Polskie Radio
Section05
euro

Wzrost cen hamuje w UE. Niższe oczekiwania inflacyjne w strefie euro

Tempo wzrostu cen hamuje w krajach Unii Europejskiej. Inflacja HICP obniżyła się z 10,6 proc. w październiku do 5,5 proc. w czerwcu. W warunkach niskiego bezrobocia oraz rozpowszechnionej presji płacowej osiągnięcie celu inflacyjnego wciąż jest niepewne. Żądania płacowe nasilają się w całej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska dług publiczny euro europejski bank centralny inflacja

Kraje strefy euro zmniejszą wydatki z uwagi na pandemię i ceny energii. Nie będzie zmian w nakładach na Ukrainę

Kraje strefy euro muszą zredukować swoje wydatki po latach ogromnych nakładów, ponoszonych w reakcji na pandemię Covid-19 i kryzys energetyczny. Należy jednak zrobić wyjątek dla wspierania Ukrainy – oznajmił w Brukseli niemiecki minister finansów Christian Lindner, cytowany przez agencję Reutera.
Zobacz więcej na temat:  euro strefa euro Europa GOSPODARKA Unia Europejska

O krok od cyfrowego euro. Komisja Europejska już podejmuje działania w tym zakresie

Komisja Europejska przedstawiła dwa wnioski ustawodawcze zapewniające obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość dalszego dostępu do banknotów i monet euro i płacenia nimi w całej strefie euro oraz ustanawiające ramy prawne dla euro w formie cyfrowej, które Europejski Bank Cyfrowy może emitować w przyszłości obok gotówki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska podatki Komisja Europejska dług publiczny euro

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa euro strefa walutowa

Eksperci: USA kontynuują zdecydowaną walkę z inflacją, to pomaga także Polsce

Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to wyraz zdecydowanej walki z inflacją. Ma ona także pozytywny wpływ na sytuację Polski wspierając także naszą politykę walki z podwyższoną inflacją - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB i Andrzej Stefaniak, analityk DMK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fed Unia Europejska dolary euro inflacja ebc