Polskie Radio
Section05
Nowy Jork

Nowy Jork, którego już nie ma. "Rytm Harlemu" Colsona Whiteheada

"Rytm Harlemu" to dziejąca się w latach 60. XX wieku powieść obyczajowo-kryminalna o nowojorskim półświatku i problemach rasowych. Główny bohater Ray jest przykładnym sprzedawcą mebli i ojcem rodziny, a tylko czasem korzysta ze znajomości z bandytami i oszustami. W pewnym momencie zostaje jednak wciągnięty w poważniejszą sprawę: napad na luksusowy hotel.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Magda Mikołajczuk Harlem Nowy Jork

Burmistrz Nowego Jorku niszczy setki nielegalnych jednośladów

Nowy Jork od lat walczy z plagą nielegalnych motocykli, skuterów czy quadów. Burmistrz miasta postanowił pokazać, co stanie się z pojazdem, jeśli ten zostanie przejęty przez władze.  
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Stany Zjednoczone USA Nowy Jork motocykl rower niszczarka

Maria Mirecka-Loryś. "Komunistów traktowano w ten sposób, co Niemców"

Swój przydomek, "Boża przemytniczka", Maria Mireckiej-Loryś otrzymała za sprawą wyjazdów do Związku Radzieckiego w latach 70. ubiegłego wieku z wizytami do brata. Jechała tam z pomocą dla Polaków. Najpierw walczyła w podziemiu przeciwko Niemcom, a później przeciw sowieckiemu okupantowi. - Działacze obozu narodowego już w czasie wojny uważali, że wrogów jest dwóch. Komunistów traktowano w ten sam sposób, co Niemców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Stany Zjednoczone Nowy Jork II Rzeczpospolita Jan Żaryn II wojna światowa Powstanie Warszawskie

Festiwal Jazztopad wraca do Nowego Jorku. "Wszyscy jesteśmy podekscytowani"

- Jesteśmy wszyscy podekscytowani tym festiwalem i tym, że w końcu możemy znowu wrócić do pracy. Czeka nas w sumie praktycznie tydzień wydarzeń, więc wyszła nam całkiem obszerna edycja - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad, którego szósta odsłona rozpocznie się w najbliższą niedzielę (19.06) w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński Nowy Jork Kamil Piotrowicz Dwójka KULTURA

USA: w ubiegłym roku na drogach zginęło prawie 43 tysiące osób

W ubiegłym roku na amerykańskich drogach zginęło 42 915 osób, czyli ok. 118 każdego dnia. To wstępne dane, ale jeśli się potwierdzą, będą oznaczały, że 2021 rok był najtragiczniejszy na amerykańskich drogach od 16 lat.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Stany Zjednoczone USA Nowy Jork Polskie Radio wypadek samochód statystyka społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze