JEDYNKA
SOBOTA 23 MAJA
10.35 – zapraszamy do wspólnego słuchania "Wakacji z duchami" Adama Bahdaja. Tą niezapomnianą powieści dla dzieci, rodziców i dziadków przypominamy w Czterech porach roku od 4 maja.
Książka, wydana po raz pierwszy w 1962 roku, opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem. W pobliskim zamku dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przypisywanych działaniom duchów: pojawiają się światła, hałasy i widmowe postacie. Chłopcy zakładają klub detektywów, by wyjaśnić tajemnicze zjawiska. Wkrótce przekonują się, że zamek ukrywa jakiś sekret, a po okolicy krąży wielu dziwnych i podejrzanych osobników.
W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.
Grają: Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, Bohdan Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski, Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna.
14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska.
20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.
21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "Głosy" Ireneusza Iredyńskiego - część 3.
"Głosy cz. 3" to słuchowisko stworzone w ramach kursu Fundacji Szkoła Wajdy i PR S.A. "Interdyscyplinarne kształcenie kadr realizacji form dźwiękowych - kurs reżyserii radiowej" zbiorowego autorstwa uczestników kursu. W realizacji zostały wykorzystane trzy miniatury słuchowiskowe Ireneusza Iredyńskiego: Demony, Słuchowisko, Magia.
Demony - adaptacja i reżyseria: Anna Skuratowicz. Obsada: Jarosław Gajewski, Mateusz Kwiecień;
Słuchowisko - adaptacja i reżyseria: Aleksander Pietrzak. Obsada: Anna Cieślak, Maksymilian Rogacki;
Magia - adaptacja i reżyseria: Paulina Pikiewicz. Obsada: Marta Kurzak, Mateusz Weber;
Ireneusz Iredyński (1939-1985), polski prozaik, dramaturg, poeta i autor kilkudziesięciu słuchowisk. Obyczajowy prowokator i skandalista, przedstawiciel tzw. nurtu „anarchistycznego cynizmu i nihilizmu” w literaturze polskiej, ale znakomity pisarz. Legendarny Kisiel pisał o nim „Trochę bandyta, trochę wariat, duży alkoholik. Ale niesłychanie zdolny chłopak”.
Słuchowisko powstało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z FINA, Polskim Radiem i Fundacją Szkoła Wajdy.
Reżyser dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Opieka artystyczna: Janusz Kukuła.
23.50 - W "Lekturach przed północą" - "Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II (100 lecie Ojca Świętego) w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (od 11 do 31 maja).
NIEDZIELA 24 MAJA
14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska.
20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.
21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "Lilije. Z pieśni gminnej spisanej przez Adama Mickiewicza" Iwony E. Rusek
"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju”. Tak brzmi dobrze znany początek ballady Mickiewicza "Lilije". Autorka słuchowiska, Iwona E. Rusek, postanowiła udramatyzować romantyczny tekst i wzbogacić go o wątki oraz sceny, które pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie nie tylko o to, kto widział zbrodnię i o niej opowiedział, lecz także, jak Pani zabiła Pana i jaką rolę w wymierzeniu jej kary odegrały Lilije i czy tylko one.
Reżyseria: Ewa Małecki
Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk
Muzyka: Grzegorz Łapiński
Obsada:
PANI- Wiktoria Gorodeckaja
PAN- Przemysław Bluszcz
PUSTELNIK – Włodzimierz Press
POLNY WIATR – Paweł Paprocki
BRAT SŁAWOMIR– Adam Biedrzycki
BRAT BOGUSŁAW – Mateusz Weber
LILIJE – Anna Zagórska
RODZANICE – Beata Fudalej, Anna Szymańczyk, Barbara Zielińska
DWÓJKA
SOBOTA 23 MAJA
15.30-17.00 – Zostań w domu, słuchaj Dwójki: Słuchowisko: Johann Wolfgang Goethe „Faust. Cześć pierwsza”, prod. 1999, przekład Adam Pomorski, adaptacja radiowa Iwona Malinowska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, reżyseria Waldemar Modestowicz.
