Polskie Radio

Książka, słuchowisko i muzyka – Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:23
Wspaniałe słuchowiska, których siła tkwi nie tylko w tekstach, ale także w sposobie ich realizacji na wszystkich poziomach. Poetycka Celińska oraz muzyka poważna w wykonaniu wybitnych wykonawców i orkiestr. A dla dzieci - bajka symfoniczna "Piotruś i wilk". Zapraszamy do słuchania.     
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
logo 

JEDYNKA

NIEDZIELA 24 MAJA

14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska.

20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "Lilije. Z pieśni gminnej spisanej przez Adama Mickiewicza" Iwony E. Rusek

"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju”. Tak brzmi dobrze znany początek ballady Mickiewicza "Lilije". Autorka słuchowiska, Iwona E. Rusek, postanowiła udramatyzować romantyczny tekst i wzbogacić go o wątki oraz sceny, które pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie nie tylko o to, kto widział zbrodnię i o niej opowiedział, lecz także, jak Pani zabiła Pana i jaką rolę w wymierzeniu jej kary odegrały Lilije i czy tylko one.

Reżyseria:  Ewa Małecki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Grzegorz Łapiński

Obsada:

PANI- Wiktoria Gorodeckaja

PAN- Przemysław Bluszcz

PUSTELNIK – Włodzimierz Press

POLNY WIATR – Paweł Paprocki

BRAT SŁAWOMIR– Adam Biedrzycki

BRAT BOGUSŁAW – Mateusz Weber

LILIJE – Anna Zagórska

RODZANICE – Beata Fudalej, Anna Szymańczyk, Barbara Zielińska

logo

DWÓJKA

NIEDZIELA 24 MAJA

KONCERTY

18.00 – 20.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska

Fryderyk Chopin Koncert na fortepian i orkiestrę e-moll op.11, Claude Debussy La mer - trois esquisses symphoniques na orkiestrę; wyk.: Kate Liu – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; dyr. Jerzy Maksymiuk. Koncert symfoniczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Katowice, NOSPR, Sala Koncertowa, 01.05.2016 r.

KONCERTY NOSPR tylko online

Godz. 21.00

Johannes Brahms Uwertura akademicka op. 80, Ludwig van Beethoven IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58, Dymitr Szostakowicz X Symfonia e-moll op. 93.

Wyk: Ingrid Fliter – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Giancarlo Guerrero.

Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 12.04. 2013 r.

logo

TRÓJKA

NIEDZIELA 24 MAJA

LITERATURA

20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - „Wojna światów 2050" – powtórka z 2017 roku, przygotowała Barbara Marcinik

Twórcy premiery (5.02.2017) już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.

Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z Trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.

Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek las Vegas".

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz

Zapraszamy i polecamy!

KONCERT

19.05 - KONCERT W TRÓJCE - Stanisława Celińska, powtórka z 2015 roku.

logo 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

NIEDZIELA 24 MAJA

KONCERT

18.00-19.20 - "Dziecięce Koncerty Radiowe" - Retransmisja koncertu. Wyemitujemy bajkę symfoniczną Piotruś i wilk op. 67 Sergiusza Prokofiewa. Jest to bajka napisana przez Sergiusza Pokofiewa - rosyjskiego kompozytora, pianistę-wirtuoza i dyrygenta w połowie lat 30 XX wieku. Tym razem w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Wojciecha Rajskiego, a w roli narratora wystąpił wspaniały aktor Piotr Fronczewski. Każdego z bohaterów gra inny instrument.

#Zostań w domu z Polskim Radiem
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU