JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" opowiemy o alergikach w czasie pandemii. Czy fakt, że obecnie, gdy znacznie więcej czasu spędzamy w domach, wiosenne alergie spowodowane pyleniem roślin mogą być dla nas… mniej uciążliwe? Czy maseczki ochronne mogą mieć wpływ na stan zdrowia alergików? I czy w związku z tym nosić je, jak nakazują przepisy, czy starać się ograniczać ich stosowanie? Wreszcie… kichanie będące objawem alergii, a reakcje otoczenia, które stygmatyzują alergików - o tym wszystkim w rozmowie z dr nauk medycznych Michałem Sutkowskim.
W cyklu porad psychologicznych o tym jak reagować, gdy ktoś obok nas w sklepie, na ulicy czy środkach transportu nie przestrzega przepisów o dystansie społecznym, noszeniu maseczek etc. Jak zwrócić uwagę, jak być asertywnym w takich sytuacjach?
Będziemy też rozmawiać o tym jak szkoły branżowe - zwane kiedyś zawodowymi - poradziły sobie ze zdalną edukacją w czasie pandemii. Czy uczniowie mogli np. brać udział w tak ważnych w przypadku tych szkół stażach i praktykach. Dowiemy się też co to takiego EuroSkills i jak do tej imprezy przygotowują się młodzi polscy kucharze, spawacze i stolarze – o tym w rozmowie z Pawłem Poszytkiem z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji/Narodową Agencją Programu Erasmus +.
Ponadto: o powrocie seansów w kinach … na razie samochodowych i plenerowych, codzienny Poradnik – Koronawirus – co musisz wiedzieć odpowiedzi ekspertów na pytania naszych Słuchaczy oraz cykl "Smaki polskie" Małgorzaty Raduchy. Zaprasza Roman Czejarek.
21.00 – W "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanny Sławińskiej będziemy kontynuowali układanie listy filmów, które polecają państwo innym słuchaczom, szczególnie na okres pandemii. Prosimy o tytuły filmów na różne tematy, które państwa poruszyły, miały na państwa wpływ, poprawiły nastrój wraz z uzasadnieniem. Nasza automatyczna sekretarka działa cały czas, pod numerem: 22 645 22 05.
W związku ze stuleciem urodzin Jana Pawła II głównym tematem audycji będą filmy poświęcone polskiemu papieżowi. W jego postać wcielali się miedzy innymi: Piotr Adamczyk, Jon Voight i Thomas Kretschman.
21.35 - "Już taki jestem" - Jolanta Fajkowska zaprasza na rozmowę z Beatą Szałwińską, pianistką mieszkającą w Luksemburgu, urodzoną w Warszawie. Kształciła się w Warszawie w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu u Barbary Muszyńskiej. Była stypendystką rządu francuskiego podczas nauki w Ecole Normale de Musique w Paryżu. Przez wiele lat współpracowała z prof. Ryszardem Karczykowskim, jednym z najlepszych polskich tenorów. Założyła Beata Szałwińska's Aconcagua Project specjalizujący się m.in. w repertuarze Astora Piazzolli. Oprócz działalności koncertowej w Europie była profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Luksemburgu Conservatoire de Musique du Nord. Od 2015 gra w duecie z rosyjskim śpiewakiem operowym Alexandrem Anisimovem (bas). Wydała płytę ze standardami muzyki rozrywkowej "Jej portret".
W audycji rozmowa współpracy z Ryszardem Karczykowskim, o Luksemburgu jako miejscu do życia, o ograniczeniach związanych z pandemią, o fascynacji klasycznej pianistki jazzem.

DWÓJKA
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
09.30 - Gościem będzie Andrzej Filończyk - gospodarz najbliższej Domówki z Dwójką. 25-letni baryton, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego, występujący na światowych scenach, m.in. w Opera Bastille, Covent Garden czy Teatrze Bolszoj. W ub. roku w Monachium zaśpiewał u boku jednego z największych tenorów - Jonasa Kaufmanna - w podwójnej roli Franka/Fritza w operze "Die tote Stadt". W kwietniu tego roku miał zadebiutować na deskach Metropolitan Opera.
