Polskie Radio

Zabawnie, nostalgicznie i pedagogicznie. Gwiazdy śpiewają o walentynkach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 12:35
Od Franka Sinatry, przez Bruce'a Springsteena, po Paula McCartneya – największe legendy światowej sceny muzycznej mają w swym repertuarze piosenki o tematyce walentynkowej.
Bruce Springsteen i jego Walentynka Patti Scialfa - razem w życiu i na scenie od ponad 30 lat
Bruce Springsteen i jego "Walentynka" Patti Scialfa - razem w życiu i na scenie od ponad 30 latFoto: ASSOCIATED PRESS/East News

Jako że zdecydowana większość piosenek opowiada o miłości, każdy może ułożyć własną walentynkową playlistę, zgodną z osobistymi upodobaniami muzycznymi. Jest jednak grupa utworów, które nie dość, że dosłownie nawiązują do obchodzonego 14 lutego święta zakochanych, to w dodatku słyszymy w nich głosy największych wokalistów w historii muzyki popularnej.

Jednym z nich jest jazzowy standard "My Funny Valentine" napisany w zamierzchłych czasach, a dokładnie w 1937 roku. Śpiewały go setki artystów, na czele z Ellą Fitzgerald, Billie Holiday i Barbrą Streisand, a legendarny Miles Davis nazwał jego tytułem swój koncertowy album z 1964 roku. Dziesięć lat wcześniej utwór włączył do swego repertuaru także niezrównany Frank Sinatra – jego wersja, umieszczona na albumie o adekwatnym tytule "Piosenki dla młodych kochanków" ("Songs for Young Lovers") uchodzi za jedną z najlepszych.

źródło: YouTube / Frank Sinatra

Nostalgicznie brzmi utwór "Valentine's Day", pochodzący z albumu "Tunnel of Love" Bruce'a Springsteena z 1987 roku. Jak to często bywa w piosenkach Bossa, główny bohater jedzie swoją limuzyną po autostradzie tonącej w strugach deszczu. Przed jego oczami przesuwają się rozmazane amerykańskie pejzaże, a on rozmyśla o ukochanej czekającej na niego w domowym zaciszu. Tytułowe święto pojawia się dopiero na samym końcu tekstu: "Przytul mnie mocno, kochanie, powiedz, że jesteś moja na zawsze i że będziesz moją samotną Walentynką".

źródło: YouTube / 

Wiele uroku ma piosenka "Valentine" reprezentująca płytę "Across the Borderline", wydaną w 1993 roku przez Williego Nelsona. Artysta nie bawi się w wyszukane metafory, miłość wyznaje w prostych słowach, a snujące się w tle dźwięki skrzypiec i gitary hawajskiej nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z dziełem jednego z najsłynniejszych artystów w dziejach muzyki country.

źródło: YouTube / 

Wybitnym specjalistą od piosenek miłosnych jest od kilku dekad Paul McCartney. Już w czasach Beatlesów napisał takie utwory, jak "All My Loving" czy "And I Love Her", a całkiem niedawno, bo w 2011 roku, jego dorobek wzbogacił się o przyjemną dla ucha melodię zatytułowaną "My Valentine". Paul wymyślił ją podczas wakacji w Maroku, pod wpływem przygrywającego w hotelu irlandzkiego pianisty. W tle utworu pobrzmiewa gitara Erica Claptona, a w towarzyszącym mu teledysku widzimy pantomimę w wykonaniu hollywoodzkich gwiazd Natalie Portman i Johnny'ego Deppa.

źródło: YouTube / 

Nawet najprzyjemniejszy dzień dobiega kiedyś końca – nie inaczej jest z walentynkami. Na tę okoliczność adekwatną pieśń "Valentine's Day is Over" przygotował Billy Bragg. Brytyjski rzecznik praw uciśnionych mas pracujących rozpoczyna swój wywód od słów: "Pewnego dnia, chłopcze, zbierzesz plon tego, co zasiałeś", a w dalszej części naucza m.in., że "miłość pomiędzy dwójką ludzi musi być oparta na zrozumieniu". W sam raz na powrót do prozaicznego, codziennego życia po romantycznych uniesieniach Dnia Świętego Walentego.

źródło: YouTube / Billy Bragg

kc

Czytaj także

Clapton, Springsteen i inni. Dzień Ojca w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:03
Relacje sławnych artystów z ich ojcami, często trudne i pogmatwane, posłużyły za kanwę niejednej wybitnej piosenki. W Dniu Ojca przypominamy kilka utworów, w których ten wątek pełni główną rolę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Queen, U2 i inni. Piosenki wspomagające pozytywne myślenie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:25
Zdaniem uczonych z z Holandii najbardziej pozytywną piosenką na świecie jest "Don't Stop Me Now" grupy Queen. Dorzucamy od siebie kilka innych utworów, które mogą pomóc przeżyć w pogodnym nastroju obchodzony dziś Dzień Pozytywnego Myślenia.
rozwiń zwiń