książki Józefa Hena

 

"Mała piętnastka". Słuchowisko Programu 1 Polskiego Radia, w reżyserii i adaptacji Tomasza Mana, poświęcone jest tragedii, do której doszło w 1948 roku na jeziorze Gardno, nieopodal Słupska. Zginęło wówczas 21 dziewczynek i cztery osoby dorosłe. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni, chcąc uatrakcyjnić pobyt swoim podopiecznym - członkiniom 15. Łódzkiej Żeńskiej Drużyny Harcerek im. "Zośki", nazywanej Małą piętnastką - zorganizowała wycieczkę na łódkach przez jezioro Gardno. Rybacy zgodzili się zabrać na pokład łodzi zbyt dużą liczbę pasażerów. Gdy jedna z łodzi zaczęła nabierać wody, część młodych harcerek przesadzono na drugą jednostkę, powodując jej przeciążenie. W sumie na łodziach znalazły się 42 osoby, dwa razy więcej, niż mogły one pomieścić. W efekcie obie łodzie zatonęły. Na łodziach, które znajdowały się około kilometra od brzegu, nie było środków ratunkowych. Zginęło 21 dziewczynek i cztery osoby dorosłe. To najtragiczniejszy wypadek w całej historii polskiego harcerstwa. Słuchowisko jest próbą odtworzenia tych wydarzeń.Posłuchaj
44:12 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Mała piętnastka" w reżyserii Tomasza Mana

 

"Kto tam? Swój". Akcja tego słuchowiska rozgrywa się na przełomie 1947 i 1948 roku w małym powiatowym miasteczku na Dolnym Śląsku, czyli na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Jest to opowieść o rodzinie akowców z Wilna, którzy zdołali uciec przed prześladowaniami i ze strony Niemców, i ze strony Sowietów podczas wojny, a teraz walczą, by przetrwać w rodzącej się nowej powojennej Polsce, zależnej od Związku Sowieckiego i opanowanej przez dyktaturę polskich komunistów. Przypadkowa śmierć oficera UB stwarza niespodziewane, poważne zagrożenie zarówno dla małżeństwa z małym dzieckiem, jak i dla cudownie ocalonego i odnalezionego ich szwagra - wszystkich aktywnie działających w armii podziemnego państwa polskiego. Swoją premierę słuchowisko "Kto tam? Swój?" miało 7 maja 2023 roku na antenie Radia Rzeszów.


Posłuchaj
04:50 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Kto tam? Swój" w reżyserii Henryka Rozena

 

Warsztaty i słuchowiska dla dzieci

Trzeci dzień festiwalu to także kolejny dzień z bogatą ofertą dla dzieci. Od godz. 10.00 w Państwowej Galerii Sztuki warsztaty prowadzone przez Martynę Chuderską, dziennikarkę Polskiego Radia Dzieciom, a także prezentacja słuchowisk dla dzieci. Słuchowiska dla dzieci to ważna część Festiwalu "Dwa Teatry", bo także biorą one udział w konkursie na najlepsze słuchowisko. O nagrodę stara się osiem spektakli dla dzieci. Drugiego dnia festiwalu, w niedzielę, 23 czerwca 2024, zaplanowano prezentację czterech słuchowisk. Trzeciego dnia festiwalu - kolejnych czterech. Wszystkie prezentowane będą w Państwowej Galerii Sztuki.

warsztaty organizowane przez Polskie Radio Dzieciom warsztaty organizowane przez Polskie Radio Dzieciom/ fot.Sebastian Gołos/PR

"Silna grupa ze śmietnika". Reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej. "Silna grupa ze śmietnika" jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. Warto skupić uwagę młodego słuchacza na przedmiotach z jego najbliższego otoczenia. W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważny jest powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem. Słuchowisko zostało zrealizowane przez Radio Gdańsk i Teatr Miejski Miniatura.


Posłuchaj
37:52 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko Radia Gdańsk "Silna grupa ze śmietnika"

 

"Arkusz jurora". Słuchowisko adresowane do uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych zainteresowanych twórczością literacką. Pozytywne i negatywne spojrzenie jurorki XIX Wojewódzkiego Konkursu Literackiego w Lublinie, zarazem dziennikarki radiowej, na wybrane utwory (głównym hasłem konkursu - słowo "cisza"). Prezentacja utworów i tzw. uwagi w formie literacko-muzycznej zabawy, w której bierze udział zespół wykonawców. Różnorodne formy literackie - wiersze, opowiadania - przełożone są na język mediów (np. serial telewizyjny). W ostatecznej (premierowej) wersji słuchowiska reżyserka zachowała między innymi spontaniczne uwagi kierowane na żywo do aktorów podczas realizacji nagrania. Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej swoją premierę miało na antenie Radia Lublin 29 kwietnia 2023.


Posłuchaj
24:24 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko Marii Brzezińskiej "Arkusz jurora"

 

"Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców". Słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom w reżyserii Wojciecha Tyrańskiego. W tej historii Ryś Pędzelek wyrusza na pełną przygód wyprawę wraz z nowo poznanym przyjacielem - szarym wilkiem Noskiem. Podczas wędrówki czeka ich wiele przygód, między innymi spotkanie z małym czarnym stworzeniem, o którym nigdy wcześniej nie słyszeli. Czego nauczy ich ta podróż?

Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu Dzikie słuchowiska Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu "Dzikie słuchowiska"/ fot. PR

Posłuchaj
19:46 Słuchowisko "Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców". Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu "Dzikie słuchowiska".

 

 "Alicja w krainie umysłu". Nie trzeba wpaść do króliczej nory, by odnaleźć swoją baśniową krainę. Czasami wystarczy zamknąć oczy i miejsce pełne czarów odnaleźć w sobie! To słuchowisko zabiera do magicznego świata, kryjącego się w każdym z nas. Alicja z tej opowieści nie tylko wędruje w nieznane, ale przede wszystkim poznaje siebie samą. A Pan Kot poprowadzi nas przez świat kolorów, dźwięków, naszych własnych odczuć i podpowie nam, jak sobie z nimi radzić. "Alicja w krainie umysłu" to także słuchowisko przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. Jego autorem jest Kamila Biernacka, a reżyserem Wojciech Urbański.


Posłuchaj
21:46 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko Kamili Biernackiej "Alicja w krainie umysłu" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego

 

"Ferdydurke" na żywo

Aktorzy "Ferdydurke" - Wiktoria Gorodeckaja, Jędrzej Hycnar i Ignacy Lis Aktorzy "Ferdydurke" - Wiktoria Gorodeckaja, Jędrzej Hycnar i Ignacy Lis/ fot.Sebastian Gołos/PR

Godz. 13.00 była ważną godziną dla tych, którzy chcieli z bliska sprawdzić, jak przygotowywane, realizowane jest i jak brzmi słuchowisko prezentowane na żywo. W teatrze Atelier słuchowisko "Ferdydurke" według powieści Witolda Gombrowicza, w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca. Muzykę stworzył Mikołaj Trzaska, a publiczność została zaproszona do współpracy przy realizacji słuchowiska.


Nagroda Grand Prix "Dwa Teatry" 2024

Ostatni dzień Festiwalu "Dwa Teatry", a tym samym sam festiwal, zakończy uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody dla najlepszego słuchowiska - Nagroda Grand Prix, ale także nagrody za reżyserię, scenariusz, realizację, opracowanie muzyczne oraz dla najlepszych aktorów teatralnych. To także jedna z najważniejszych - nagroda publiczności dla najlepszego słuchowiska.


Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" 2024

Joanna Szczepkowska i Adam Ferency – laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024!

Festiwal "Dwa Teatry" to także Wielka Nagroda Festiwalu, czyli największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego - za całokształt twórczości. Nagroda jest przyznawana od 2006 roku. Do tej pory otrzymało ją 30 najwybitniejszych polskich aktorów: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Maja Komorowska, Marian Opania, Stanisława Celińska, Henryk Talar, Ewa Dałkowska, Olgierd Łukaszewicz, Barbara Kraftówna, Franciszek Pieczka, Halina Łabonarska, Jan Englert, Ewa Wiśniewska, Jerzy Zelnik, Magdalena Zawadzka, Andrzej Mastalerz, w ubiegłym roku - Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński. Teraz do tego grona dołączyli Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.

Festiwal "Dwa Teatry" organizowany jest od 2001 roku. Tylko raz - w 2020 roku - jego organizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa. To będzie 23. edycja festiwalu. Po trzyletniej przerwie wydarzenie znów zagości w Sopocie.


Początek festiwalu w sobotę, 22 czerwca 2024. Zakończenie - dziś wieczorem.


Festiwal Dwa Teatry 2001-2021 Festiwal "Dwa Teatry" 2001-2021/ fot. PR

czytaj także:


***

Teatr Polskiego Radia/mt/kormp