Polskie Radio

Konkurs Polskiego Radia "Melchiory 2022"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 21:53
Polskie Radio do 15 września przyjmowało zgłoszenia do XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2022". Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, 17 listopada br. 
Statuetka Melchiora
Statuetka "Melchiora"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Udział w konkursie mogą wziąć reportażyści radia publicznego oraz współpracownicy – autorzy reportaży, filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych.

Pierwsza edycja "Melchiorów" zorganizowana została w 2005 roku. Nagrody dla najlepszych reportażystów w kraju wręczano nieprzerwanie do 2020 roku. W ubiegłym roku wydarzenie nie odbyło się z powodu pandemii. 


Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2022" Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2022"

Ideą konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Przywołanie w nazwie konkursu Melchiora Wańkowicza – wybitnego reportażysty, dziennikarza, pisarza, który mistrzowsko posługiwał się językiem polskim – to oczywiste odwołanie się do najlepszej tradycji rodzimego reportażu, jego warsztatu, doboru tematu, stylu i klimatu.

W kilkunastoletniej historii "Melchiorów" laury zdobywali m.in.: Anna Sekudewicz, Ewa Szkurłat, Katarzyna Michalak, Alicja Grembowicz, Patrycja Gruszyńska-Ruman, Waldemar Kasperczak, Henryk Dedo, Dorota Jaśkiewicz-Łebek, Agnieszka Czarkowska, Aleksandra Łapkiewicz, Magda Skawińska, Adam Bogoryja-Zakrzewski.

W tym roku "Melchiory" zostaną przyznane w trzech kategoriach radiowych:

·        REPORTAŻ – społeczny, obyczajowy, interwencyjny: dla dziennikarza za reportaż radiowy, który wychodząc od aktualnego wydarzenia, przedstawia zjawiska lub procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i za granicą (wyprodukowany lub wyemitowany między styczniem 2021 roku a 15 września br.).

·        DOKUMENT – reportaż historyczny, biograficzny i artystyczny: dla dziennikarza za reportaż radiowy lub audycję dokumentalną o wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze (wyprodukowany lub wyemitowany między styczniem 2021 roku a 15 września br.).

·        NAGRODA SPECJALNA STUDIA REPORTAŻU I DOKUMENTU POLSKIEGO RADIA – dla osoby szczególnie zasłużonej dla Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Konkursowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie reportażowy konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wręczona zostanie również, ufundowana przez Telewizję Polską:

·        INSPIRACJA ROKU – nagroda w kategorii telewizyjnej: za wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu, które mogą stać się inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych (kandydatury do tej nagrody zgłaszają autorzy prac lub szefowie redakcji, w której dziennikarz jest zatrudniony lub jest jej współpracownikiem oraz z trzema reportażami telewizyjnymi zgłaszanego autora, z których przynajmniej jeden został stworzony w okresie między styczniem 2021 r. a 15 września br.).

W skład jury tegorocznej edycji konkursu wchodzą: Ewa K. Czaczkowska (historyk, dziennikarka, publicystka); Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin); Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy); Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Krzysztof Gottesman – przewodniczący jury (redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia); Dorota Boniecka-Górny – sekretarz jury (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).

Wyniki ogłoszone zostaną 17 listopada 2022 roku podczas uroczystej gali w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie.

Zainteresowani udziałem w XVII Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory 2022" mogli nadsyłać prace do 15 września br. W tym roku audycje i karty zgłoszeniowe Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia przyjmuje wyłącznie on-line – szczegóły konkursu, regulamin, karty zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.reportaz.polskieradio.pl.