W najbliższą sobotę wraz ze swoja narzeczoną Katarzyną Sienkiewicz (fortepian) wystąpi w prywatnej scenerii z repertuarem specjalnie przygotowanym na Domówkę z Dwójką.
08.30 - Natalia Mileszyk - prawniczka, specjalistka ds. polityk publicznych w Fundacji Centrum Cyfrowe opowie o aspektach prawnych działania online. Od dwóch miesięcy wydarzenia kulturalne organizowane są niemal wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Dla artystów jedynie ta forma działania stwarza szansę na kontakt z publicznością i otrzymanie jakiegokolwiek dochodu. Twórczość w internecie to jednak również poruszanie się w nowej rzeczywistości prawnej.
W Poranku Dwójki opowiemy też o "Małym Królewcu", czyli o najnowszym przekładzie "Małego Księcia". Niełatwego zadania przełożenia książki na gwarę podhalańską podjęła się Stanisława Trebunia-Staszel – góralka, etnolog, wiceprzewodnicząca Rady Naukowej Związku Podhalan, wieloletni dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
W audycji również:
- akcja „Historia zaklęta w platerach”, której celem jest poznanie ciekawych historii prawdziwych wyrobów pochodzących z dawnej fabryki Norblina oraz ich promocja w ramach powstającego muzeum, które upamiętni historię jednego z największych przedsiębiorstw dawnego Królestwa Polskiego.
- zbiór opowiadań fantastycznonaukowych Teda Chianga zatytułowany "Wydech".
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek
"Poeci Jana Pawła II" – autorka przypomina poetów bliskich papieżowi, do których odwoływał się w swoich tekstach, kazaniach, w liście do artystów. Będą to wiersze Norwida, Słowackiego, Wyspiańskiego, Jana od Krzyża, Kochanowskiego.
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II: Abp Stanisław Dziwisz; autorka Anna Lisiecka.
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
Gościem w audycji jest Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna kwartalnika Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni, która opowie o wiosennym numerze pisma – Nowa nadzieja. Przypominamy jeden z najpopularniejszych filmów grozy wszech czasów: "Lśnienie" Stanleya Kubricka - 40 rocznica premiery filmu przypada 23 maja. Agnieszka Przepiórska opowiada o swoich doświadczeniach w monodramach online. A bohaterem drugiej części audycji jest Stefan Gierowski, znakomity malarz abstrakcjonista, który dziś kończy 95 lat. W Literackich Witaminach - Piotr Paziński.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Czy koronawirus będzie doświadczeniem dla młodego pokolenia? – audycja Michała Szułdrzyńskiego.
18.00 – 19.00 – Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - Wniebowstąpienie Pańskie.
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rozmawiać w czasach milczenia. O korespondencji Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego – Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.
22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Beethoven 2020 – prowadzi Marcin Majchrowski.
22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, autorka Iwona Smolka.

TRÓJKA
Salon Polityczny Trójki - prowadzi Beata Michniewicz
7.42 – Gość: Stanisław Tyszka, Kukiz’15
8.13 – Gość: Adam Bielan, europoseł PiS
06.00-10.00 - Poranna audycja „Zapraszamy do Trójki” - prowadzi Piotr Łodej
7.30 - Trzy słowa od eksperta – Gość: Bartosz Turek, ekonomista HRE Investments. Temat: Co dalej z rynkiem nieruchomości – kupować, sprzedawać, wynajmować? Przygotował Eryk Kazanowski.
9.30 Informator ekonomiczny - Krzysztof Piskorski, prezes Instytutu Pocztowego - Zmiany na rynku kurierskim w okresie pandemii covid 19. Przygotował Marcin Jagiełowicz.
