JEDYNKA
NIEDZIELA 24 MAJA
17.10 - "Perły Reportażu"
„Dźwięki pandemii" - Olgi Mickiewicz, z wykorzystaniem nagrań Beaty Kwiatkowskiej
Pandemia koronawirusa to z jednej strony ciągły dopływ nowych informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Z drugiej - monotonia codzienności, kiedy wielu osobom większość dnia upływa w samotności bądź wyłącznie w gronie najbliższych, we własnym domu. To balansowanie pomiędzy strachem o zdrowie swoje i bliskich, lękiem o przyszłość, a nudą. Reportaż jest zapisem dźwiękowej rzeczywistości tych ostatnich tygodni.
"Jak tu cicho...21:37"... - reportaż Eweliny Kosałki-Passii, Polskie Radio Katowice
W tym roku minęło 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Nie było wielkich obchodów, kościoły nie wypełniły się wiernymi, a Plac św. Piotra w Watykanie był pusty. Panująca pandemia koronawirusa zmieniła obraz świata, zmieniła nas - jesteśmy odizolowani od drugiego człowieka, bo on może stanowić zagrożenie. W reportażu oprócz trudnej, cichej współczesności wracamy także do 2 kwietnia 2005 roku.
DWÓJKA
NIEDZIELA 24 MAJA
17.00-18.00 – Płytomania – prowadzi Jacek Hawryluk
Seong-Jin Cho – jeden z najpopularniejszych pianistów młodego pokolenia, laureat I nagrody na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku wydał nową płytę zatytułowaną „The Wanderer”. Tym razem koreański artysta nagrał utwory Schuberta, Berga i Liszta. W jakiej jest formie? Czy wciąż jego interpretacje wzbudzają taki zachwyt? O tym w najbliższej audycji.
22.00-00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Krzysztof Dziuba
Fela Kuti – Zombie (1977 Coconut), Talking Heads – Fear of Music (1979 Sire) Mariah – Utakata No Hibi (1983 Shan-Shan, Better Days).
TRÓJKA
NIEDZIELA 24 MAJA
17.00-19.00 - TRZECIA STRONA MEDALU - Prowadzenie: Krzysztof Łoniewski
19.05 - KONCERT W TRÓJCE - Stanisława Celińska
20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - „Wojna światów 2050" – powtórka z 2017 roku, przygotowała Barbara Marcinik
Twórcy premiery (5.02.2017) już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.
Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z Trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.
Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek las Vegas".
Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Dominic Muldowney
Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz
Zapraszamy i polecamy!
CZWÓRKA
NIEDZIELA 24 MAJA
20.00-21.00 - Muzyka Dobrego Słowa - Jak jest w niebie? Jak się tam dostać? To niektóre z pytań, które postawili Czwórkowi słuchacze - laureaci quizu o Janie Pawle II. Małgorzata Bartas-Witan wraz z Pawłem Zuchniewiczem, badaczem życia świętych m.in JPII i kard. Wyszyńskiego oraz Michaliną Jankowską z Instytutu Prymasowskiego, postarają się trochę zaspokoić tę ciekawość. Korzystając z niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego - podpowiedzi jak idzie się do nieba i po co poszukają u samych „mieszkańców” nieba, którzy tam „celowali” i jak wierzą, tam się dostali.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
NIEDZIELA 24 MAJA
16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Dziś również porozmawiamy o tym niezwykłym człowieku. Opowiemy o tym, jak wyglądało dzieciństwo Karola Wojtyły i jaka była jego droga do papiestwa. Gość: Paweł Zuchniewicz, dziennikarz i autor książek o Janie Pawle II.
POLSKIE RADIO CHOPIN
NIEDZIELA 24 MAJA
17.00 - Bohaterem Danuty Gwizdalanki w premierowym odcinku cyklu „Złoty wiek muzyki kameralnej” będzie Niccolò Paganini – skrzypek, którego wirtuozeria zrewolucjonizowała technikę skrzypcową. Mimo że Paganini posługiwał się innym „medium” niż Chopin, to polski romantyk wzorował się na nim w niejednym fragmencie swoich wirtuozowskich kompozycji fortepianowych.
#Zostań w domu z Polskim Radiem