Polskie Radio

"Ważne, by uniknąć drożyny po wejściu do strefy euro"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 20:00
Między innymi o strefie euro i energetyce rozmawiali w niedzielę w Rydze prezydenci Polski i Łotwy Bronisław Komorowski i Andris Berzins. Komorowski przebywał na Łotwie z jednodniową wizytą roboczą
Audio
  • Prezydent Komorowski o obchodach powstania styczniowego (źr. IAR)
  • Prezydent Bronisław Komorowski o przystąpieniu Łotwy do strefy euro
Ważne, by uniknąć drożyny po wejściu do strefy euro
Foto: PAP/Leszek Szymański

- W sposób szczególny interesują nas doświadczenia z drogi Łotwy ku strefie euro - mówił Komorowski na wspólnej konferencji z Berzinsem. Jak podkreślił, Polska życzy Łotwie powodzenia, "bo też idzie tą drogą". Łotwa przyjmie wspólną europejską walutę z początkiem 2014 roku.

Polski prezydent zaznaczył, że nasz kraj podpisując traktat akcesyjny zobowiązał się wejść do strefy euro. Jak podkreślił, obecnie Polska "koncentruje się na wypełnieniu wszystkich warunków przewidzianych w Traktacie z Maastrich, by być gotową do podjęcia w odpowiednim momencie decyzji o rozpoczęciu procedury wchodzenia do strefy euro".

- Samą decyzję o rozpoczęciu procedur podejmiemy po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku - przypomniał Komorowski. Jak argumentował, "wtedy będzie wiadomo, jaka jest kondycja strefy euro i jak wpłynie ewentualne członkostwo w strefie euro na kondycję polskiej gospodarki".
Bronisław Komorowski podkreślił, że interesujące dla naszego kraju będzie obserwowanie skutków dla gospodarki narodowej wejścia i funkcjonowania w strefie euro. - Liczę na to, że przykład i doświadczenie łotewskie będzie w tym zakresie pozytywne - dodał.

- Istotnym elementem doświadczenia będzie też kwestia umiejętnego działania, tak by wejście do strefy euro nie oznaczało drożyzny - powiedział prezydent Polski.

Andris Berzins powiedział z kolei, że "przechodząc przez kryzys gospodarczy władze łotewskie doszły do przekonania, że euro jest niezbędne dla rozwoju gospodarki".

- Uważamy, że wprowadzenie euro da nam możliwość lepszych osiągnięć - dodał łotewski prezydent. - To jest jedyny prawidłowy wybór – mówił..

Energetyka i infrastruktura

Jak podkreślił prezydent Łotwy, rozmowa dotyczyła także energetyki i infrastruktury transportowej.
Według Komorowskiego współpraca energetyczna pozwoli na integrację regionu krajów nadbałtyckich, także z uwzględnieniem Polski. - Polska jest otwarta na projekty, które zgodne są z interesami Łotwy, w zakresie budowy infrastruktury przesyłowej przekraczającej granice krajów bałtyckich i Polski - deklarował. - Polska jest ważnym partnerem Łotwy w sferze gospodarczej. Popiera nas w przystąpieniu do OECD i do strefy euro - mówił Berzins. Dziękował Polsce, która "ochraniała łotewskie niebo w ramach natowskiej misji Air Policing".

Prezydenci Polski i Łotwy rozmawiali ponadto o współpracy ramach NATO i zakończeniu misji w Afganistanie.

Mniejszość polska na Łotwie

Prezydent Polski zwrócił też uwagę na sytuację mniejszości polskiej na Łotwie, która - jak podkreślił - zawsze miała się dobrze. Dziękował "za opiekę państwa łotewskiego nad Polakami mieszkającymi na Łotwie".

Dla Komorowskiego wizyta na Łotwie miała też wymiar sentymentalny. Jak mówił, było mu "bardzo miło myśleć, że (...) i tu przez wiele pokoleń jego rodzina pracowała na rzecz miejscowej społeczności i pomyślności tego wspaniałego kraju".

W Svente pod Dyneburgiem (Daugavpils) Komorowski i Berzins wzięli udział w podpisaniu deklaracji o współpracy partnerskiej między województwem małopolskim i regionem Łatgalii. Prezydent Polski życzył, by współpraca regionalna "uwzględniała w sposób szczególny współpracę biznesową".

Powstanie styczniowe

Prezydenci Polski i Łotwy uczcili również pamięć bohaterów Powstania styczniowego. W Dyneburgu odsłonili tablicę poświęconą jednemu z nich - Leonowi Platerowi. Brał udział w napadzie na transport broni pod Krasławiem. Został zatrzymany, a podczas przesłuchania wziął całą winę na siebie. Rozstrzelano go wiosną 1863 roku przy Twierdzy Dyneburskiej.

Bronisław Komorowski przypomniał, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę wybuchu Powstania styczniowego.

PAP/IAR/agkm