CZWÓRKA
10.00-12.00 – „Stacja Kultura” - Powtórki do matury: historia sztuki. Sztuka współczesna - czym się charakteryzuje i odróżnia od nowoczesnej, jakie formy wypowiedzi artystycznej są dla niej typowe? Opowie o tym Ewelina Chwiejda historyczka Sztuki, autorka bloga maturazhistoriisztuki.pl
14.00-15.00 – „Dajesz radę” – Z zawodu jestem…krawcową. Szycie daje niesamowitą wolność i umożliwia wykorzystanie pokładów kreatywności. Jak zacząć zajmować się tym profesjonalnie? Czy każdy nadaje się do takiej pracy? Gdzie może znaleźć zatrudnienie krawcowa i w czym może się specjalizować?
15.00-17.00 – „Czat Czwórki” - Co daje nam humor? Gdy tylko pojawiła się pandemia, pojawiły się również strony z memami i żartami. Dla jednych nie na miejscu i obrażające, innych bawiły i odwodziły od smutnej rzeczywistości. Czy w poważnych sytuacjach humor jest dobrym wyjściem? A jeśli tak, co nam daje? Czemu tak różnie reagujemy na humor w kryzysowych chwilach?
20.00-21.30 – „Strefa prywatna” - cykl dla maturzystów „Marynara i fryzura”. Jak odpoczywać w czasie przedmaturalnym? Czy to w ogóle czas na odpoczynek? Uczyć się do ostatniej chwili, czy w pewnym momencie odpuścić i postawić na relaks? Lepiej przysiąść do biologii między „Chłopami” a „Panem Tadeuszem”, czy postawić na serial w sieci i rozmowy ze znajomymi? W jaki sposób relaksować się w stresującym czasie?

POLSKIE RADIO DZIECIOM
7.00-10.00 - "Poranek" - Poznamy pszczele ciekawostki, poszukamy pszczół w literaturze, bajkach, piosenkach, przysłowiach. Ponadto: miód i jego cudowne właściwości.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa w Tatry. Posłuchamy i zapoznamy się z muzyką góralską.
16.45 - "Mali Radioamatorzy" - Mali Radioamatorzy część 4 (cykl z okazji 95-lecia Polskiego Radia). Czy możliwe jest nadawanie radia przez Internet? Co to jest serwer, encoder i tajemniczy Winamp? O swoich pierwszych krokach w radiowym świecie opowie Magister Sprężynka.
17.45-18.00 - "Zbieraj z klasą" - Dzień Kosmosu. Audycja o tym jaki wpływ na naszą planetę mają zmiany zachodzące w kosmosie i co możemy zrobić, żeby nie niszczyć warstwy ozonowej, żeby zapobiegać kwaśnym deszczom. Nawiązanie do tego, że kiedyś kąpanie się w deszczówce to była przyjemność, dzisiaj jest to raczej niewskazane, o paleniu w kominkach i piecach - czym można a czym nie i że to wszystko ulatuje w kosmos.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Organizacja czasu rodziny, zwłaszcza w obecnym czasie kiedy rodzice oprócz pracy zdalnej mają też na głowie nauczanie domowe i wiele innych obowiązków. Jak to wszystko zorganizować? Jakie są narzędzia do ułatwiania domowej, rodzinnej logistyki. Goście: Anna Tomaszewska i Agnieszka Trawczyńska, twórczynie „Mamy kalendarza”, mamy i kobiety ogarniające rzeczywistość - prywatną i zawodową.
2. Temat: Bajki terapeutyczne dla dzieci. Jak wspierają rozwój i emocje dziecka. Czym się kierować wybierając te właściwie do tematu, i odpowiednie do wieku? Jak działają bajki terapeutyczne i czy rodzic może je sam wymyślić? Goście: Marta Małecka, autorka bajek terapeutycznych i dr Kamila Lenkiewicz, psycholog.
#Zostań w domu z Polskim Radiem