Polskie Radio

Antyatomowy koncert Springsteena trafi na ekrany

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:00
Fani Bruce'a Springsteena stęsknieni za jego koncertami dostaną niebawem prezent w postaci filmu "The Legendary 1979 No Nukes Concerts", dokumentującego antynuklearne występy "Bossa" sprzed ponad czterech dekad.
Bruce Springsteen
Bruce SpringsteenFoto: Shutterstock / Jack Fordyce

W latach 70. energia atomowa wywoływała strach u sporej części ludzkości - kojarzyła się z szaleńczym wyścigiem zbrojeń między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim oraz nie do końca bezpiecznymi elektrowniami jądrowymi tamtych czasów. Wkrótce po poważnej awarii jednego z reaktorów w Pensylwanii, gdzie w marcu 1979 roku doszło do radioaktywnego wycieku, grupa amerykańskich muzyków powołała do życia inicjatywę MUSE (skrót od Musicians United for Safe Energy). W komitecie założycielskim byli m.in. Jackson Browne, Graham Nash i Bonnie Raitt.

W organizowanych przez nich koncertach, promujących bezpieczną energię, uczestniczyły wielotysięczne tłumy - 23 września 1979 roku w nowojorskim Battery Park City zjawiło się blisko 200 tysięcy fanów. Jedną z gwiazd tournée pod hasłem "No Nukes" był Bruce Springsteen ze swym E Street Bandem. Jak radził sobie na scenie "Boss" kilka lat po wydaniu przełomowego albumu "Born to Run", będzie można się przekonać, oglądając dokument "The Legendary 1979 No Nukes Concerts".

Fragment koncertu "No Nukes", źródło: YouTube / Ray

Film ma zawierać oczyszczone cyfrowo materiały nagrane podczas tamtych koncertów, zarejestrowane na taśmie filmowej przez Thoma Zimny'ego, wieloletniego współpracownika Springsteena. Na razie nie jest znana dokładna data premiery, wiadomo jedynie, że dokument będzie pokazany jeszcze w tym roku. Na rozgrzewkę można posłuchać wydanego w 1980 roku potrójnego albumu "No Nukes", na którym znalazły się nagrania wspomnianych wyżej artystów oraz m.in. Chaki Khan, Rya Coodera, Jamesa Taylora i Toma Petty'ego.

kc

Czytaj także

Clapton, Springsteen i inni. Dzień Ojca w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:03
Relacje sławnych artystów z ich ojcami, często trudne i pogmatwane, posłużyły za kanwę niejednej wybitnej piosenki. W Dniu Ojca przypominamy kilka utworów, w których ten wątek pełni główną rolę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Springsteen, Simon i inni w Central Parku. Czy to będzie koncert roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:50
Jeszcze tego lata w Central Parku ma się odbyć wielki koncert z udziałem m.in. Bruce'a Springsteena i Paula Simona. Choć jest zapowiadany jako epokowe wydarzenie, z pewnością nie padnie na nim rekord frekwencji, w najsłynniejszym parku Nowego Jorku odbywały się już bowiem występy dla kilkuset tysięcy widzów.
rozwiń zwiń