Obsada: Krzysztof Wakuliński (Faust), Adam Ferency (Mefistofeles), Marek Bargiełowski (Wagner ), Dominika Ostałowska (Małgorzata), Grażyna Barszczewska (Marta), Jan Matyjaszkiewicz (Wesołek), Piotr Bajor (Poeta), Krzysztof Chamiec (Duch), Jacek Rozenek (Walenty), Franciszek Pieczka (Pan Bóg), Daria Trafankowska (Wiedźma), Andrzej Piszczatowski (Dyrektor Teatru) oraz: Tomasz Zaliwski, Arkadiusz Bazak, Henryk Boukołowski, Sylwester Maciejewski, Ryszard Barycz, Zofia Rysiówna, Beata Kozikowska, Katarzyna Skolimowska, Włodzimierz Press, Witold Pyrkosz, Beata Ziejka, Mieczysław Morański, Barbara Zielińska, Jolanta Wilk, Zbigniew Konopka, Przemysław Kaczyński, Jacek Krautforst.
19.30-20.30 – Wieczór ze słuchowiskiem: Krzysztof Czeczot „Andy”, prod. 2013, reżyseria Krzysztof Czeczot, realizacja Andrzej Brzoska, muzyka Adam Walicki, wyd. Małgorzata Szymankiewicz.
Obsada: Adam Woronowicz (Andy), Magdalena Cielecka (Magda), Grażyna Barszczewska (Matka), Zbigniew Konopka (Malicki), Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner), Kinga Tabor (Kobieta), Janusz Wituch (Kontroler/Policjant), Krzysztof Czeczot (Reżyser), Janusz Szydłowski (Lektor), Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści Moskwa-Pietuszki z 1991 roku).
NIEDZIELA 24 MAJA
16.00-17.00 – Zostań w domu, słuchaj Dwójki: Hans Magnus Enzensberger „Józefina i ja”, prod. 2010, przekład Andrzej Kopacki, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Renata Baszun, adaptacja radiowa Małgorzata Szymankiewicz.
Obsada: Elżbieta Kępińska (Józefina), Grzegorz Damięcki (Joachim), Emilia Krakowska (Fryda), Janusz Rafał Nowicki (Doktor Feilchenfeldt), Barbara Prokopowicz (Hella).
TRÓJKA
SOBOTA 23 MAJA
11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
NIEDZIELA 24 MAJA
11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
9.30 – Słuchowisko dla dzieci - „Alladyn w sieci” - autorka: Agnieszka Tyszka
„Złotodajna moc – gdybym to ja był królem Midasem” – to temat wypracowania, który pani od języka polskiego zadała do napisania podczas weekendu. Antek jest wściekły, ma pustkę w głowie i dobrze wie, że jeśli nie odrobi lekcji, rodzice nie pozwolą mu wyjść i zagrać w piłkę. Tymczasem młodsza siostra proponuje mu zabawę w „Lampę Alladyna”. Ale czasem trzeba się dobrze zastanowić zanim wypowie się jakieś życzenie…
Reżyseria: Jan Warenycia
Marian Szałkowski – ilustracja muzyczna
Ewa Szałkowska - realizacja
Obsada: Mateusz Narloch (Aktor dziecko), Grzegorz Damięcki (Alladyn), Michał Borowiec (Aktor dziecko), Justyna Bojczuk (Zosia-Aktor dziecko).
20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - „Wojna światów 2050" – powtórka z 2017 roku, przygotowała Barbara Marcinik
Twórcy premiery (5.02.2017) już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.
Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z Trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.
Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek las Vegas".
Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Dominic Muldowney
Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz
Zapraszamy i polecamy!

CZWÓRKA
SOBOTA 23 MAJA
12.30 - W audycji "W to mi graj" słuchowisko „Atrakcyjna nieznajoma” według scenariusza Bogdana Loebla, pisarza, poety, autora piosenek i licznych słuchowisk. Usłyszymy historię romantycznego spotkania w pociągu dwojga ludzi, które prowadzi do zaskakującego i wcale nie romantycznego finału. W rolach głównych m.in. Henryk Talar i Anna Romantowska.
15.15 - W Kluczu kulturowym w cyklu „Poeci mają głos” Kazimiera Iłłakowiczówna przeczyta swój wiersz "Anioł od podpowiadania".
POLSKIE RADIO DZIECIOM
SOBOTA 23 MAJA
9.00-10.00 - "Opowieści Ludów Świata" - Dzisiaj wsłuchamy się w opowieści o wulkanach, które znajdują się w Andach.
13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika w domowym teatrze przedstawią dzieciom bajkę „Konik polny” według Ezopa.
18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - Słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem". Opowiada o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postaci i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania.
19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na wyspę dinozaurów i tam czekają na nich kolejne przygody. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.
NIEDZIELA 24 MAJA
19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Legendy kaszubskie - o powstaniu Kaszub, o Stolemach, o zamku, który zapadł się pod ziemię.
#Zostań w domu z Polskim Radiem