Polskie Radio

Joanna Chmielewska mistrzyni polskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 18:00
- Właściwie jeśli dzień, czy dwa nie piszę zaczyna mi tego brakować - mówiła przed śmiercią Joanna Chmielewska, jedna z największych polskich autorek powieści kryminalnych. Pisarka odeszła od nas 7 października. Miała 81 lat.
Audio
  • Joanna Chmielewska autorka kryminałów o pasji pisania (IAR)
Pisarka Joanna Chmielewska odeszła w październiku 2013 roku
Pisarka Joanna Chmielewska odeszła w październiku 2013 rokuFoto: PAP/Archiwum/Áĺëîóńîâ Âčňŕëčé

Joanna Chmielewska z wykształcenia architekt z zamiłowania pisarka. Niemal całe swoje dorosłe życie poświęciła "projektowaniu" wymyślonego świata i opisywaniu go w książkach. Pisała nie tylko dla dorosłych, była autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży, pisała też poradniki, tworzyła scenariusze słuchowisk. Każda jej nowa książka niemal automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i utrzymywała się tam długo.

Uwielbiana za nietuzinkową osobowość pisarka często i chętnie podróżowała po świecie, choć z zasady nie latała samolotami. Kochała konie, grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy. Była znawczynią i miłośniczką bursztynu.

Wielbiciele twórczości Joanny Chmielewskiej przyjęli wiadomość o jej śmierci z ogromnym smutkiem. Nad stratą ubolewał także redaktor naczelny Magazynu Literackiego Książki Piotr Dobrołęcki, który przypomniał, że wiele postaci i powiedzonek z najpopularniejszych książek pisarki weszło do naszego kanonu.- Wiele osób mówi pewnymi zwrotami, potrafi opisać postaci wzorując się na Chmielewskiej- mówił Piotr Dobrołęcki.

Miesiąc przed śmiercią pisarki ukazał się kolejny kryminał - "Zbrodnia w efekcie". Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 6 milionów egzemplarzy, a w Rosji - 8 milionów. Wszystkie utwory powieściowe Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

 

IAR/pq