Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na piątek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 09:45
– Atmosfera odświętnej przygody z wielką poezją, magicznym dramatem, odkrywanie wagi i piękna słowa, radość i skupienie w tworzeniu – to były doznania, które odczuwali aktorzy i wszyscy pracujący nad tym słuchowiskiem – mówił jego reżyser Waldemar Modestowicz. W piątek polecamy to wyjątkowe nagranie na podstawie „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Ale nie tylko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/congerdesign
logo 

JEDYNKA

10.35 – zapraszamy do wspólnego słuchania "Wakacji z duchami" Adama Bahdaja. Tą niezapomnianą powieści dla dzieci, rodziców i dziadków przypominamy w Czterech porach roku od 4 maja.

Książka, wydana po raz pierwszy w 1962 roku, opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem. W pobliskim zamku dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przypisywanych działaniom duchów: pojawiają się światła, hałasy i widmowe postacie. Chłopcy zakładają klub detektywów, by wyjaśnić tajemnicze zjawiska. Wkrótce przekonują się, że zamek ukrywa jakiś sekret, a po okolicy krąży wielu dziwnych i podejrzanych osobników.

W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.

Grają: Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, Bohdan Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski, Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna.​

14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska.

20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.

21.00 - W ramach cyklu „Klasyka Polskiego Dramatu” słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. – Atmosfera odświętnej przygody z wielką poezją, magicznym dramatem, odkrywanie wagi i piękna słowa, radość i skupienie  w tworzeniu – to były doznania, które odczuwali aktorzy i wszyscy pracujący nad tym słuchowiskiem – mówi reżyser.

Na scenie teatru pojawia się romantyczny bohater – Konrad i mocą sztuki, mocą czynu pragnie wyzwolić naród. Rozpoczyna się narodowe misterium, swoista spowiedź z naszych polskich grzechów, oczyszczenie, które ma wyzwolić ducha wolności,  przygotować do czynu, do powstania. Czy Konrad Wyspiańskiego znajdzie w sobie siłę przywódcy? Dokąd chce poprowadzić naród? Walczy z Geniuszem, walczy z Poezją, niesie pochodnię – zarzewie buntu, a jednak na koniec oślepiony przez boginię zemsty, Erynie, zostaje  na zawsze uwięziony w teatrze.

– Spróbujcie przeczytać „Wyzwolenie” na głos, tak jak my w Teatrze Polskiego Radia. Wtedy dramat nabiera prawdziwego znaczenia, nabiera życia. Słychać piękno melodii wiersza, jego turkocącą rytmami i rymami frazę. Przestaje mieć znaczenie, że niejasne i przestarzałe są niektóre słowa, niektóre zwroty, słuchamy go jak starej pieśni, starej legendy, którą znali i śpiewali nasi pradziadowie, w zapomnianym baśniowym  języku. Ta mowa nas unosi, prowadzi, ona opisuje postacie i zdarzenia, jest sprawcą dramatu, ona powoduje akcję, skrzy się jak wielobarwny motyl w słońcu. Czujemy że nasz język potrafi być bogaty, plastyczny i piękny. To „żywa mowa” – jest jak źródło, magiczna  woda życia, do której chcą dojść Ojciec i Syn w „Wyzwoleniu” – mówi Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowiska.

W słuchowisku występują: Mariusz Bonaszewski (Konrad), Danuta Stenka (Muza), Franciszek Pieczka (Starzec), Miłogost Reczek (Prezes), Krzysztof Kowalewski (Karmazyn), Jarosław Gajewski (Mówca), Aleksander Bednarz  (Prymas), Mariusz Benoit (Poeta), Leon Charewicz (Kaznodzieja), Grzegorz Damięcki (Przewodnik), Anna Chodakowska (Hestia), Anna Dereszowska (Harfistka) oraz: Marian Opania, Andrzej Blumenfeld, Adam Woronowicz, Agnieszka Judycka, Aneta Todorczu-Perchuć, Adam  Ferency, Sylwester Maciejewski, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Chudy, Paweł Szczesny, Karol Wróblewski, Zbigniew Konopka, Przemysław Stippa, Barbara Zielińska, Kinga Tabor, Monika Pikuła i Julia Kołakowska. Realizacja: Tomasz Perkowski, autor  muzyki: Piotr Moss.

Druga część słuchowiska Teatru Polskiego Radia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego z 1902 r. w cyklu radiowej Jedynki „Klasyka polskiego dramatu” w piątek 29 maja po godz. 21.00.​

23.50 - W "Lekturach przed północą" - "Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II (100 lecie Ojca Świętego) w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (od 11 do 31 maja).

logo

DWÓJKA

11.00 – 11.10 – "To się czyta": Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 29 (powtórzenie).

15.00 – 15.15 –"Zostań w domu - słuchaj Dwójki": Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 29 (powtórzenie).

19.10 – 19.30 – "Książka do słuchania": Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 35 (powtórzenie).

logo

TRÓJKA

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Proponujemy książkę "Bracia Sisters", czyli pierwszy w historii western w Trójce. Powieść Patricka deWitta czytali bracia - Paweł i Rafał Królikowscy (powtórka z 2013).​

logo

CZWÓRKA


8.30 - "W Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza „Ptasie plotki” Jana Brzechwy w wykonaniu Adiego Nowaka.

8.35 - "Książka w Czwórce": „Mikrotyki” Pablopavo czyta Olaf Lubaszenko.

10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.30 - "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr Polskiego Radia 2002 r.

Wykonawcy: Zofia Rysiówna (Maryka Cuthbert); Franciszek Pieczka (Mateusz Cuthbert); Lechosław Herz (Zawiadowca stacji); Olga Bielska (Małgorzata Linde); Monika Bezak (Ania Shirley).

12.15 - "Bajkowy kącik" - Inna wersja bajki o smoku Wawelskim.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „Opowieść o suszących się pieniądzach”.

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na wyspę dinozaurów i tam czekają na nich kolejne przygody. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU