Polskie Radio

Porcupine Tree powraca po dekadzie milczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 14:20
Progrockowa formacja Porcupine Tree dowodzona przez Stevena Wilsona wraca do gry! 1 listopada miał premierę nowy utwór, a na przyszły rok zapowiadany jest kolejny album oraz trasa koncertowa, w ramach której zespół odwiedzi również Polskę.
Steven Wilson
Steven WilsonFoto: mat. promocyjne

"Harridan" to tytuł najnowszej kompozycji firmowanej nazwą Porcupine Tree. Jak przyznają muzycy, szkic tego ośmiominutowego utworu powstał wkrótce po ukazaniu się ostatniej jak dotąd studyjnej płyty grupy, "The Incident" z 2009 roku. Po latach leżenia na komputerowych dyskach, ta i inne piosenki trafiły w końcu do dalszej obróbki. "Słuchając efektu końcowego mieliśmy pewność, że nie jest to podobne do czegokolwiek, co robiliśmy poza zespołem – połączone DNA ludzi stojących za tą muzyką sprawia, że jest to niezaprzeczalnie, niewątpliwie i jednoznacznie nagranie Porcupine Tree" – czytamy w oświadczeniu.

źródło: YouTube / Porcupine Tree

Na tym nie koniec dobrych wiadomości dla fanów tej kultowej już formacji. 24 czerwca 2022 roku ma się ukazać album "Closure / Continuation". Będzie on wydany we wszelkich możliwych formatach: od kasety magnetofonowej, przez płytę CD i audiofilski winyl, po wersję Blue Ray z wykorzystaniem technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Polskich fanów Porcupine Tree cieszy dodatkowo fakt, że w programie trasy koncertowej, zaplanowanej na jesień przyszłego roku nie zabrakło naszego kraju. Niemal dokładnie za rok, 30 października, zespół zagra w katowickim "Spodku".

Grupa założona w 1987 roku w Londynie przez wokalistę i gitarzystę Stevena Wilsona jest zaliczana do czołówki wykonawców progresywnego rocka. Po wydaniu dziesięciu albumów studyjnych i ponad tuzina płyt koncertowych zespół zawiesił działalność, a jego lider rozpoczął karierę solową, udzielając się przy tym w coraz to nowych projektach muzycznych, z których największą popularność zdobył Blackfield.

kc/kr

Czytaj także

Neil Young – nowy album ze stodoły

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:56
10 grudnia ukaże się płyta "Barn" nagrana przez Neila Younga wraz zespołem Crazy Horse. Wierni fani wokalisty mogą już posłuchać jednej z nowych piosenek, zatytułowanej "Song of the Seasons".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jonny Greenwood – nowa muzyka prosto z westernu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 15:39
Johnny Greenwood opublikował dwa nowe utwory, które znajdą się na ścieżce dźwiękowej westernu reżyserowanego przez Jane Campion. W kolejce czekają już następne owoce twórczej hiperaktywności gitarzysty grupy Radiohead.
rozwiń zwiń