Polskie Radio
Section05
Łotwa

Marszałek RP w Wilnie. Jest wspólna odezwa ws. Nord Streamu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał pozdrowienia i wyrazy solidarności dla Litwy z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości.  Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy - mówił w Sejmie w Wilnie marszałek Marek Kuchciński. Zapowiedział wzmocnioną współpracę z parlamentami państw bałtyckich i budowę szlaków łączących region, takich jak Rail Baltica czy Via Baltica, Via Carpathia.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Marek Kuchciński relacje polsko-litewskie Łotwa Estonia ŚWIAT

"Nord Stream 2 godzi w interesy Polski". Nowa inicjatywa

Gazociąg Nord Stream II jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji – napisano w podpisanym w Wilnie, m.in. przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, liście skierowanym do przewodniczących parlamentów państw europejskich. W Gorącym Temacie relacja Kamila Zalewskiego, korespondenta Polskiego Radia w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Łotwa bezpieczeństwo energetyczne Litwa Ukraina Mołdawia Unia Europejska Marek Kuchciński

"Ważne jest, że Polska ma partnerów na wschodzie"

- Ważne jest, że Polska ma partnerów na wschodzie. Jesteśmy liderem tego regionu, mamy wspólne interesy – powiedział w Debacie Dnia Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego. O piątkowych spotkaniach premiera Morawieckiego z premierami Litwy, Łotwy i Estonii, rozmawiali także Piotr Semka (Do Rzeczy) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Wilno Litwa Łotwa Estonia Piotr Semka grupa wyszehradzka

Premier: chcemy odbudować Bursztynowy Szlak

Premier Mateusz Morawiecki mówił po spotkaniu z szefami rządów państw bałtyckich w Wilnie, że Litwa, Łotwa, Estonia i Polska mają wspólny punkt widzenia na wiele kwestii dotyczących przyszłości tej części Europy. Polski premier wyraził nadzieję na utworzenie sieci połączeń, które przyczynią się, jak dawniej Bursztynowy Szlak, do rozwoju naszych krajów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Litwa Łotwa Estonia handel

Prof. Piotr Madajczyk: Unia Europejska czeka na Niemcy

Unia Europejska, a zwłaszcza Niemcy, z niecierpliwością wyczekują wyniku rozmów sondażowych ws. utworzenia koalicyjnego rządu CDU/CSU i SPD. Angela Merkel przyznała w Paryżu, że wierzy w chęć przystąpienia socjaldemokratów do koalicji rządowej. - To czekanie powoduje, że pozycja Angeli Merkel jest słabsza - komentował w radiowej Jedynce prof. Piotr Madajczyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Łotwa Estonia Rosja Paweł Lekki Władimir Putin

Polacy na Łotwie pamiętali o Święcie Niepodległości Polski

Listopad był miesiącem, w którym Polacy mieszkający na Łotwie wspominali dwa istotne dla swojej społeczności wydarzenia. 11 listopada uczcili pamięć o 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, natomiast 18 listopada obchodzili święto proklamacji Republiki Łotewskiej. O tym, w jaki sposób upamiętnili te dwa dni, mówiła w magazynie „Polacy w Świecie” Andżela Liepa, prezes ryskiego oddziału Związku Polaków na Łotwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łotwa Polonia Polacy za granicą

"Kraje bałtyckie podzielają obawy w stosunku do Rosji"

- Z niepokojem obserwujemy tendencje do podważania fundamentów UE, jakimi są cztery swobody jednolitego rynku; uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony - powiedziała premier Beata Szydło, która spotkała się w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Estonię reprezentował ambasador. O spotkaniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Fronia, dyrektor Fundacji Naukowej Norden Centrum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa Łotwa Estonia Beata Szydło NATO Rosja