Polskie Radio
Section05
Nowy Jork

Jeśli nie masz objawów, wjedziesz bez testu i kwarantanny. Nowy Jork znosi ograniczenia dla podróżnych

Władze stanu Nowy Jork poinformowały w poniedziałek, że znoszą obowiązek kwarantanny i poddania się testom dla zagranicznych podróżnych bez objawów COVID-19, zalecają jednak - zgodnie z wytycznymi federalnymi - ostrożność i odłożenie podróży przez osoby niezaszczepione.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 pandemia Stany Zjednoczone Nowy Jork Ameryka Północna USA

Nowy Jork legalizuje użycie marihuany w celach rekreacyjnych. Wśród przeciwników lekarze, policjanci i nauczyciele

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał ustawę legalizującą użycie w Nowym Jorku marihuany w celach rekreacyjnych. Wcześniej opowiedzieli się za tym ustawodawcy z obu izb stanowego parlamentu. Perspektywie zalegalizowania marihuany sprzeciwiało się m.in. stowarzyszenia skupiające rodziców i nauczycieli (PTA).
Zobacz więcej na temat:  marihuana narkotyki USA Stany Zjednoczone Ameryka Nowy Jork ŚWIAT

Ty też możesz wesprzeć zatrzymanych na Białorusi Polaków. Wystarczy napisać list

Portal internetowy Związku Polaków na Białorusi "znadniemna.pl" apeluje o pisanie listów do przetrzymywanych w areszcie w Mińsku liderów polskiej mniejszości. Na swojej stronie internetowej publikuje imiona i nazwiska zatrzymanych polskich aktywistów oraz adres aresztu numer 1. w stolicy Białorusi gdzie są przetrzymywani.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stany Zjednoczone Nowy Jork Polacy za granicą ŚWIAT

USA: ten stan jako pierwszy wprowadził certyfikaty szczepień przeciw COVID-19

Stan Nowy Jork zapoczątkował jako pierwszy w USA wydawanie zaświadczeń dokumentujących zaszczepienie przeciwko koronawirusowi, a także przeprowadzenie testu z wynikiem negatywnym. Wydawane są one w druku, można je też demonstrować, wpisując specjalny kod w telefonie komórkowym.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Ameryka koronawirus COVID-19 szczepienia szczepionka infografika POLSKA

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

105 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA książki literatura Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja rocznica HISTORIA historia Europy