Polskie Radio

"Babcia" Tina i inne bohaterki amerykańskiej muzyki 

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 13:09
Równo 35 lat temu podium singlowego zestawienia "Billboardu" po raz pierwszy w historii obsadziły wyłącznie kobiety: Cyndi Lauper, Tina Turner i Janet Jackson. Ostatnia z nich jest zarazem jedną z trzech wokalistek o najlepszym dorobku na amerykańskiej liście przebojów.
Tina Turner w 2019 roku
Tina Turner w 2019 rokuFoto: Forum / Zuma Press / Gbrci

W zdominowanej przez mężczyzn amerykańskiej branży muzycznej kobiety przez wiele dekad nie miały łatwego życia, a za swoje sukcesy często musiały płacić wysoką cenę w życiu osobistym. Wiemy o tym chociażby z filmu "Tina" opowiadającego historię zdominowanej i wykorzystywanej przez męża Tiny Turner. Jednak to właśnie pochodząca z Nutbush w stanie Tennessee wokalistka przyczyniła się do historycznego sukcesu swojej płci na liście "Billboardu".  

W notowaniu opublikowanym 25 października 1986 roku piosenka Tiny Turner "Typical Male" zajęła drugie miejsce, tuż za "True Colors" Cyndi Lauper, a przed "When I Think of You" Janet Jackson. Panowie tym razem musieli się zadowolić pozycjami poza podium, co było sytuacją bez precedensu w amerykańskiej muzyce popularnej.

Tina Turner - "Typical Male", źródło: YouTube / Tina Turner Official

Wspomniana Janet Jackson jest zarazem trzecią najpopularniejszą artystką w sięgającej lat 50. XX wieku historii zestawienia Hot 100 "Billboardu". Umieściła w nim aż 41 piosenek, z czego 10 dotarło na sam szczyt. Lepsza od niej jest Mariah Carey, z 49 utworami, w tym 19 numerami jeden na liście. Królową niezmiennie pozostaje Madonna, wykonawczyni 57 piosenek, z których 12 przewodziło stawce, a 6 kolejnych zatrzymało się na drugiej pozycji.

Z wokalistek młodszego pokolenia w czołówce kobiecej listy wszech czasów są Rihanna, Katy Perry i Taylor Swift. To ostatnie nazwisko znajdziemy też w podsumowaniu "Billboardu" za 2020 rok – ale dopiero na siódmym miejscu. Medale rozdzieliły między siebie Dua Lipa, Megan Thee Stallion i Billie Eilish.

Dua Lipa - "Physical", źródło: YouTube / Dua Lipa

kc

Czytaj także

Celine Dion – tajemnicze skurcze i odwołane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 14:24
Kanadyjska wokalistka Celine Dion zmuszona była odwołać zaplanowane na początek listopada koncerty w Las Vegas, ze względu na nietypowe problemy zdrowotne. W czerwcu przyszłego roku gwiazda ma dwukrotnie wystąpić w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elton John – niezwykła nowa płyta i spektakularny powrót na szczyt

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:40
Sir Elton John ma powody do świętowania: jego nowy utwór "Cold Heart" wdrapał się na szczyt brytyjskiej listy przebojów, a w jego ślady ma szanse pójść ukazujący się dziś album "The Lockdown Sessions", nagrany we współpracy z plejadą muzycznych gwiazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ed Sheeran zarażony koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:53
Na tydzień przed premierą swojego nowego albumu Ed Sheeran poinformował fanów, że jest zarażony wirusem COVID-19. Wokalista czuje się dobrze i już 6 listopada ma się pojawić w słynnym programie telewizyjnym "Saturday Night Live".
rozwiń zwiń