Polskie Radio
Section05
euro

Czy w Polsce będzie euro? PiS jednoznacznie przeciw, opozycja niekoniecznie

Kwestia ewentualnego wprowadzenia euro w Polsce jest jednym z tematów kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości od początku jednoznacznie opowiadali się przeciwko dołączeniu do wspólnej strefy walutowej, argumentując to pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w krajach członkowskich, które niedawno przyjęły euro. Opozycja zaś, w przeważającej większości, postuluje odejście od złotówki na rzecz wspólnej waluty, która miałaby być dla Polski "korzystna i opłacalna".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 waluty euro

Euro w Polsce raczej nieprędko. Eksperci o wspólnej walucie

Zgodnie z deklaracją szefa NBP Adama Glapińskiego, do końca jego kadencji, czyli do 2022 roku, Polska na pewno nie wejdzie do strefy euro. Prezes banku centralnego w czasie debaty na ten temat mówił o argumentach "za" utrzymaniem złotego, m.in. o tym, że pozwoli to na elastyczniejszą politykę pieniężną. O tym, czy wprowadzenie euro w Polsce ma sens, dyskutowali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  euro

Czy Polsce opłaca się wprowadzić euro? Ekspert wyjaśnia

- Jest wiele argumentów za tym, żeby nie wprowadzać euro w Polsce. To m.in. niestabilność strefy euro czy wzrost cen wielu produktów, ale także kwestia psychologiczna. Po wprowadzeniu euro jeszcze bardziej odczuwalibyśmy to, ile mniej zarabiamy niż mieszkańcy innych krajów eurozony - powiedział Polskiemu Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia strefa euro waluty euro Europejski Kongres Gospodarczy 2019