Polskie Radio

Grzegorz Ciechowski. 20. rocznica śmierci artysty. Zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 07:00
Dziś mija dokładnie 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski. W Polskim Radiu usłyszymy muzykę Grzegorza z Ciechowa, Obywatela G.C. i grupy Republika. Przez cały dzień Grzegorza Ciechowskiego wspominać będzie na antenie radiowa Trójka. W portalu polskieradio.pl dostępny jest serwis specjalny poświęcony legendarnemu liderowi grupy Republika.  
Grzegorz Ciechowski - 20. rocznica śmierci artysty
Grzegorz Ciechowski - 20. rocznica śmierci artysty Foto: PR

Co oznaczały czarno-białe barwy na plakatach i płytach Republiki? Jakim człowiekiem był Grzegorz Ciechowski dla kolegów z zespołu i dla swoich bliskich? Jaką rolę w jego życiu odegrała tajemnicza Ewa Omernik? Dlaczego muzyk stał się obiektem nienawiści mieszkańców Torunia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w serwisie specjalnym ciechowski.polskieradio.pl . Został on przygotowany specjalnie na 20. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy.

Grzegorz Ciechowski - 20. rocznica śmierci artysty Grzegorz Ciechowski - 20. rocznica śmierci artysty

Obywatel artysta

Grzegorz Ciechowski był wokalistą, muzykiem, producentem, kompozytorem i autorem poetyckich tekstów – ale przede wszystkim nietuzinkowym artystą, który miał wyraźną wizję swej twórczości i nie bał się podejmować ryzyka. Dzięki temu – najpierw jako lider Republiki, a potem Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa – wyznaczał trendy na polskiej scenie muzycznej. Jako producent pomógł też rozwinąć skrzydła młodym wokalistkom, takim jak Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska czy Katarzyna Groniec. W życiu osobistym przeszedł długą i krętą drogę, zanim dotarł do spokojnej przystani u boku żony Anny, która była przy nim do końca.

Pod adresem ciechowski.polskieradio.pl opisane są zarówno zawodowe, jak i osobiste losy Ciechowskiego. A ponieważ był on mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie, w serwisie specjalnym można usłyszeć wiele zaczerpniętych z radiowego archiwum wypowiedzi – zarówno głównego bohatera, jak i tych, którzy dobrze znali go osobiście, a więc przede wszystkim muzyków Republiki Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika.

Radio Ciechowski

"Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" – te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego należą do kanonu polskiego rocka. Cały repertuar stworzony przez tego muzyka – łącznie z wyprodukowanymi przez niego piosenkami innych wykonawców – można usłyszeć w Radiu Ciechowski. Ta internetowa stacja uruchomiona przez Polskie Radio jest kolejnym ogniwem serwisu specjalnego ciechowski.polskieradio.pl.

Duże dawki twórczości Ciechowskiego będą serwowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia w najbliższą środę w ramach akcji "Obywatel G.C. w Trójce". Wszystko rozpocznie się już w porannej audycji "Trójka budzi", gdzie pojawią się mniej lub bardziej znane utwory artysty. Ciechowskiemu w całości będą poświęcone muzyczne audycje: południowa "Nasza tonacja" Michała Kirmucia oraz wieczorne "W tonacji Trójki" Michała Margańskiego i "NocHarmonia" Julii Sawickiej-Kotomskiej.

Tego dnia zmarłego artystę wspominać będą w Trójce muzycy, którzy mieli okazję z nim grać. Nie zabraknie również archiwalnych wywiadów, ciekawostek i koncertów. Uważni słuchacze będą mogli zdobyć egzemplarze płyty "Koncerty w Trójce vol. 13 – Republika. Live 8.12.1988".   

kc