Polskie Radio

Nie tylko Bowie. Jak Mars inspirował twórców piosenek?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:18
Transmitowane na żywo w telewizji lądowanie sondy Perseverance na Marsie zwróciło nasze oczy w stronę Czerwonej Planety. Od dawna fascynowała ona artystów – zarówno twórców filmów science-fiction, jak i autorów piosenek. Oto kilka przykładów wpływu czwartej planety Układu Słonecznego na muzykę popularną tworzoną na sąsiadującym z nią globie.
Członkowie zespołu NASA odpowiedzialni za misję łazika marsjańskiego Perserance obserwują dane dotyczące lądowania maszyny na Czerwonej Planecie
Członkowie zespołu NASA odpowiedzialni za misję łazika marsjańskiego Perserance obserwują dane dotyczące lądowania maszyny na Czerwonej PlanecieFoto: PAP/EPA/NASA/BILL INGALLS

Kosmiczne wizje Davida Bowiego

Na początku lat 70. wokalista mocno odleciał mentalnie w stronę obcych planet, czego najbardziej znaną pozostałością jest album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" z 1972 roku. Jeszcze zanim artysta przeistoczył się z Brytyjczyka Davida Bowie w przybysza z kosmosu ukrywającego się pod pseudonimem Ziggy Stardust, powstał utwór "Life on Mars?", umieszczony na wydanej w 1971 roku płycie "Hunky Dory".

David Bowie - "Life on Mars?", źródło: YouTube / David Bowie

Wbrew tytułowi, tekst piosenki wcale nie jest rozważaniem o tym, czy czerwoną planetę zamieszkują jakiekolwiek żyjące istoty. Jest to historia zagubionej młodej dziewczyny, trafiającej po kłótni z rodzicami do kina na film, w którym pada pytanie o życie na Marsie.

Znacznie więcej gwiezdnych konotacji znajdziemy w utworze "Space Oddity", opowiadającym o przygodach majora Toma, który wyrusza na podbój kosmosu, a następnie nadaje do naziemnej bazy meldunki o tym, co go tam spotyka. Ten kawałek powstał jeszcze wcześniej, bo w 1969 roku.

David Bowie - "Space Oddity", źródło: YouTube / David Bowie

Mars kontra Amor

Jako że zdecydowana większość piosenek traktuje o miłości, nieuniknione było zderzenie tematu marsjańskiego z kwestią relacji damsko-męskich. Stało się to w 1995 roku w utworze irlandzkiej grupy Ash. "Girl from Mars" to opowieść chłopaka, który zakochał się w przybyszce z sąsiedniej planety i bardzo za nią tęskni. Wspomina wspólne nocne granie w karty i zapewnia, że choć kosmitka nigdy nie zdradziła mu swego imienia, on wciąż ją kocha.

Ash - "Girl from Mars", źródło: YouTube / Ash

Jeszcze wcześniej, bo w 1991 roku, Alice Cooper nagrał piosenkę "Might as Well Be on Mars". Bohater tego utworu jest jednak w zupełnie innej sytuacji, bo ma swoją ukochaną  niemal na wyciągnięcie ręki, obserwuje ją przez okno siedzącą w kawiarni, zakrada się nawet do jej ogródka – ona jednak jest tak nieosiągalna, że niedoszły kochanek czuje, że równie dobrze mógłby być na Marsie. Czerwona planeta służy tu zatem za metaforę czegoś tak odległego, jak tylko się da.

Alice Cooper - "Might as Well Be on Mars", źródło: YouTube / Official Alice Cooper

Katastrofista Kazik

Temat Marsa pojawia się również w znanym utworze Kazika Staszewskiego. Tutaj jednak nie ma żartów, bo jest to opowieść o inwazji przybyszów z owej planety na Ziemię, a nawet – o zgrozo! – na polską ziemię. Nasz kraj próbuje stawić czoło tej agresji, "w Gdyni zbiera się pospiesznie sztab kryzysowy", ale ogólnie sytuacja wygląda nieciekawie.
Marsjańska inwazja rozlewa się po całej Polsce, padają kolejne miasta, "wszędzie ruchawka, zniszczenia i pożoga".

Kazik - "Mars napada", źródło: You Tube / S.P. Records

Całe szczęście, że to tylko piosenka, w dodatku od początku do końca będąca żartem.

kc

Czytaj także

David Bowie w nagraniach Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:44
Był wizjonerem, a jego muzyka i osobowość inspirowały wiele osób. Nie inaczej było z dziennikarzami Polskiego Radia, którzy poświęcili mu wiele ze swoich audycji. David Bowie zmarł siedem lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczny kosmos od "Space Oddity" do "Blackstar"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 04:00
10 stycznia mija 5. rocznica śmierci Davida Bowie, twórcy wszechstronnego. Był jednym z tych artystów, którzy niezwykle wyraźnie odcisnęli swój ślad w muzyce swoich czasów, ale i szeroko pojętej kulturze. Dlatego rocznicowy "Ranny wzmacniacz" wypełniły wyłącznie przeboje tego artysty. 
rozwiń zwiń