Polskie Radio
Section05
euro

EBC podnosi stopy procentowe. Przybylski: patrząc na obecny kryzys widać, że warto mieć własną walutę

- Mamy pierwszy wzrost stóp procentowych od 2011 roku. Na Litwie mamy ogromną inflację, a z drugiej strony w Niemczech strach przed recesją, co komplikuje sytuację EBC. Dlatego myślę, że warto mieć swoją walutę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Przybylski, publicysta ekonomiczny tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekonomia GOSPODARKA euro stopy procentowe

Eksperci: Stany Zjednoczone wydały walkę inflacji bez obaw o recesję, gospodarka strefy euro w odwrocie

Stany Zjednoczone chcą zdecydowanie walczyć z inflacją dlatego znacząco podnoszą stopy procentowe, więcej niż Polska, ale też niż strefa euro. Recesji się nie obawiają. Tymczasem jest ona zapowiadana w strefie euro, jeszcze w tym roku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" : Paweł Pelc, radca prawny i dr Andrzej  Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja euro Unia Europejska inflacja stopy procentowe

Waluta euro w Polsce? Polityk Nowoczesnej: przekonujemy do tego koalicjantów

- Wprowadzenie waluty euro umożliwi obniżenie kosztów długu publicznego. Euro w Polsce to oficjalny postulat Nowoczesnej. Mówimy o tym od początku, przekonujemy do tego koalicjantów, jest coraz większa zgoda w tej sprawie. Każdy, kto ma dziś kredyt, wie, że płaciłby niewiele wyższą ratę, a nie dwa razy większą - przekonywał w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński z Nowoczesnej (Koalicja Obywatelska). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 inflacja NBP Adam Glapiński euro stopy procentowe Nowoczesna Witold Zembaczyński polityka

Litwa obawia się o bezpieczeństwo transportów do Kaliningradu. Agne Bilotaite prosi KE o dodatkowe środki

Litwa zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą, by oceniła w kontekście wojny na Ukrainie rosyjski tranzyt kolejowy przez Litwę z i do obwodu kaliningradzkiego, oraz przyznała państwu litewskiemu 23 mln euro na wzmocnienie bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Litwa wojna na Ukrainie Rosja Komisja Europejska Unia Europejska euro transport infografika ŚWIAT wojna 2022 Europa